13 - VAN INDIË NAAR INDONESIË De dekolonisatie van Indonesië (1945-1949) blijft in de vaderlandse geschiedenis een etterende wond die niet wil helen. Daar staat het grote onderzoek dat vandaag gepubliceerd wordt, symbool voor. UITKOMSTEN VANDAAG OPENBAAR Alles begint bij de datum. Voor Indonesië is dat 17 augustus 1945, de dag van de proclama tie van de republiek. Voor Ne derland 27 december 1949, de dag van de soevereiniteitsoverdracht. Daar tussen zitten 1593 dagen vol geweld en on derhandelingen. Het onderzoek dat drie instituten van daag presenteren, is vanaf dag één voer voor discussie. Belangenorganisaties, onderzoe kers en ooggetuigen bestoken elkaar met kritiek en beschuldigingen. ,,Soms lijkt het debat aan verschillende politieke kanten te zijn gekaapt door radicale stemmen", vindt onderzoeksleider Frank van Vree (Niod). Voor de 95-jarige Cisca Pattipilohy is het duidelijk. Sinds de proclamatie, waar ze in Jakarta als tiener ooggetuige van was, is Indonesië volgens haar een onafhankelijke staat. ,,Nederland heeft Indonesië aangeval len met een leger, tanks en vliegtuigen. Het was een agressie-oorlog. Nederland had daar niets te zoeken." Samen met Jeffry Pondaag (stichting Comité Nederlandse Ereschulden) be klaagde ze zich over het onderzoek. Dat moet volgens haar gaan over 350 jaar onder drukking. „Kolonialisme is een misdaad tegen de menselijkheid. Pas als Nederland dat erkent, kunnen we tot elkaar komen." Maar de regeringsopdracht beperkt zich tot de dekolonisatieperiode. In onderzoe ken lag het vergrootglas op het geweld van Nederlandse militairen, zoals de standrech telijke executies door het Depot Speciale Troepen (DST) en het bloedbad van Rawa- gede, waar bijna alle mannen werden ver moord. Extreem geweld Het boek De brandende kampongs van gene raal Spoor, waarin historicus Rémy Lim- pach concludeerde dat Nederlandse militai ren structureel en op grote schaal extreem geweld gebruikten, was aanleiding tot een breder onderzoek. De excessen waren in de politieke en militaire top bekend en werden soms strafrechtelijk onderzocht. Nooit werd een militair veroordeeld of nam de re gering politieke verantwoordelijkheid. Pas decennia later stelde de rechter de Neder landse staat aansprakelijk voor Rawagede. Inmiddels heeft Nederland meermaals excuses gemaakt, bij monde van koning Willem-Alexander het meest recent, tij dens het staatsbezoek in 2020. En de datum 17 augustus 1945 heeft toenmalig minister van Buitenlandse Zaken Ben Bot namens de regering in 2005 'in politieke en morele zin' aanvaard, maar juridisch niet. Dat steekt de Indonesiërs. Want, zegt Pondaag, als Nederland het bestaan van een Indonesische staat op die datum niet er kent, heeft ze destijds haar eigen 'koloniale onderdanen' vermoord. Bersiap De bersiap is dat tweede heikele punt. Daarmee wordt een periode aangeduid waarin duizenden Nederlanders, Indische Nederlanders, Molukkers, Chinezen en Menadonezen door vrijheidsstrijders (pe- moeda's) werden belaagd, verkracht of ver moord. De Federatie Indische Nederlanders (FIN) vreest dat het Indonesisch geweld on derbelicht blijft. „Onderzoeken richten zich van meet af aan op excessief geweld door Nederlandse militairen", zegt voorzitter Hans Moll. „Uitstekend dat er onderzoek wordt gedaan, maar bekijk de context. Waarom kwamen Nederlandse militairen in groten getale naar Nederlands-Indië?" De Indonesiërs voerden een guerrilla- C De Federatie Indische Nederlanders (FIN) vreest dat het Indonesisch geweld onderbelicht blijft oorlog. De pemoeda's en criminele bendes (rampokkers) richtten hun bamboesperen niet alleen op (Indische) Nederlanders en pro-Nederlandse groepen, maar ook op Indonesische burgers om loyaliteit af te dwingen. Nederlanders zien het optreden van het Nederlandse leger als een reactie op de bersiap en de 'rood-witte terreur'. Indo nesiërs zien het bersiapgeweld als een reac tie op de Nederlandse provocaties. Schone oorlog bestaat niet De oorlogsvrijwilligers en dienstplichtigen werden slecht voorbereid en onervaren in een guerrillaoorlog gegooid. De militairen van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (Knil) waren getraumatiseerd door Japans krijgsgevangenschap. Bijna zesduizend Nederlandse militairen kwamen om het leven. Het aantal Indonesi sche doden wordt geschat op 100.000, maar betrouwbare cijfers ontbreken. Oud-commando Herman van Goethem zei in 2016 in deze krant: ,,Waar gehakt wordt, vallen spaanders. Een schone oorlog bestaat niet. Natuurlijk zijn er dingen ge beurd die fout waren. Maar soms was de harde hand nodig om het oplaaiende ge weld de kop in te drukken.'' De Indiëgangers werden thuis verfoeid. Nu voelen ze zich weggezet als 'oorlogsmis dadigers. Hun gedachten gaan naar gesneu velde kameraden die ze verminkt terug vonden, soms met afgesneden geslachts deel in de mond. Onderzoeksgenootschap Aurore vindt dat de drie instituten zich niet houden aan de regeringsopdracht van een breed onder zoek naar geweld aan beide zijden. ,,Het onderzoek concentreert zich eenzijdig op het beweerde excessieve geweld van de Ne derlandse militairen en heeft dit, in het ka der van de politieke opvatting van het anti kolonialisme, selectief onderbouwd." Dat gevoel wordt versterkt door de titel van het hoofdonderzoek: 'Over de grens. Nederlands extreem geweld in de Indonesi sche onafhankelijkheidsoorlog, 1945-1949'. FIN-voorzitter Hans Moll: ,,De titel geeft het hele frame weer: racistische Neder landse onderdrukkers maken slachtoffers onder ongewapende Indonesische burger bevolking. Men is op zoek naar de westerse schuld en ziet in de blanke man een grote oorlogsmisdadiger." Frank van Vree van het Niod zegt dat de onderzoekers de discussie hebben gezocht met een klankbordgroep van zeven koepel organisaties, en met de FIN en het Comité Nederlandse Ereschulden. Hij wijst erop dat niet is afgeweken van het onder zoeksopdracht bij de goedgekeurde subsi die. De opzet is gericht op de aard van het Nederlandse militaire optreden, met 'ruime aandacht' voor de historische, politieke en internationale context en de nasleep. Daar bij is ook gekeken naar Indonesisch geweld. ,,De focus van het programma lag in het bijzonder op het gebruik van extreem ge weld door de Nederlandse krijgsmacht en de gevolgen daarvan", zegt Van Vree. ,,En de vraag in hoeverre toentertijd en later voor dit extreem geweld politiek en juri disch verantwoording is afgelegd." Onderzoek Dekolonisatie, geweld en oorlog in Indonesië GO DONDERDAG 17 FEBRUARI 2022 In aanloop naar de presentatie van het omvangrijke Niod-onderzoek naar Nederlands geweld rond de onafhankelijkheid van Indonesië, brengt deze krant verhalen over deze roerige tijd. In deel 3: Zelfs de invalshoek van het onderzoek leidt al tot controverse. Invalshoek van onderzoek leidt tot heftige onenigheid Tonny van der Mee Den Haag Indonesiërs die tijdens operatie Quantico gevangen zijn genomen, worden ondervraagd en bedreigd door een marinier. foto nimh Vandaag verschijnen de resultaten van het onderzoek Dekolonisatie, geweld en oorlog in Indonesië 1945-1950 van het Niod, Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KITLV) en Ne derlands Instituut voor Militaire Histo rie (NIMH). Het onderzoeksprogramma geeft antwoord op vragen naar de aard, oorzaken én impact van het Ne derlandse geweld in Indonesië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13