'Meer aandacht nodig voor mentale klachten' 7 Burgemeesters blij, maar tegelijk om 01.00 uur sluiten is 'onhandig' CORONA REGELS DIE HET KABINET WIL SCHRAPPEN De seinen staan op groen: het kabinet kan de coronaver soepelingen doorzetten. Dat betekent: volle kroegen, volle stadions, volle theaters. Tegelijk wil het OMT, anders dan de politiek, eigenlijk nog niet zo snel van het coronatoegangsbewijs af. Met enigszins gerust gemoed zal minister Ernst Kuipers (D66, Volksgezondheid) gisteren het jongste advies van het OMT hebben verstuurd aan de Tweede Kamer. Want aan zijn plannen om verder te versoepelen, hebben de deskundi gen hun zegen gegeven. Dat bete kent dat eind februari het gros van de coronamaatregelen overboord kan. En dus keren volle kroegen, ge vulde theaters en volledig bezette stadions terug en kan ook het nachtleven weer snel van start. Vrijdag wordt de eerste stap gezet, een week later de volgt de rest. Ook hoeven mensen na een be smetting vanaf deze vrijdag niet meer standaard zeven dagen in iso latie. Wie 24 uur klachtenvrij is, kan na vijf dagen weer op pad. Solo Kuipers kan daarom vanavond, tij dens zijn eerste solo-persconferen tie zonder Rutte, vooral veel goed nieuws brengen. Gisteren liep hij daar al een beetje op vooruit: ,,Op de ic, dat is heel gunstig, zitten we op het laagste niveau sinds oktober vorig jaar", zei Kuipers na afloop van een corona-overleg. ,,Het aantal infecties is hoog, maar er lijkt stabi lisatie, het aantal patiënten is ge lukkig naar verhouding erg laag." Toch kan de voet nog niet hele- nen hebben, wordt gewaarschuwd. Wel erkent het RIVM tegelijk dat er 'weinig draagvlak is' voor het co ronatoegangsbewijs. ,,In de praktijk levert de inzet van de coronapas veel conflicten op." De bal ligt nu bij minister Kui pers en zijn collega's: het kabinet ging vaker al verder dan het OMT wilde, maar de vraag is of het dat op dit aspect aandurft. maal van de rem volgens de experts in het adviesteam. Zo blijft de 3G-coronapas nog even nodig, vin den de virologen, net als een vaste zitplaats op grote locaties. Een inge wijde noemt het schrappen van het coronatoegangsbewijs vanaf 25 fe bruari 'een dilemma' waar het kabi net vandaag een knoop over moet doorhakken. ,,De intentie om ervan af te stappen is er, maar de experts hebben er wat vraagtekens bij." Het OMT houdt liever nog aan vast aan de 3G-coronapas, de poli tiek wil er dus zo snel mogelijk van af. Ook omdat de coronapas samen hangt met de 1,5 meterwet, die ge schrapt moet worden per 25 febru ari. Maar ook over dat voornemen zijn de onderzoekers van de RIVM Gedragsunit niet erg te spreken. De afstandsregel heeft 'hoog draag vlak', blijkt uit een enquête (rond 82 procent). En 'tenzij er een heel duidelijk nieuw perspectief wordt geschetst' met andere maatregelen kan 'het schrappen van de 1,5 meter als sig naal worden gezien dat de pande- mie voorbij is', aldus de experts. Dat zou weer een 'negatieve impact op naleving van de maatregelen' kun- Vooral jongvolwassenen en oude ren hebben vaker last van mentale klachten. Jongeren kampen met eenzaamheid, angst en de pressieve gevoelens. Bij ouderen signaleert de Gezondheidsraad een toename van emotionele een zaamheid: zij missen een nauwe band met een ander. Mensen in beroepen die door de coronapan- demie onder grotere druk zijn ko men te staan, zoals zorgpersoneel, hebben meer last gekregen van burn-outklachten en stress. Daarnaast hebben meer mensen te maken gekregen met omstandig heden die de kans op mentale klachten vergroten, zoals financi- ele onzekerheid, onveilige thuissi tuaties en leerachterstanden. ,,Het beeld dat uit ons onderzoek naar voren komt, geeft reden tot zorg'', stelt vicevoorzitter van de Ge zondheidsraad Marianne Ge- leijnse. Het kabinet dient volgens de raad te zorgen voor effectieve, laagdrempelige hulp voor deze mensen. Een deel van de coronapatiënten heeft maanden later nog last van klachten zoals vermoeidheid, kortademigheid, hoofdpijn, ver- geetachtigheid en moeite met concentreren. Maar ook reukver- lies, hartkloppingen, spierpijn en angst- en stemmingsklachten. Kinderen Duidelijk is inmiddels dat ook kinderen na een Covid-infectie langdurig klachten kunnen erva ren. ,,Zij kampen met specifieke klachten zoals hoofdpijn, reukver- lies, cognitieve problemen en ook diarree'', aldus Geleijnse. Artsen sloegen een jaar geleden al alarm over gezondheids schade op de lange termijn door corona. Die treft ook voorheen perfect gezonde mensen die de ziekte thuis doormaakten. - Annemieke van Dongen GO DINSDAG 15 FEBRUARI 2022 Horeca en cultuur kunnen open tot 01.00 uur vanaf ko mende vrijdag De 1,5 meterplicht, mondkapplicht en vaste zit- plek worden geschrapt op lo caties tot vijfhonderd bezoe kers Op plekken met meer dan vijfhonderd gasten, zoals voetbalstadions, blijft een vaste zitplaats nog wel ver plicht Het thuiswerkadvies ver valt, al stelt het OMT voor dit 'gefaseerd' te doen Besmette personen hoeven vanaf vrijdag nog maar vijf (in plaats van zeven dagen) in isolatie. Ze mogen eruit als ze minstens 24 uur klachtenvrij zijn De 3G-coronapas (gevac cineerd, getest of genezen) blijft zeker tot 25 februari Het nachtleven, festivals en evenementen kunnen vanaf 25 februari open met 1G, iedereen testen dus Diezelfde dag kan wel de 1,5 meter afstandsregel ver dwijnen, net als de sluitingstij den en de mondkapplicht. Dan zou ook de coronapas overboord kunnen Van het slot: versoepelingen hebben zegen van het OMT Nieis Kiaassen Tobias den Hartog Den Haag Ministers Ernst Kuipers (Voiksgezondheid, boven), Karien van Gennip (Sociaie Zaken en Werkgele genheid, iinks) en Diian Yesiigöz (Justitie en Veiiigheid, rechts) hebben 'versoepeioverieg'. fotos anp GEZONDHEIDSRAAD De Gezondheidsraad maakt zich zorgen over de toename van mentaie kiachten door de co- ronapandemie. Ook is meer on derzoek nodig naar de zorg voor iongcovidpatiënten, zo adviseert de raad het kabinet. Burgemeesters in het Veiiig- heidsberaad noemen het on handig ais het kabinet de siui- tingstijd in de horeca zou ver- soepeien naar 01.00 uur. Het Outbreak Management Team gaf daar gisteren goedkeu ring aan. Een sluitingstijd net na midder nacht zorgt ervoor dat mensen massaal om die tijd naar buiten stromen en zij op straat gaan samenklonteren, verwacht Mari anne Schuurmans van Haarlem mermeer. Bovenal willen burge meesters dat zaken langer mo gen openblijven. „Vooral voor de clubs en de nachtcafés zou dat mooi zijn. Al vind ik 01.00 uur met carnaval best lang. Mogelijk gaan dan in Den Bosch de kroe gen eerder dicht, maar daarover gaan we lokaal met de horeca in overleg", stelt Jack Mikkers van Den Bosch. De burgemeesters zien er una niem naar uit dat het kabinet weer meer toestaat. „Ik kan bijna niet blijer zijn. Er zit enorm veel spanning in de samenleving", verklaart Jan van Zanen van Den Haag. „Ik hoop dat in maart alles is genormaliseerd en dat dit het einde is van een donkere peri ode", wenst burgemeester An- nemarie Penn-te Strake van Maastricht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7