'Verhoudingen zijn zorgelijk en pijnlijk' KINDERHARTCHIRURGIE 9 Het concentreren van kinderhartchirurgie in twee centra maakt hevige emoties los. Het gasdossier én de vorige baan van de minister van VWS spelen ook nog mee. Het was een van de laat ste daden van Hugo de Jonge als minister van Volksgezondheid. Vlak voor kerst ver kondigde hij dat hartoperaties bij kinderen voortaan nog maar in twee ziekenhuizen mogen worden uitgevoerd: het Rotterdamse Eras mus MC en het UMC Utrecht. Bij de verliezers, de universitaire ziekenhuizen van Leiden en Gro ningen, sloeg het besluit in als een bom. Zij moeten hun afdelingen binnen twee jaar sluiten. De ge volgen zijn dramatisch, voorspelt Eduard Verhagen, hoofd van het kinderziekenhuis Universitair Me disch Centrum Groningen. ,,Als je de kinderhartzorg weghaalt, trek je een kaartenhuis om. De impact op onze andere zorg is kolossaal.'' Over het concentreren van kin derhartoperaties in minder zie kenhuizen wordt al dertig jaar ge discussieerd. Iedereen is het erover eens dat het nodig is, ook in Gro ningen. In Nederland zijn slechts twaalf kinderhartchirurgen. Zij doen extreem gespecialiseerd werk: per jaar worden maar onge veer 170 hartoperaties uitgevoerd bij jonge baby's met aangeboren hartafwijkingen. Hun hartjes zijn niet groter dan een babyvuistje. Eén verkeerde beweging of in schatting kan fataal zijn. Daarom is het belangrijk dat de weinige chirurgen en hun teams zoveel mogelijk vlieguren maken. Bij concentratie van zorg moet rekening worden gehouden met geografische spreiding, zegt Ver hagen. ,,Nu komen de twee enige centra op nog geen dertig kilome ter van elkaar. Dat is niet alleen heel ingrijpend voor onze patiën ten en hun ouders, die daardoor verder moeten reizen. Het is ook onverstandig en gevaarlijk.'' Als voorbeeld noemt hij de zorg voor drenkelingetjes. ,,Die moeten binnen een uur aan de hart-long- machine worden aangesloten. Als wij dat niet meer kunnen, moet een kind dat in Friesland verdrinkt naar de Randstad worden ge bracht. Dat overleeft hij waar schijnlijk niet.'' Beddentekort Ic-bedden voor kinderen worden nog schaarser, waarschuwt hij. ,,Wij hebben er nu achttien, daar van moeten er vijf tot acht weg. Het beddentekort is nu al zo nij pend dat bij elke uitbraak van het rs-virus kinderen naar België en Duitsland worden verplaatst.'' Dat Rotterdam en Utrecht er bedden bij krijgen, lost het pro bleem volgens hem niet op. ,,In de Randstad is nu al een groot tekort aan gespecialiseerd personeel. Bij ons speelt dat niet. En nee, het is een illusie om te denken dat er ook maar één kinderverpleegkundige uit Groningen naar Rotterdam zal verhuizen.'' De 'winnaars' bestrijden dat de consequenties voor Groningen zo ingrijpend zijn. ,,Ik begrijp de zor gen, ik zou even teleurgesteld zijn. Maar het gaat echt alleen om de hartoperaties'', zegt kinderhart chirurg Wouter van Leeuwen (42) van Erasmus MC. ,,Pas vlak voor de operatie komt de patiënt naar ons, en erna gaat hij zo snel moge lijk terug. Op die manier werken we ook samen met het Radboud MC. Een kindje dat wij gisteren hebben geopereerd, mag morgen waarschijnlijk terug. Alle contro les vinden daar plaats.'' De voorspelling dat het verdwij nen van de kinderhartchirurgie uit Groningen patiëntenlevens kost, is volgens de Rotterdammers onzin. ,,Dat is niet zo. Het is zelfs omgekeerd. Als je de situatie zoals die nu is, laat bestaan, weten we zeker dat de zorg achteruitgaat." Dat de ziekenhuizen die straks nauw moeten samenwerken el kaar nu betwisten, moet het mi nisterie van Volksgezondheid zichzelf aanrekenen, zegt Marco Varkevisser, hoogleraar Marktor dening in de Zorg bij de Erasmus Universiteit. ,,Het ministerie heeft geen goede onderbouwing gege ven waarom de kinderhartzorg naar Utrecht en Rotterdam gaat. Daardoor is ruimte ontstaan voor moddergooien, insinuaties en on eigenlijke argumenten.'' Gevoelig Juist omdat dit dossier zo gevoelig ligt, had het ministerie er volgens de hoogleraar voorzichtiger mee moeten omgaan. ,,Dit is pas het begin. Komende jaren moet nog veel meer complexe zorg worden geconcentreerd. Niemand geeft graag iets op. Regionaal ligt het al tijd heel gevoelig om bepaalde zorg weg te halen. Maar zeker in Groningen, waar al zo veel speelt rond het aardgasdossier. Voor zie kenhuizen geeft het bovendien een bepaalde status om ingewik kelde vormen van zorg te doen. Daar komt bij dat de nieuwe mi nister van Volksgezondheid ten tijde van het besluit nog bestuurs voorzitter was van het Erasmus MC. Die ingrediënten maken het een explosieve cocktail.'' Ook de Tweede Kamer, die don derdag over de kwestie debatteert, is kritisch. Om tegemoet te komen aan de zorgen heeft minister Kui pers de Nederlandse Zorgautori teit (NZa) vrijdag gevraagd zijn plan tegen het licht te houden. Hij blijft erbij dat in de toekomst maximaal twee behandelcentra overblijven, maar zegt bereid te zijn de locaties te 'heroverwegen' als het onderzoek daar aanleiding toe geeft. Het is een illusie om te denken dat er ook maar één kinderverpleegkundige naar Rotterdam zal verhuizen GO DINSDAG 15 FEBRUARI 2022 Eduard Verhagen, hoofd van het kinderziekenhuis Universitair Medisch Centrum Groningen, is in Den Haag voor overleg. foto frank jansen 'Dramatische gevolgen' bij sluiten hartafdeling Annemieke van Dongen Groningen Ongemak en bezorgdheid do mineerden bij Tweede Kamer leden die gisterochtend spra ken met vertegenwoordigers van de kinderhartchirurgische centra, patiëntenverenigingen, de inspectie en de Neder landse zorgautoriteit. Het kabinet wees na jarenlang steggelen onlangs Utrecht en Rotterdam aan voor de specialis tische hartzorg, maar na felle kri tiek - inclusief onderling 'modder gooien' volgens patiëntenclubs - bevroor het kabinet dit plan. Eerst moet er nieuw onderzoek komen, daarna zal duidelijk wor den waar de kinderhartchirurgie voortaan zal worden geconcen- treerd. D66-Kamerlid Wieke Pau- lusma noemde het 'een erg onge makkelijk gesprek' in de Kamer: ,,Hier komen sprekers aan bod die elkaar verwijten maken, waar anderen dan weer niet op kunnen ingaan. Als dit een voorbode is voor de komende jaren, dan zijn we er mooi klaar mee.'' PvdA-Ka- merlid Attje Kuiken zei: ,,Ik vind het wel zorgelijk en pijnlijk om te zien hoe de onderlinge verhou dingen nu zijn.'' Al dertig jaar loopt de discussie over het concentreren van zulke ingewikkelde medische ingrepen. Als artsen meer routine opbou wen, helpt dat voor de kwaliteit, redeneren experts en politici. Maar nu puntje bij paaltje komt, bevechten de medische centra van Rotterdam, Utrecht, Leiden en Groningen elkaar. De Neder landse zorgautoriteit (NZa) gaat nu opnieuw een analyse maken om een beter onderbouwde loca tiekeuze voor te bereiden voor het kabinet. NZa-voorzitter Ma rian Kaljouw bekritiseerde de grote verdeeldheid, terwijl het clusteren van hoogcomplexe zorg juist veel vaker nodig zal zijn om overal toegankelijke en be taalbare zorg te behouden. ,,Als dit de voorbode is voor de imple mentatie van passende zorg, dan kunnen we beter iets anders gaan doen. Want dan gaat die er namelijk nooit komen." - Niels Klaassen - Eduard Verhagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9