l c Ondanks tal van tegenslagen staat Hein Otterspeer nu waar 20 Canada en de VS kunnen naar huis Weer goud China bij de freestyle Kaminska tweede dopingzondaar OLYMPISCHE WINTERSPELEN BEIJING Uitslagen Eindelijk kan Hein Otterspeer naar de olympische ringen kijken. Heel vaak was het net niet in zijn carrière, ook qua plaatsing voor de Winterspelen. Nu, op 33-jarige leeftijd, is hij erbij en rijdt hij morgen de 1000 meter om te winnen. ,,Ik heb er gewoon heel veel zin in." loos met ook de winst in Polen van de wereldbekerrace op de 1000 meter. Maar vlak voor het OKT schoot het bij een training in zijn lies. Hij zag het alweer mis gaan. Maar hij plaatste zich. 'Op wilskracht en pijnstillers'. n januari gaven vrienden hem een tegeltje met daarop de tekst die inder daad geschikt was als tegel tjeswijsheid. Het was de quote die hij uitsprak op het olympisch kwalificatietoernooi en daarna zo vaak door velen werd herhaald: een jongens droom voor een oude man. Eindelijk had hij zich geplaatst voor de Winterspelen, het toer nooi dat hij tot nu altijd misliep. En nu is hij hier, 33 jaar, een spons in Peking. Van de openingscere monie tot de eerste dagen als toe schouwer op de tribune om Reg- geborgh-ploeggenoten Ireen Wüst en Kjeld Nuis aan te moedi gen. Alles zuigt hij in zich op. Het zijn momenten, zegt hij, die hij altijd zal blijven koesteren. En hij deed voorwerk. Keek goed naar de tijd tussen de paren, en wanneer en waarom er soms vertraging in sloop. Hij heeft alles goed opge slagen, zegt Otterspeer. Wijzend op zijn hoofd: ,,Het zit allemaal hier." Haast stuiterend van energie komt hij het ijs af na alweer een 'rake' training. Zichtbaar geniet hij in de National Speed Skating Oval. Omdat hij zich zo goed voelt, kansrijk op de 1000 meter van morgen is en hij hier zo lang op heeft gewacht. Dit is de reden dat hij niet opgaf toen hij jaren lang met zijn eigen lichaam wor stelde. Hij was die beresterke man van meestal net niet. Die wegkeek als hij de olympische ringen zag, omdat hij er bijvoorbeeld in 2018 met twee vierde plaatsen zo dichtbij en toch zo ver weg bij was. „Vroeger kon ik er echt niet naar kijken, omdat ik het op zo'n klein stukje gemist had. En als ik er wel naar keek, dan was dat ge frustreerd." En nu? ,,Nu krijg ik een heel speciaal gevoel. Dat had ik al op het moment dat je onderdeel wordt van het Nederlands team. Heel bijzonder. In het begin had ik nog steeds als ik de olympische ringen zag een soort twijfel. Daar was ik nooit één mee. Nu is het anders. Nu omarm ik die ringen. Ik krijg er zin van in mijn rit." Weer had het weinig gescheeld of Otterspeers droom lag op nieuw in duigen, terwijl de aan loop zo goed ging. Sinds vorige winter vertrouwt hij zijn lijf weer. Dit jaar verliep lang vlekke- Diep vanbinnen wilde ik gewoon hee-graagenja^ Billenknijpen Hij zag het verdriet bij Nuis, zijn ploeggenoot die zijn olympische titel op de afstand niet kon verde digen. De 1000 meter bij de man nen was de spannendste afstand. Met vier potentiële olympisch kampioenen en slechts drie start bewijzen. Vraag hem nog altijd niet hoe het is gelukt. ,,Want het was billenknijpen bij de start. Ge rard van Velde (coach, red.) stond ook op de kruising met zijn ogen achter zijn hand. Maar het ging nét, eenmaal op snelheid kon ik vrijuit schaatsen. Ik maakte nog twee kleine missertjes. Het is nog steeds een wonder hoe ik het ge flikt heb, gezien hoe ik er daarna aan toe was." Alhoewel, hij zegt toch te we ten hoe het hem is gelukt. ,,Ik was het hele jaar goed en wist: ik ben er fysiek helemaal klaar voor. Diep vanbinnen wilde ik gewoon heel graag en dat is de reden dat ik hier sta." DONDERDAG 17 FEBRUARI 2022 GO IJSHOCKEY Negenvoudig olympisch kampioen Canada verloor in de kwartfinale van Zweden: 2-0. De nederlaag van Ca nada was niet de enige ver rassing in de kwartfinales van het ijshockeytoernooi. De Verenigde Staten verlo ren na shoot-outs van Slo wakije. Na verlengingen was de stand nog 2-2. Canada en de VS spelen net als de andere teams op de Winter spelen zonder de grote sterren van de NHL. SKIËN Na de Chinese Xu Mangtao bij de vrouwen heeft haar landgenoot Qi Guangpu (31, foto) bij de mannen olym pisch goud veroverd op het onderdeel aerials. Qin was op de schans van Zhangjia- kou met zijn schroeven en salto's een klasse apart met een score van 129,00 pun ten. De Oekraïense titelver dediger Oleksandr Abra- menko pakte het zilver. LANGLAUFEN Voor de tweede keer deze Winterspelen is een sporter positief getest op doping. De Oekraïense langlaufster Valentyna Kaminska bleek vorige week rondom een van haar wedstrijden onder invloed van drie verboden middelen, waaronder een vorm van anabole steroïden. De 34-jarige skiester is voorlopig geschorst. Eerder werd de Iraanse skiër Hos sein Saveh Shemshaki al op doping betrapt. Shorttrack Vrouwen, finale 1500 meter: 1. Choi Min-jeong (ZKo) 2.17,789, 2. Fontana (Ita) 2.17,862, 3. Schulting (Ned) 2.17,865, 4. Desmet (Bel) 2.18,711, 5. Velzeboer (Ned) 2.18,781. Aflossing, mannen. B-finale: 1. Hongarije 6.39,713, 2. Nederland (Knegt, De Laat, Roes, Van 't Wout) 6.39,780, 3. Japan 6.40,545. 'Voel aan alles dat Pim Bijl Peking - Hein Otterspeer Otterspeer voelt zich op de toppen van zijn kunnen. ,,Ik ben op dit moment fysiek beter dan ooit." FOTO PIM RAS/BEELDBEWERKING ADR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 20