Dena is nu nog een auto Bittere nasmaak, maar ook trots Ze heeft haar rijbewijs JOL De leukste woonbijlage van Nederland, van Morres! In Indonesië1945-1949 o Q9 Walcheren pzc.nl Nieuwsmedia Prijs €3,10 Vrijdag in deze krant: De Nederlandse regering en legertop hebben bewust toegestaan dat militairen tijdens de dekolonisatieoorlog in Indonesië op grote schaal extreem geweld gebruikten. Hierbij werden ethische grenzen overschreden. Dat blijkt uit een groot onderzoek in opdracht van het kabinet. Het Niod (Instituut voor Oor- logs-, Holocaust- en Genocidestu dies), Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KITLV) en het Nederlands Insti tuut voor Militaire Historie (NIMH) hebben onderzoek gedaan naar de aard en omvang van het Neder landse geweld in Indonesië tussen 1945 en 1949. In 1969 concludeerde de regering na een getuigenis van klokkenlui der en Indiëveteraan Joop Hueting, dat zich tijdens de dekolonisatie oorlog weliswaar 'excessen' hadden voorgedaan, maar 'dat de krijgs macht als geheel zich in Indonesië correct heeft gedragen'. De onderzoekers komen nu tot de conclusie dat dat standpunt on- houdbaar is. Precieze cijfers van misdrijven en aantallen slachtof fers zijn niet te geven. Wel blijkt uit de bronnen dat extreem geweld van de kant van de Nederlandse krijgs macht niet alleen wijdverbreid was, maar vaak ook bewust werd inge zet. Dit werd op alle niveaus - poli tiek, militair en justitieel - getole reerd. Volgens de onderzoekers wilde Nederland koste wat kost de Republiek Indonesië, die op 17 au gustus 1945 geproclameerd was, verslaan. De regering was bereid vrijwel alles aan dit doel onderge schikt te maken. Daarbij werden nadrukkelijk ook toen geldende ethische grenzen overschreden. Het leger maakte zich schuldig aan standrechtelijke executies, mis handeling en marteling, detentie onder inhumane omstandigheden, brandstichting van huizen en dor pen, diefstal en vernieling van goe deren en levensmiddelen, dispro portionele luchtaanvallen en artil leriebeschietingen, en veelal wille keurige massa-arrestaties en -inter neringen. Nederland voerde uiteindelijk een uitzichtloze oorlog die geweld dadiger werd. Van Indonesische kant werd een harde guerrilla ge voerd. Beide partijen pasten vor men van extreem geweld toe. P13 Advertentie Dena Huegen (24) uit Middelburg denkt ondanks haar beperkingen in mogelijkheden. Ze heeft haar rijbewijs gehaald en is de eerste in Nederland die een auto mag besturen met behulp van een joystick en camera's. Dena hoopt dat ze snel over een eigen auto kan beschikken. Shorttrackster Suzanne Schulting is niet blij met brons op de 1500 meter. Toch verlaat ze Peking met een lach: ,,Met vier medailles mag ik niet klagen." donderdag 17 februari 2022 Weeroverzicht lange termijn: 10°c C P20 Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging uniek Regering liet extreem geweld toe Tonny van der Mee Den Haag C P18 CZEELAND2 PROGRAMMA VANDAAG SCHAATSEN 09.30 uur: 1000 meter (v) Met Antoinette de Jong, Jutta Leerdam en Ireen Wüst KUNSTRIJDEN 11.00 uur: Vrije kür (v) Met Lindsay van Zundert MEDAILLESPIEGEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1