'Eerst onderzoek, dan pas water in de Hedwigepolder' 3 bewijs heeft, wil Dena het liefst zo snel mogelijk de weg op, maar dat is lastig zolang ze geen eigen auto heeft. ,,De auto die ik nodig heb, zit vol met aanpassingen en is dus heel specifiek. Dat is voor mij onbetaal baar.'' Obstakel wegnemen Het oordeel is aan het UWV (Uit voeringsinstituut Werknemersver zekeringen, red), dat ook al heeft meebetaald aan Dena's rijoplei ding. Dena: ,,Het UWV heeft daar bij de afweging gemaakt dat het goedkoper is dat ik een eigen rijbe wijs heb in plaats van tien jaar lang gebruikmaak van een taxi. Vol gende week ga ik naar Bodegraven voor een 'passing'. We kijken dan samen met Bever wat ik nodig heb en wat dat allemaal moet gaan kos ten. Daarna kunnen we een offici- ele aanvraag indienen.'' Het UWV moet bepalen of Dena in aanmerking komt voor een aan gepaste bruikleenauto of dat zij het voertuig zelf moet betalen en het UWV de aanpassingen bekostigt. ,,Ons doel is dat mensen aan het werk kunnen'', zegt woordvoerder Max Schouten van het UWV in een algemene reactie. ,,Het gaat hier om een voorziening voor werk. Als er een obstakel is, proberen we dat weg te nemen. We zoeken samen met de aanvrager naar een passende oplossing. en spiegels bij. Zo kon het oefenen beginnen. ,,Als we werken met mensen met een beperking is altijd een rijtest van het CBR (Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen, red) nodig om te bepalen of alles goed genoeg is om uiteindelijk een rijbewijs te halen'', legt Wichert uit. ,,Na twaalf proeflessen van Dena ging het sein op groen.'' Wichert en Dena vormden een gouden koppel. ,,Dena is het type van 'niet lullen, maar poetsen'. Ze deed het gewoon'', zegt Wichert enthousiast. ,,Bij een van de rijles sen was haar vader meegekomen en die vertelde dat Dena negentien maanden na haar geboorte in een elektrische rolstoel zat, maar nog nooit tegen een deur was gereden. Als kind had ze dus al het gevoel om met machines te werken. Dat was voor mij ook een reden om ermee door te gaan. Het hele proces, van aanvraag tot rijbewijs, heeft onge veer twee jaar geduurd. Maar dat lag vooral aan de lockdowns die ertus sen kwamen. Dena heeft ongeveer dertig rijlessen gedaan voordat ze examen deed, dat is niet veel. Ik heb die periode als een feestje beleefd.'' Dena zelf ook. ,,Iemand met een beperking heeft niet altijd de ener- gie om aan zoiets te beginnen. Ik zelf eerlijk gezegd ook niet. Maar ik wilde het graag halen en met de juiste mensen om me heen is het me wel gelukt. Dan bedoel ik mijn ouders, de rijschool, werkgever en ook het UWV. Het autorijden zelf vond ik helemaal niet moeilijk, het ging vanzelf.'' Toch is het succesverhaal nog niet helemaal compleet. Nu ze een rij- Frustrerend Wat niet meehelpt, is dat Dena (nog) niet in vaste dienst is bij de politie en ook geen intentieverkla ring kan overleggen. Dena: ,,Het is best frustrerend. Ik heb nu een maand mijn rijbewijs, maar kan geen auto rijden. Voordat ik een auto heb, ben ik misschien wel een jaar verder. Als het aan mij had ge legen, was de aanvraag meteen ge daan toen ik aan de rijopleiding be gon. Maar ik heb helaas niet overal invloed op. Het autorijden geeft me een enorm gevoel van vrijheid. Wat ik als eerste doe, als ik een eigen auto heb? Dan rijd ik over de boule vard van Vlissingen en ga ik door de McDrive.'' ,,Het is potverdorie onze Hedwige- polder. We waren en zijn tegen ontpoldering. Maar als het gebeurt, moet het zorgvuldig gebeuren", verwoordde burgemeester Jan Frans Mulder het gevoel binnen de raad. De gemeenteraad hield een extra vergadering naar aanleiding van berichten over het versneld uitvoe ren van de ontpoldering van de Hedwige- en Prosperpolder. ,,Uit voorzorgprincipe dienen geen 'on omkeerbare acties te worden geno men', aldus de motie. De raad roept op de uitkomst van onderzoeken af te wachten voordat de oude Schel- dedijk wordt afgegraven. In aanloop naar de vergadering hadden VVD en PvdA nog aarzelin gen over nut en noodzaak van een motie om pas op de plaats te maken. Burgemeester Mulder wees op het belang om gezamenlijk op te trek ken met de provincie en de andere gemeenten langs de Westerschelde richting Den Haag. ,,Er heerst on rust, bezorgdheid. Onze juridische positie is niet sterk, maar wij kun nen natuurlijk altijd reageren. Wij willen voorkomen dat die polder verprutst wordt." De raad was eensgezind, maar vroeg zich af wat de beste tactiek is. De meeste fracties riepen op met de minister en Kamerleden te gaan praten, want voor Den Haag is de Hedwige een ver-van-mijn-bed show. ,,Als dit in de Waddenzee zou gebeuren stond het land op zijn kop", zei SP-raadslid Ger van Unen. Volksgezondheid Alle fracties spraken hun zorgen uit over de volksgezondheid. Er heerste ook ontevredenheid over de hou ding van de GGD rond een bevol kingsonderzoek naar PFAS. De GGD wil wachten op de uitkomst van ander onderzoek om gericht te werk te kunnen gaan. Merten Broekaart (ABGH) had hier geen begrip voor: ,,Dat bloed onderzoek zou nu moeten lopen! De GGD kan dit niet weigeren, het is hun wettelijke taak." Hij citeerde uit het Zeeuws-Vlaamse volkslied. Wij willen voorkomen dat die polder verprutst wordt 'Waar eens 't gekrijs der meeuwen: Verstierf aan 't eenzaam strand,: Daar schiepen zich de Zeeuwen: Uit schor en slik hun land'. ,,Als we dan schor en slik scheppen, laten we dat dan goed doen." PFAS en de Hedwigepolder kwa men ook nog aan de orde in een ver gadering van de Tweede Kamer commissie Infrastructuur en Wa terstaat. SGP'er Chris Stoffer stelde de wens van Zeeland voor een 're gisseur' voor de PFAS-problemen en vroeg naar de ontpoldering. Mi nister Mark Harbers zei dat hij ko mende week met een reactie komt op alle vragen. PC DONDERDAG 17 FEBRUARI 2022 rijd ik langs de McDrive Het is onverantwoord om de Hedwigepolder vol te laten stro men met vervuild Westerschel- dewater. Een motie van die strekking is gisteravond door de voltallige Hulster gemeenteraad aangenomen. - Jan Frans Mulder, burgemeester Hulst - Theo Giele - Sheila van Doorsselaer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 31