Merovingische goudschat uit Twente verkast naar Leiden Eileen Gu heeft 'haar land verraden DITICIKL 8 Is ze Chinees of Amerikaans? Skiheldin Eileen Gu is geboren en getogen in het Amerikaanse San Francisco, maar wint olympisch goud voor China. Dat is voor Amerika moeilijk te verkroppen. Eileen Gu - Ailing, heet ze in China - werd in de VS opgevoed door haar alleenstaande Chinese moeder. Skiën leerde ze van haar in de omgeving van Lake Tahoe in het noorden van Californië. Ze bracht als kind ook '25 tot 30 pro cent' van het jaar in Peking door, waar haar moeder vandaan komt. Ze zegt zelf voor China uit te ko men omdat het haar een kans biedt haar sport te promoten bij Chinese meisjes. Gu miste een vrouwelijk rolmodel toen ze leerde skiën. Later trok ze zich op aan col lega Maggie Voisin. Maar China kent nog altijd geen grote voorbeel denvoor meisjes op ski's. ,,Ik denk gewoon dat er in de VS zo veel mensen zoals Maggie zijn die echt inspirerend zijn en echt baanbrekend zijn in deze sport en al geweldige rolmodellen zijn voor jonge meisjes", zei Gu na het win nen van een Grand Prix in Co lorado tegen The Washington Post. In China, beschreef ze, is skiën een vrij nieuwe sport en kan ze meer impact hebben. Ze prijkt er op alle billboards en de covers van een hele serie Chinese vrouwenbla den. 'Sneeuwprinses', wordt ze ge noemd. China erkent dubbele nationali teiten normaal gesproken niet, dus vraagt Amerika zich af of Gu haar Amerikaanse paspoort heeft inge leverd. Gu gaf na haar olympische overwinning een ontwijkend ant woord. Sport hoeft niet aan natio naliteit verbonden te worden, zei ze. ,,Ik heb absoluut het gevoel dat ik net zo Amerikaans ben als Chi nees. Ik ben Amerikaan als ik in de VS ben, ik ben Chinees als ik in China ben", zei ze. ,,Ik heb niet het gevoel dat ik gebruik maak van de een of de ander. Ze begrijpen dat het mijn missie is om verbinding tussen landen te bevorderen en niet om verdeeldheid te zaaien." Ze wees erop dat ze pas 18 is, en niet met wereldpolitiek bezig is, maar het haar eigen leven. ,,Als mensen me niet geloven of niet leuk vinden, dan is dat hun verlies, zij gaan nooit de Spelen winnen." Afgelopen nacht ging Eileen Gu op voor nog een kans op goud: in het olym pisch freestyle skiën. Haar geboorteland keek met ge fronste wenkbrauwen mee. Gu is geboren in San Francisco en woont nog steeds in de VS, maar komt uit voor China. In 2019, toen ze 15 was, kondigde ze aan dat ze voortaan het land van haar moeder zou ver tegenwoordigen. Ze heeft op de Spelen al goud gewonnen op het onderdeel Big Air voor het land dat het Witte Huis ziet als Amerika's voornaam ste rivaal in de wereld, komt dat haar op fikse kritiek te staan. Van nacht was Gu ook weer kandidaat voor eremetaal op het onderdeel Slopestyle. Een voormalige Ameri kaanse topskiër, Jen Hudak, zei: ,,Het is niet aan mij om te oorde len, maar Eileen komt uit Califor nië, niet uit China, en haar beslis sing lijkt opportunistisch." Fox News-presentator Will Cain vond het 'ondankbaar' dat Gu 'het land heeft verraden dat haar niet alleen heeft opgevoed, maar van haar een skiër van wereldklasse heeft gemaakt'. Hij meent dat ze Amerika de rug toekeerde voor financieel gewin - Gu heeft 23 sponsors die haar als gezicht voor de Chinese markt in zetten en verdiende miljoenen met zulke deals. Amerikanen die voor China uitko men 'verraden' hun land, oordeelt een columnist van de rechtse krant The Washington Times. ,,Het beeld van Amerikaanse burgers die hun Amerikaanse roots in de steek laten om voor een commu nistisch team te spelen, is ver schrikkelijk." Gu is bij lange na niet de enige Amerikaanse atleet die uitkomt voor het land van haar ouders. Sommige Amerikaanse sporters laten zich ook naturaliseren omdat ze elders meer kansen hebben de grote toernooien te bereiken. Op de huidige Winterspelen sporten meer geboren Amerikanen voor China, ook atleten zonder Chinese familie. Maar de boosheid richt zich op Gu, nu ze zo succesvol is. De vondst toont aan dat in Twente al veel eerder sprake was van een beschaving dan in bijvoorbeeld Amsterdam. De ontdekking vond drie jaar geleden plaats met behulp van een metaaldetector. Aansluitend op de vondst werden meerdere opgra vingen ter plekke gedaan onder begeleiding van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed en de Vrije Universiteit in Amsterdam. Volgens deskundigen vertegen woordigt de schat niet alleen een grote waarde in goud, maar is ook de historische betekenis groot. „De voorwerpen, in totaal meer dan zeventig, dateren uit een peri ode waarover we eigenlijk heel weinig weten", aldus Gert Gesink, schrijver van het boek Twentse schatten onthuld en specialist als het gaat om archeologische vond sten met een metaaldetector. „De munten zijn afkomstig van de Merovingers, een koninklijke dynastie die vanaf de vijfde eeuw heerst over de Franken. Zij ge bruikten veel goud, waaronder ook gouden munten. Dat hun be schaving zo ver naar het noorden reikt, is nieuw. In Twente is ooit één gouden Merovingische munt gevonden bij Vasse. Nu gaat het om een complete schat, vergelijk baar met wat een tijd geleden is gevonden op het Domplein in Utrecht. De munten bevatten ook christelijke symbolen. Daarmee zijn ze de vroegste voorbeelden van het christendom in Noord Nederland. Een vondst als deze komt eigenlijk zelden voor." De officiële presentatie van de goudschat is donderdag in het Rijksmuseum Twenthe in En schede. De schat is aangekocht door het Leidse Rijksmuseum voor Oudheden, maar zal vanaf vrijdag nog enkele maanden in Enschede te zien zijn. Gesink, die nauw bij de vondst betrokken was, zegt het te betreu ren dat de vondst niet in Twente blijft. „Het gaat echt om iets heel bijzonders, een ontdekking zoals die nog maar zelden wordt gedaan en die ook echt in Twente hoort. In eerste instantie werd ook helemaal niet gedacht aan een offerplaats, maar aan een graf. Ik heb er, samen met de vinders, ook bij het Rijks museum Twenthe op aangedron gen om de goudschat te kopen, maar het museum heeft nooit ac tie ondernomen." De financiële waarde van de schat moet groot zijn, meent hij. ,,Sommige munten zijn van puur goud.'' De vondst geeft volgens hem ook het belang aan van zoe ken met een metaaldetector. „An ders was dit nooit gevonden.'' - Herman Haverkate G Eileen Gu komt uit Cali- fornië, heeft daar skiën ge leerd, maar komt uit voor China. DINSDAG 15 FEBRUARI 2022 GO skiester wekt wrevel met goud voor China Karlijn van Houwelingen Washington r-r». De Amerikaanse skiester siert als topmodel geregeld op de cover van tijdschriften, ook in China. OOTMARSUM Amateur-archeologen hebben in het Springendal in Ootmarsum een goudschat uit de middel eeuwen gevonden. Het gaat om een grote hoeveelheid gouden munten en sieraden, afkomstig van een offerplaats uit de ze vende en achtste eeuw. Auteur Gert Gesink: „Unieke vondst.'' FOTO EMIEL MUIJDERMAN lü/UII EILEEN GU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8