O O O lil Nescafé en KitKat terug bij Albert Heijn, maar kopzorgen met leveranciers nog niet voorbij irs&sss l^tc 14 (SUPER) RIJK IN NEDERLAND Kort W'M "'oq-v At m t° ,^v,^1Nl ^fc1 /Z5#j 'Lonen stijgen met 3 procent' De cao-lonen zullen dit jaar naar verwach ting met 3 procent stijgen. Daarnaast zullen veel werknemers een incidentele loonsver hoging krijgen, bijvoorbeeld als onderdeel van een promotie. Dat is de verwachting van de werkgeversvereniging AWVN, naar eigen zeggen de belangrijkste adviseur van Neder landse werkgevers voor arbeidsvoorwaar den. De organisatie baseert zich op alle cao's waarvan de loonstijging voor dit jaar al vastligt. Dat zijn 2 miljoen van de totaal 5,5 miljoen werknemers die onder een cao val len. REKENKAMER: 'SLECHTSTE VAN EU' Begrotingstekort Frankrijk groeit door coronasteun Frankrijk heeft ongekende bedragen uitge trokken om tijdens corona de economie te steunen. In 2020 ging het om 70 miljard euro, in 2021 om 90 miljard en dit jaar om 30 miljard. Dat heeft de Franse Algemene Re kenkamer becijferd. Mede door die uitgaven rijzen het begrotingstekort en de staats schuld de pan uit, zegt de organisatie in haar jaarverslag. De schuld groeit met 560 miljard euro om uit komen op 113 procent van het bruto nationaal product. ,,Van alle eurolan den hoort Frankrijk bij degene waarvan de overheidsfinanciën het meest verslechterd zijn'', aldus de Rekenkamer. Refresco terug op de beurs Bottelaar Refresco, bekend van Wicky-limo- nade, keert terug naar de beurs. De Franse investeerder PAI Partners, al jaren eigenaar van het Rotterdamse bedrijf, wil Refresco een Amerikaanse beursnotering geven. Re- fresco had eerder een notering aan de beurs in Amsterdam, totdat het bedrijf werd over genomen door een consortium onder lei ding van PAI en in 2018 van de beurs ver dween. Destijds was Refresco 3,4 miljard euro waard. Vorig jaar nam de onderneming drie Amerikaanse productielocaties van Co ca-Cola over. Naar eigen zeggen is Refresco de grootste onafhankelijke bottelaar in Eu ropa en Noord-Amerika. Unibail- Rodamco Heineken Randstad Ahold Delhaize Nederlandse superrijken geven relatief weinig aan goede doelen. Vrijgevigheid neemt af met het stijgen van het vermogen. en Nederlandse vari ant van de Giving Pledge, daar droomde Edwin Venema van. Naar het voorbeeld van de Amerikaanse multimiljardairs Bill Gates en Warren Buffet, die in 2010 een club met die naam oprichtten om superrijken ervan te overtuigen de helft van hun vermogen te schen ken aan goede doelen. Eind vorig jaar telde de club 231 superrij ken. ,,Zo'n initiatief zou in Nederland zomaar een paar miljard meer voor het goede doel kunnen opleveren", dacht filantropiedeskundige Venema. Weg met de Hollandse bescheiden heid, waarom stimuleren rijke Nederlanders elkaar niet om meer aan goede doelen te geven? Maar het werd een 'totale misluk king'. ,,Nederlandse rijken willen dit gewoon niet", ontdekte Venema. Hij was hoofdredacteur van De Dikke Blauwe, een platform over filantro pie, toen hij een paar jaar geleden met het initiatief begon. ,,Goed geven, doet goed navolgen. Dat was de gedachte erachter." Venema en zijn redactie benader den vele superrijken, maar kregen overal nul op het rekest. Terwijl ze hun niet vroegen om de helft van hun vermogen weg te schenken, maar 'slechts' een tiende. Het Nederlandse calvinisme ver klaart volgens Venema deels waarom niemand was te porren voor zo'n openbare belofte. ,,We hebben geen cultuur waarbij we onszelf op de borst roffelen als we aan een goed doel geven." Maar dat was niet het enige obstakel. ,,De zwijgzaamheid kan ook komen doordat rijken gewoon niet zoveel geven. Wellicht schamen ze zich, omdat ze relatief weinig geven in verhouding tot hun inkomen." Scheef Vrijgevigheid blijkt inderdaad af te nemen met het stijgen van het inko men en het vermogen, blijkt uit onderzoek van René Bekkers, hoog leraar filantropie aan de Vrije Univer siteit Amsterdam. De 10 procent laag ste inkomens geven 1,16 procent van Mensen staan er meestal niet bij stil hoe rijk ze zijn hun inkomen aan goede doelen; on der de hoogste 10 procent van de inkomens is dat 0,44 procent. Bij ver mogens is de verhouding nog sche ver: Nederlanders met een vermogen tussen de 5000 en 10.000 euro schen ken 1,6 procent van hun vermogen aan goede doelen. Bij miljonairs is dat minder dan 0,2 procent. Hoogleraar filantropie Paul Smeets (Universiteit Maastricht) stelt dat de rijken de morele verantwoordelijk heid om te doneren vaak neerleggen bij mensen met nog meer geld. ,,Als je aan iemand met een half miljoen vraagt waarom hij niet méér geeft, luidt het antwoord vaak dat iemand Albert Heijn en fabrikant van A-merken Nestlé hebben hun prijsconflict bijgelegd. Maar de problemen zijn nog niet voorbij. De onderhandelingen waren vast gelopen, omdat Nestlé volgens Albert Heijn de prijzen te veel liet stijgen. Door het conflict stopte de levensmiddelengigant tijdelijk met het leveren van producten als KitKat-repen en koffiecupjes. Inmiddels hebben de twee de strijdbijl begraven. ,,We zijn het anderhalve week geleden eens ge worden. De logistiek is weer opge- start. De producten liggen binnen kort weer in de winkels", zei top man Frans Muller tijdens een toe lichting op de jaarcijfers van Ahold Delhaize, moederbedrijf van Al bert Heijn en Bol.com. Maar daarmee zijn de kopzorgen niet verdwenen. Onderhandelin gen met meer leveranciers lopen stroef, zo liet Muller weten. „Nor maal zijn de meeste gesprekken in januari rond, maar dat is nu niet het geval." Om welke andere leve ranciers het gaat, wilde de topman niet kwijt. Volgens hem zit er soms een flink verschil tussen de prijzen die de leveranciers vragen en wat de supermarktketen bereid is te betalen. Ahold Delhaize bleek in elk ge val vorig jaar goed te hebben ge draaid. In het tweede coronajaar steeg de omzet met ruim 3 procent naar ruim 75 miljard. De winst kwam uit op 2,2 miljard euro te genover 1,4 miljard een jaar eerder. De grootgrutter uit Zaandam profiteerde sterk van de sluiting van winkels en restaurants in de lockdowns. En wat bijdroeg aan de groei was dat ook na de versoepe lingen mensen meer thuis bleven consumeren en hun boodschap pen online bestelden. ?*W° M' VERWACHTING WERKGEVERS AWVN BOTTELAAR WIL NOTERING IN VS DONDERDAG 17 FEBRUARI 2022 PC •1,5% Vastgoedbedrijf is grootste stij- ger op AEX. De cijfers van bierbrouwer Hei- neken worden positief ontvan gen. Uitzendbureau zakt licht na grote stijging een dag eerder. ffi Beleggers rea geren op tegen vallende ver wachtingen. Miljonairs geven Irene van den Berg Amsterdam - Paul Smeets, hoogleraar filantropie r', irt ILLUSTRATIE RUBEN L. OPPENHE IMER ZAANDAM o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 14