25 Carmina Burana is terug in Nederland ,,Die bintjes zijn een uitlaatklep voor mijn meligheid. Het leek me grappig om heel eenvoudige, infantiele figuurtjes in heel complexe settingen te plaatsen. In twee stipoogjes, een mond, drie haartjes en die lange slungelarmen kan ik alle emoties leg gen. Soms maak ik nog wenkbrau wen, al vind ik dat een beetje valsspe- len. Mijn langste filmpje duurt 22 mi nuten. Voor de muziek heb ik daar een dikke partituur van Stravinsky, Le Sacre du Printemps, voor zitten invoeren in een softwareprogramma. Daar ben ik ongeveer een maand mee bezig geweest.'' Beijer won in 2007 een groot con cours voor jonge pianisten en deed na zijn studie wereldwijd ervaring op. Hij ontving een uitnodiging voor de concertserie Meesterpianisten, een grote eer onder pianisten en een springplank naar een internationale loopbaan. Het ging niet door, de coronapandemie leidde tot het einde van de reeks die al sinds 1987 be stond. Als schrijver debuteerde hij in 2017 met een novelle, Geen Jalapenos. Je bent behoorlijk kritisch. Over dit boek ben je ontevreden. ,,Al jaren loop ik met het schaam roodnou ja, zo erg is het nu ook weer niet. Toevallig durfde ik het boek een maand of twee geleden voor het eerst weer eens door te bla deren. Ik had achteraf langer moeten wachten om het te schrijven, ik wist nog niets van spanningsbogen. Aan de andere kant heeft het me geleerd wat er anders moet. Mijn volgende boek, in het najaar, is een verzame ling kortere stukken over muziek die ik heel mooi vind. Die stijl ligt me beter, denk ik.'' Ben je ook zo kritisch op jouw mu ziek? ,,Ik luister mezelf nooit terug, al thans, niet voor de lol. Wel om te horen of ik iets bijvoorbeeld te snel speel, dan is het functioneel. Jaren geleden hoorde ik in de auto op Radio 4 een van de latere pianower- ken van Brahms voorbij komen. Dat begon leuk. Zo zou ik het ook doen, dacht ik. Maar even later vond ik het veel te langzaam, werd het veel te sentimenteel. Toen vroeg ik me vooral af wie dit nou zo speelde. Toen kwam de afkondiging, bleek ik het zelf te zijn. Was van mijn eerste cd uit 2009. Ter verdediging: ik had toen nog niet zo'n eigen stijl als nu.'' ,,Goede vraag. Ik speel piano, ik schrijf, componeer, maak filmscripts, ik teken, maak animatiefilmpjes en ben in mijn vrije tijd hersenchirurg. Dat laatste is onzin natuurlijk, ik bedacht laatst wat ik echt niet zou kunnen doen. Ik heb gewoon een heel brede interesse. Als jongetje was ik gefascineerd door de onderwater wereld vol vissen en wilde ik marien bioloog worden.'' ,,Nou, er is iets dat ik nog heel graag wil, maar niet ga doen: beeldhouwen. Ik zag een foto van een beeld van Bernini waarop een vrouwenbeen echt zacht lijkt. Hoe doet hij dat, dat wil ik dan weten. En dan wil ik het eigenlijk ook zelf proberen.'' Lachend: ,,Ja, waarschijnlijk wel. Een vriend van me is beeldhouwer en gaf me een stuk marmer met het idee dat ik ermee kan experimenteren. Ik heb er lang naar gekeken, maar het staat nu uit het zicht in de kast. Want het schoot al door mijn hoofd om wat hamertjes en gutsen aan te schaffen. Maar misschien doe ik dat pas als ik met pensioen ben.'' VANAF In 2019 2021 trok deze concertreeks volle zalen en verbrak aLLe records. Een reprise kon niet uitblijven. Dirigent Raymond Janssen tekent weer samen met het International Symphony Orchestra uit Lviv en het nationale koor van Oekraïne 'Dumka' voor een grootse uitvoering van de Carmina Burana. Meer dan 130 musici voeren het muzikale meesterwerk van componist Carl Orff uit. 20 juni 2022 - De Doelen, Rotterdam 24 en 25 juni 2022 - World Forum Theater, Den Haag 26 juni 2022 - Het Concertgebouw, Amsterdam Boek nu via pzc.nl/carmina PC DONDERDAG 17 FEBRUARI 2022 Pianist Thomas Beijer. FOTO SIMON VAN BOXTEL F Beijer is ook teke naar. Hij bewerkte zijn portretfoto met de aardappelmannetjes uit zijn animatiefilm pjes. FOTO MAARTEN KOOLS pelen in de hoofdrol. Waar komt dat vandaan? Hoe stel jij jezelf met al die bezig heden voor aan iemand die jou nog niet kent? Het lijkt mij wel even genoeg voor de komende tijd? Kortom, over vijf jaar ben je beeld houwer? VOORDEEL *Kijk voor de uitgebreide voorwaarden op bovenstaande url.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 25