memaal 1 I c Landelijke partijen krijgen geld uit Den Haag, lokalo's financieren zichzelf Per gemeente Tot nu toe krijgen ze geen cent subsidie uit Den Haag. Toch moeten ook lokale partijen campagne voeren. Waar halen ze het geld vandaan? Eigenlijk is het niet eerlijk, zegt Ard Ridderbos, secretaris en penning meester van de Lokale Partij Mid delburg. ,,De lokale afdelingen van de landelijke partijen hebben veel meer geld te besteden voor hun campagnevoering dan wij. Dat zet ons op achterstand. Wij moeten heel voorzichtig zijn met het uitge ven van geld. Als penningmeester maak ik niet altijd vrienden binnen de partij." Flauwe discussie Er lijkt verandering in te komen. In de Tweede Kamer gaan steeds meer stemmen op om ook lokale partijen financieel te ondersteunen. En te recht, vindt Robbert Lievense van Leefbaar Schouwen-Duiveland. „Daarmee heb je in elk geval een ge lijk speelveld. De lokale partijen krijgen 30 tot 35 procent van de stemmen, maar worden niet gefi nancierd. Dat is toch wel gek. Er wordt nu al jaren over gesproken. Eigenlijk is het een heel flauwe dis cussie. Ze geven wel 88 miljard euro uit aan de corona-aanpak, maar doen moeilijk over een paar mil joen euro hiervoor." ,,Het zou mooi zijn als het gelijk getrokken wordt", zegt Stijn van Kervinck, oprichter en lijsttrekker van de nieuwe partij Hart voor Veere. ,,Het is niet zo dat we nu niets kunnen, maar landelijke par tijen krijgen geld, dus waarom wij niet? We werken er even hard voor. Je merkt dat bij landelijke partijen zaken strakker en makkelijker kun nen worden georganiseerd. Bij ons is het toch roeien met de riemen die je hebt." Schuw voor lokalo's ,,Een bijdrage van overheidswege is op zich altijd welkom", beaamt Ma rien Weststrate, boegbeeld van Leefbaar Reimerswaal. ,,Maar de grote partijen houden dat tot nu toe steeds tegen. Ze lijken toch wat schuw voor de lokalo's. Zelf zitten wij niet te wachten op dat geld, want we kunnen onszelf bedrui pen." de campagne rond de gemeente raadsverkiezingen. ,,En als die duurder uitvalt, dan betaal ik de rest uit eigen zak", zegt Weststrate. Maar dat is bij landelijke partijen doorgaans niet anders, reageert fractievoorzitter Wim Kant van CDA Middelburg. ,,Dit verhaal komt steeds terug en ik snap wel dat lokale partijen het gevoel heb ben dat ze zwakker staan, maar fi nancieel gesproken is dat niet waar. Wij betalen onze campagne ook helemaal zelf. En van de ledencon tributies krijgen wij maar 25 pro cent. De rest gaat in de landelijke kas." Vingers tussen de deur Partijen zeggen zich verre te hou den van financiële steun door bij voorbeeld bedrijven. „Sponsors houden we expres af, anders krijg je vermenging en dat willen we niet", zegt bijvoorbeeld Ard Ridderbos van de Lokale Partij Middelburg. ,,Ik wil niet gelieerd zijn aan een onderneming", aldus Marien West strate. ,,Voor je het weet zit je met je vingers tussen de deur." Bij Hart voor Veere zitten veel ondernemers in het bestuur. Onder hen is Léon Overdulve, die met zijn bedrijf OOS veelvuldig sponsort. Toch is hij niet de partijsponsor, verzekert Stijn van Kervinck. ,,Het is niet zo dat we miljoenen gedo neerd krijgen. Dat willen we ook niet. We zijn een politieke partij, geen beleggingsclub. We willen ook geen ondernemerspartij zijn, maar een partij voor alle lagen van de bevolking." Onafhankelijk blijven TOP/Gemeentebelangen, de groot ste partij in de gemeente Terneu- Bijna alle partijen hanteren de zelfde methode. Raadsleden ont vangen voor hun werk een vaste vergoeding. Daarvan dragen ze een deel af aan de partij. Bij Leefbaar Reimerswaal, met drie raadsleden, gaat het om 50 euro per maand. De wethouder betaalt 75 euro. Het grootste deel wordt gespaard voor zen, wil zo onafhankelijk mogelijk blijven. Daarom heeft voorzitter Guus Baert geen behoefte aan rijks subsidie. ,,Als we geld uit Den Haag ontvangen, dan verdwijnt er wat van die onafhankelijkheid. Waar je wat krijgt, lever je altijd wat in. Ik denk niet dat het meerwaarde heeft. We krijgen de boel nu ook netjes rondgebreid." Dat betekent wel dat de partij zuinig moet zijn. ,,We strooien in de campagne niet meer met van al les en nog wat. We delen nog steeds pennen uit met het partijlogo, maar schaffen die niet meer in grote hoe veelheden aan. We zijn niet rijk, maar we hebben voldoende om een fatsoenlijke campagne te voeren." Tijdens een debat in de Tweede Kamer bleek deze week dat de meeste partijen lokale partijen fi nancieel willen ondersteunen. Maar vooral de regeringspar tijen VVD en D66 zien nog haken en ogen. Mi nister Hanke Bruins Slot moet nog reage ren. Het debat wordt volgende week voort gezet. Als zoveel kiezers lokaal stemmen, zou je ook wat financiële steun verwachten Leefbaar Reimerswaal Ipzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl donderdag 17 februari 2022 It 3? Zeeland Lokale partijen moeten zelf hun broek ophouden Rolf Bosboom Vlissingen "■Tymni#*; Marien Weststrate bij de verkiezingsposter uit 2018. foto joeri wisse Robbert Lievense. FOTO KATJA VAN NOORT Stijn van Kervinck. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Marien Weststrate, Leefbaar Reimerswaal In Zeeland doen op 16 maart in totaal 26 lokale partijen mee aan de gemeenteraads verkiezingen. In elke ge meente is dat er ten minste één. Terneuzen en Vlissingen krijgen de meeste lokale par tijen op het stembiljet: vier. Bij de vorige verkiezingen, in 2018, haalden de lokale par tijen in Zeeland ruim een kwart van de stemmen. In middels hebben zij 84 van de 281 Zeeuwse zetels. De deelnemende lokale partijen: Borsele (1): Lokale Partij Borsele Goes (2): Nieuw Goes, Partij voor Goes Hulst (3): Algemeen Belang Groot Hulst, Groot Hontenis- se-Hulst, HulstPLUS Kapelle (1): Gemeentebelang Middelburg (1): Lokale Partij Middelburg Noord-Beveland (2): Noord-Bevelands Belang, BE trokken Noord-Beveland Reimerswaal (1): Schouwen-Duiveland (1): Leefbaar Schouwen-Duive- land Sluis (3): Nieuw Gemeentebelang, Sluis Lokaal, Lijst Babijn Terneuzen (4): TOP/Gemeentebelangen, So ciaal Terneuzen, Bondgenoot Cees Freeke, Terneuzen Sterk Tholen (1): Algemeen Belang Tholen Veere (2): Hart voor Veere, Dorpsbe langen en Toerisme Veere Vlissingen (4): Partij Souburg-Ritthem, POV perspectief op Vlis singen!, Lo kale Partij Vlissingen, Bestem ming Vlissin gen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29