verhoudingen onder druk 'Meer verdienen is uiteindelijk ook harder werken' 17 Hoeveel verdien je? nieuw gebied ontdekt moet worden, de arbiter treedt op als er onderling ruzie is en de diplomaat is goed in het opbouwen van coalities met an dere groepen. De leraar is er om te zorgen dat nieuwe kennis en vaardig heden overgedragen worden aan alle groepsleden.'' Deze natuurlijke rollen zijn vol gens de psychologen zo in ons brein geprent, dat we in elke setting de juiste leider kunnen herkennen. Van Vugt: „Instinctief handelen we in het belang van de groep. Iemand die niet het juiste type is om een probleem op te lossen, zal daarom zelf op de achtergrond treden.'' Die natuurlijke instincten worden echter ondermijnd door de vaste rol len die werknemers binnen organi saties krijgen toebedeeld. Wildschut: ,,Veel managers denken van zichzelf dat ze prima werk leveren, maar als je het aan hun teamleden vraagt, krijg je vaak een ander verhaal te horen. In een onderzoek vroegen we werknemers of ze de lei dinggevende die ze nu hadden ook zelf ge kozen zouden hebben. In de meeste gevallen was het antwoord 'nee'.'' Niet iedereen hoeft een leider te worden, volgen is ook prima Veel onderpresterende managers zullen nooit enige kritiek horen. ,,In functioneringsgesprekken wordt werknemers wel gevraagd de presta ties van hun leidinggevende te beoordelen. Maar doordat de ander macht over jou heeft, wordt zeggen wat je echt vindt een risico. Ben je eerlijk, en de ander is daar niet blij mee, dan kan dat nare gevolgen heb ben voor je carrière.'' In iedereen schuilt potentieel een goede leider, stellen de psychologen. Dat betekent niet dat iedereen een leider hoeft te worden. ,,Er zijn ook mensen die het gewoon fijn vinden om te volgen. Dat is prima, dan ben 'Het probleem is dat niet iedereen die macht heeft, ook per se een goede leider is' 'Generatie Z heeft veel minder moeite met het geven en ontvangen van feedback' je net zo nuttig voor het bedrijf. In organisaties lijkt men dat tegenwoor dig vergeten te zijn'', zegt Van Vugt. Waardering en groei binnen orga nisaties worden volgens de psycho logen ten onrechte gekoppeld aan leiderschapsfuncties. Wildschut: ,,Een mana ger die nu niet zo best presteert, zou mis schien geen ma nager zijn geworden als dat niet iets is wat verwacht wordt, of wat nodig is als je een hoger inkomen wilt.'' De focus op hiërarchie kan ook op andere manieren nadelige gevolgen hebben, zegt Wildschut. „Vakspecia listen kunnen van onschatbare waarde zijn vanwege hun kennis, maar krijgen vaak promotie naar een rol waarin ze die kennis helemaal niet meer kunnen inzetten.'' Zorgen dat natuurlijke leiders wel de ruimte krijgen binnen organisa ties, heeft wat voeten in de aarde, weet Wildschut: ,,Ik zie dat er bij bedrijven wel de wil is om te ver anderen, maar dat het stokt in de toplagen van de organisatie. Bij zo'n verandering zullen mensen die nu de macht hebben, deze verliezen. Voor hen is verandering een bedrei ging.'' Thuiswerken beperkt macht van de leidinggevende Toch is er volgens de psychologen hoop voor de toekomst. De opkomst van het thuiswerken door de co- ronapandemie zet de traditionele verhoudingen binnen bedrijven onder druk, ziet Wildschut. ,,In een kantoorsetting waar medewerkers fysiek in de buurt zijn, kun je goed leidinggeven op basis van macht. Je hebt de controle doordat je mensen in de gaten kan houden. Op afstand lukt dat niet.'' Een nieuwe tijd vraagt volgens Wildschut om een nieuw type manager. ,,Je zult op een andere manier moeten zorgen dat mensen willen doen wat je vraagt. De werk nemers, degenen die jou moeten vol gen, krijgen daarmee meer invloed dan ze ooit gehad hebben.'' Ook de opkomst van een nieuwe generatie werken den stemt de psycholo gen hoopvol. Van Vugt: „Oudere werkne mers, zeker in de toplagen van organisaties, vin den kritiek ontvangen moeilijk, blijkt uit onderzoek. Ze worden er onzeker van en voe len zich in hun status aangetast.'' Jongere werkenden, uit generatie Z, lijken minder belang te hechten aan het hebben van macht. ,,Ze heb ben veel minder moeite met het ge ven en ontvangen van feedback, ook als leidinggevende. De dialoog die zo ontstaat, kan meer ruimte bieden voor natuurlijke leiders.'' De computer kan steeds meer taken van een manager overnemen De verdere automatisering en digita lisering van ons werk zal invloed hebben op de rol van de leidingge vende, verwacht Van Vugt. „Compu ters voeren diverse managementta ken uit, zoals het overzicht houden op het werk dat is gedaan en het bij houden of doelen worden gehaald. Daar heb je dan geen managers meer voor nodig.'' Leiders blijven wel nodig in andere rollen. „Kennis overbrengen, oog hebben voor innovatie en zorgen voor verbinding, dat zijn zaken die je niet kunt automatiseren. De types leiders die nu nog weleens worden onderschat, worden in de toekomst steeds belangrijker.'' ,,Alles bij elkaar opgeteld 3460 euro netto. Ik heb een redelijk uitgebreide spreadsheet gemaakt. Zo kan ik zien hoeveel eruit gaat en hoeveel erin komt. Ik hou van dat overzicht en inzicht. ,,Ik vind het gewoon leuk. Ik hou er niet van om stil te zitten. Het is ook wel ambitie, denk ik. De reden dat ik de supermarkt aanhoud, is dat het qua zekerheid fijn is. Zonde om op te geven.'' ,,Ik verdien meer dan de gemiddelde student. Momenteel ben ik redelijk content. Meer verdie nen is ook harder werken, uiteindelijk.'' ,,Bij de supermarkt verdien ik 17,59 euro per uur. Dat staat in de cao en daar ben ik blij mee. Het werk als tutor is op prestatiebasis. Hoe meer men sen bijles krijgen, hoe meer ik betaald krijg. Ik kop pel leerlingen aan bijlesgevers en daarvoor krijg ik 2,20 euro per les. Ook als een school 40 uur assis tentie nodig heeft bij het surveilleren, krijg ik veertig keer 2,20 euro uitbetaald. Gemiddeld ont vang ik zo 250 euro per maand. In mijn eigen bedrijven doe ik het meeste onder- handelwerk. Soms krijg ik 40 euro per uur, de andere keer reken ik 150 euro en is het maar 5 minuten werk. Het ene bedrijf heb ik als zzp'er, daar komt 1500 euro per maand uit. Het andere bedrijf, een vof met mijn beste vriend, levert de ene maand 400, de andere maand 700 euro op.'' ,,Alles wat overblijft na de huur en het eten, spaar ik. Meestal is dat zo'n 2000 euro per maand. Maan delijks beleg ik 100 tot 150 euro.'' „Minstens zo doorgaan als nu. Ik moet nog ander halfjaar studeren en wil er een master achteraan doen. Ik wil ook gelukkig blijven. Het kan zijn dat ik dat harde werken niet altijd even leuk blijf vin den. Tot nu toe is dat het altijd waard geweest. Geld maakt niet gelukkig, maar het maakt het alle maal wel wat makkelijker. Het geeft rust.'' Verdient Sasha genoeg? GO DONDERDAG 17 FEBRUARI 2022 vraagt om manager' - MAX WILDSCHUT - MARKVANVUGT De herziene versie van Gezag verschijnt dinsdag bij Lev (€21,99). Vandaag: Sasha (22) stu deert bedrijfskunde en werkt 14 uur per week bij een supermarkt als shift- leader, 2 uur per week als tutor en 20 tot 25 uur bij zijn eigen bedrijven in webdesign en marketing. c Wat verdien je? c Waarom heb je zo veel verschillend werk? c Blij mee? c Heb je over je salaris onderhandeld? c Ben je al bezig met je pensioen? c Wat zijn je wensen voor de toekomst? - Babette Rijkhoff Leeftijd: 22 Aantal jaar werkervaring: 2 Aantal werkzame uren per week: 40+ Opleiding: bezig met wo Functie: ondernemer Branche: marketing Als hij alle uren die hij nu in diverse functies werkt, allemaal in loondienst in de marketing zou werken, zou hij volgens de Salariswijzer per maand 2390 euro bruto verdienen. ,,Leuk dat ik goed verdien.'' Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17