Slechts twintig puntjes verdiend Zeeland is ideale proeftuin, meer niet 2022 c Opwek getijdenstroom hier niet rendabel 2 COLUMN Willem van Dam Verrassing: trof ik zo maar op mijn fa- cebookpagina een uitnodiging aan om aan consumentenonderzoekjes mee te doen. De uitnodiging was vooral ge richt aan (oudere) heren die graag tot wel zo'n 300 euro per maand willen bijverdie nen. Driehonderd euro! Zo'n buitenkansje laat je niet snel lopen. Zeker niet als je zo juist de afrekening van het energiebedrijf en een aanslag van de Belastingdienst van de deurmat hebt geraapt. Een paar muisklikken verder bevond ik mij op een website van Opinieland. Nu heb ik in vroeger tijden tijdens de aardrijkskun deles vaker uit het raam gekeken dan naar de wereldkaart die meester Wissing voor het schoolbord had uitgerold, maar één ding weet ik zeker: Opinieland stond daar niet op. Het bestaat alleen in de hoofden van lieden die zich marketeer noemen. Dat zijn van die lui die ons van alles en nog wat proberen aan te smeren. Maar goed, Opinieland dus. Daar eenmaal aanbeland, las ik dat ik 'door het beant woorden van vragen help vorm te geven aan de toekomst van grote bedrijven'. Die bedrijven, begreep ik, hechten namelijk grote waarde aan mijn mening opdat zij hun producten kunnen vervolma ken. Ik donder ze maar in de keukenla bij de Douwe Egberts- punten Zo gezegd in deze krant In Nederland is grootschalige opwek van getijdenstroom, bijvoorbeeld in de Brouwersdam, niet rendabel te krijgen. Zeeland is wel een ideale proeftuin voor buitenlandse projecten. De wind gaat weleens liggen, de zon verdwijnt vaak achter de wol ken, maar eb en vloed gaan altijd door. Dat maakt de levering van elektriciteit die wordt gewonnen uit het getij veel betrouwbaarder dan andere vormen van energie. Toch komen grootschalige projec ten nauwelijks van de grond. Een testcentrum in de Grevelingendam is mislukt en Rijkwaterstaat wil een streep door de getijdencentrale in de nieuw te bouwen doorlaat in de Brouwersdam. Nederland, en met name het waterrijke Zeeland, moet zich neerleggen bij een rol als proeftuin of kraamkamer voor grote projecten elders. Met vallen en opstaan Dat was de conclusie van de confe rentie waarmee gisteren het project Spelen met stroom(ing) is afgeslo ten. Vier jaar lang is op de HZ Uni versity of Applied Sciences in Vlis singen onder meer gekeken hoe ge- tijdenenergie rendabeler kan wor den gemaakt. Dat ging met vallen en opstaan. Het Tidal Technology Center Grevelingendam werd gro tendeels afgebroken in plaats van afgebouwd, waardoor een plek ver viel om proef te draaien. En van wege de coronacrisis bleven buiten landse onderzoekers weg en gingen laboratoria tijdelijk dicht. Toch waren er wel degelijk suc cessen. In de spuisluis bij het sta tion in Vlissingen hangt inmiddels een getijdenturbine van Water- 2Energy. De stroom die daar wordt opgewekt is genoeg voor ongeveer honderd huishoudens. Dat is de schaal waarop we het moeten zoe- Proefopstelling van het onderzoeksproject Spelen met Stroom(ing) in de HZ in Vlissingen. foto hz university of applied sciences ken, betoogde technisch manager René Boeters van Rijkswaterstaat tijdens de digitale conferentie. ,,Ik denk dat we in Nederland vol doende plekken hebben om getij- denenergie in te zetten. Zie de sluis in Vlissingen. Ik denk niet dat je ge- tijdenenergie kunt incorporeren in de Deltawerken. Dat is mijn per soonlijke visie hè." Walhalla? Met zoveel water, eb en vloed, de dijken en de dammen die er al lig gen, moet Zeeland toch een wal halla zijn voor turbinebouwers? Dat valt tegen, benadrukte eerst Jakob van Berkel, lector duurzaamheid aan de HZ en presentator van de conferentie. Anders dan in Enge land en Frankrijk, waar het verschil tussen eb en vloed hier en daar veertien meter is, is het getij hier niet hoog genoeg. Slechts tweeën halve meter bij de Brouwersdam, waar al jaren wordt gestudeerd op een getijdencentrale. Bescheiden rol Bij een halvering van de getijslag, wordt de stroom drie keer duurder, rekende Van Berkel voor. Door een koppeling te leggen met watervei ligheid is getijdenenergie in zijn ogen wel rendabel te maken. Vanwege de zeespiegelstijging zijn er op 461 plekken in de wereld straks pompen nodig in waterke ringen. Wanneer je die ook als tur bine kunt laten draaien, sla je twee vliegen in één klap. De Nederlandse industrie zou zich moeten richten op het ontwikkelen van de techniek voor die honderden locaties. Van Berkel: ,,In Nederland speelt getij - denenergie een bescheiden rol, maar we kunnen een proeftuin zijn voor de export." Ramp voor zeehond Uit de presentatie van Boeters was op te maken dat voor de Brouwers- dam geen plek is in die proeftuin. Met een reeks pompen wordt de doorlaat, waarvoor nu honderdvijf tig miljoen euro is gereserveerd, vier keer zo duur. De pompen moe ten ook nog eens vier keer zo groot worden als de grootste pompen die nu in Nederland draaien, in IJmui- den. ,,Exceptioneel groot", aldus Boe- ters. Technisch wel mogelijk, maar duur, slecht voor de vissen en een ramp voor zeehonden, omdat één op de drie wordt verminkt. Rijks waterstaat wil de pompen - en dus de getijdencentrale - niet meer, de regio nog wel. Eind dit jaar beslist de minister. Toos Henk HENK EESRUPT HET NOS Automobilist rijdt geluidswal op Een automobilist is gisteroch tend een geluidswal langs de snelweg A58 bij Kapelle opgere den. De oorzaak van het onge val is nog onbekend. Het ongeluk gebeurde rond 10.45 uur vlak voor het viaduct Schoorse Oudedijk. Een ambu lanceteam heeft de bestuurder onderzocht op mogelijk letsel. Uit het onderzoek is gebleken dat de bestuur niet gewond is geraakt. Een bergingsbedrijf heeft het autowrak weggeta- keld. - Tom Kiel Sjonge, ik wist niet dat er ook maar ie mand een stuiver voor mijn mening zou ge ven. Maar niets is kennelijk minder waar. Ik kan er punten mee verdienen en die punten kan ik inruilen voor 'giftcards, producten of betaling'. Zeg zelf, wie wil er geen pun ten krijgen? Gretig ging ik op de uitnodiging in en het eerste onderzoek heb ik al achter de rug. Over online-aankopen ging het. Of ik dat vaak doe, waar, hoe ik betaal, of dat bevalt en meer van dat soort dingen. De onderzoekers wilden eveneens iets over het aantal thuis wonende kinderen weten. Bij die vraag mocht ik ook een kruisje bij het vakje 'Ik weet het niet' zetten. Zouden de enquêteurs daar zelf ook de humor van hebben inge zien? invullen van de ellenlange lijst met meerkeuze vragen. En wat denkt u? Slechts een schamele twintig puntjes verdiend. Plus veertig punten als wel komstbonus. Wat ik daar voor kan krijgen? Geen idee. Ik donder ze maar in de keukenla. Daar honge ren honderden Douwe Eg- bertspunten en Albert Heijnzegels al jaren naar gezelschap. DONDERDAG 17 FEBRUARI 2022 GO JEHOVAH'S GETUIGEN ,,Er zit veel tijd in, maar ik heb dan ook een bijzondere boodschap om te verkondigen" - Jedidah Nzika gaat niet meer langs de deur, maar schrijft brieven CZEELAND4 THEATERTOUR ,,Zij is een van mijn grote in spiratiebron nen. Niet alleen als zangeres, ook als per soon" - Zangeres Anneke van Giersbergen over Kate Bush Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Paul Kusters HET NIEUWE NORMAAL. IS ZO VAAK VERNIEUW» O at WE »A»ELIJK weer terug ZIJN IN HET ALLEROU&STE OU&E NORMAAU MAAR tSAN NIEUW Internet: toosenhenk.nl KAPELLE cZEELAND13 Ruim tien minuten vergde het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2