In het nieuwe dorpshart wordt alles 'duurzaam' 7 c Een komische tv-serie vóór, dóór en mét Tholenaren Een groep toneelliefhebbers uit Tholen werkt hard aan een televisieserie. Elke zaterdag wordt er ergens in de gemeente gedraaid voor de serie die in juni op tv komt. 'Camera loopt. Actie in drie, twee, één!' Onder aan de molen bij Oud-Vos- semeer staat zaterdagmorgen een clubje mensen midden op de weg. ,,We maken een televisieserie", ver telt regisseur/producent Angela Keur in de snijdende kou. ,,Het is al lemaal nieuw voor ons. We hebben het nog nooit eerder gedaan. Ieder een die meedoet zit wel in een van de vier toneelgezelschappen die we hebben, maar dit is tv! En dat is toch heel wat anders. Daar komen we nu ook wel achter." 'Stop maar. Er kwam een auto voor bij. Dat gaan we nog een keer doen.' Het idee voor de Thoolse tv-serie is ontstaan in coronatijd. Angela Keur en Jordi Bosman, van stichting Oardig Tholen, konden als fervent toneelspelers de planken niet op en brainstormden over wat ze dan nog wel zouden kunnen doen. ,,We dachten eerst aan een film", aldus Bosman. ,,Maar dat is uiteindelijk deze serie geworden. Door Tholena- ren, mét Tholenaren en over Thole naren. Iedereen komt van binnen de gemeente." 'Focus! Camera draait. Drie, twee, één. Actie!' Het verhaal van Sthuplanders bin Anders gaat over drie boeren: boer Bartels, boer Barrie en boer Bertie. Hé, waar kennen we die laatste naam van? En inderdaad, het is een vrouw, maar ze komt in dit geval niet van Schouwen. Verder is er nog een prominente rol weggelegd voor Kees de molenaar en zijn vrouw José. Die laatste heeft alvast een onthul ling: ,,Ik kom er in de serie achter dat het helemaal zo'n fijne vent niet is." 'Die was goed. Bertie in positie om aan te komenfietsen. Ennnnn kom maar!' Regisseur Angela Keur vertelt ver- der over het plot van de serie: ,,De boeren moeten hun mais op een me ter afstand van elkaar zaaien en we hebben een burgemeester waarvan we denken dat die van twee walle tjes eet. En dan zijn er nog een aantal zwangere dames 'mee joekte', die zijn op zoek naar Kees de molenaar. Verder hebben we nog twee roddel tantes die het allemaal beter weten en er is ook nog een slechterik. Die komt uit Drenthe en wil de grond kopen tussen de mais. En dat willen de boeren natuurlijk niet. De serie zit vol met hints, grapjes en verwij zingen die Tholenaren wel zullen begrijpen." 'Stop maar, de belichting is niet goed. We hebben een plaatje piep nodig.' Een plaatje piep? ,,Ja zo noemen ze in de filmwereld een plaat wit piepschuim die wordt gebruikt voor de belichting. Bertie moet meer licht hebben en dan laten we het zonlicht weerkaatsen via die plaat", legt ca meravrouw Ellemieke Niemantsver- driet uit. ,,Maar ze hebben wel meer vreemde termen hoor. Weet je bij voorbeeld wat een c47 is? Dat is de film-term voor een houten wasknij per." 'En stop maar weer! We hebben schaduwen in beeld. Nog een laatste keer: drie, twee, één, actie!' Zo'n tv-serie maken kost natuur lijk geld. Alle spelers en de hele crew doen alles vrijwillig, maar er is ook De serie zit vol met hints, grapjes en verwijzingen die Tholenaren begrijpen materiaal nodig om te kunnen fil men. ,,We hebben daarvoor subsidie gekregen van de gemeente en we krijgen ook geld van de Rabobank", geeft Keur aan. ,,En andere sponsors zijn natuurlijk van harte welkom. Daarbij is het wel goed om te ver melden dat al het geld dat we over houden of binnenkomt door adver tenties wordt geschonken aan stich ting Thover." Ja, mooi zo! Deze staat er op. We gaan aan de koffie.' Ondanks de snijdende wind en de vele keren dat de opnames opnieuw moeten, wordt er heel veel gelachen tijdens het draaien. Als de kijkers straks net zoveel plezier beleven bij het zien van de serie wordt het zeker een kijkcijferkanon. Met de komst van het nieuwe cen trum zijn vele miljoenen ge moeid. Het wordt een bijzonder project. De Bethelkerk en de naast gelegen pastorie verliezen hun functie en worden onderdeel van het nieuwe 'dorpshart'. In de pasto rie komt de kinderopvang, de kerk wordt dorpshuis. Erachter komen een nieuw onderkomen voor basis school De Regenboog en een gym zaal. Het oude schoolgebouw moet ervoor wijken. Bij de bouw is duurzaamheid het toverwoord. Zo is in de kerk, de pas torie en het oude gebouw van De Regenboog gekeken welke spullen en materialen hergebruikt kunnen worden. ,,De kerkbanken krijgen bijvoorbeeld een nieuwe functie", verklaart Patrick Harting van pro jectontwikkelaar Marsaki, dat het ontwerp voor het centrum maakte. ,,Maar we kijken ook buiten, voor hergebruik van bestratingsmateri aal, en verplanten van bomen." Het gebouw zelfkrijgt een warm tepomp, 180 zonnepanelen en wordt onderhoudsarm. Er komen nauwelijks dragende wanden in, zodat delen gemakkelijk zijn om te bouwen naar een andere functie. Mocht bijvoorbeeld ooit de school sluiten, dan kunnen er apparte menten van worden gemaakt. De buitenruimte om het centrum heen staat in het teken van ontmoe ten en spelen. Er komt veel groen. Het oude schoolgebouw van De Regenboog wordt komende zomer gesloopt. De bouw begint in het na jaar en is in het voorjaar van 2024 klaar. Het bestemmingsplan moet wel nog worden aangepast. Dat ge beurt dit jaar. Mocht er iemand naar de Raad van State stappen, dan kan er wel (forse) vertraging optreden. De bouw van het centrum is het meest in het oog springende onder- De kerkbanken krijgen bijvoorbeeld een nieuwe functie deel van het 'masterplan Nieuwdorp'. Onder die noemer lo pen meer projecten in het dorp. Zo is de gemeente Borsele bezig met het omvormen van de Prinses Mar grietstraat tot 'klimaatstraat'. Die wordt zo ingericht, dat er rekening wordt gehouden met alle weersom- standigheden. De waterafvoer wordt verbeterd en er komt meer groen, maar er wordt bijvoorbeeld ook milieuvriendelijke verlichting geplaatst. Het oude groen is inmid dels uit de straat weggehaald. De herinrichting begint in april. Een derde onderdeel uit het mas- terplan is de bouw van flexwonin- gen aan de Hertenweg, op de hui dige plek van het dorpshuis. Daar kunnen bijvoorbeeld expats, spoed- zoekers en starters terecht. Volgens de gemeente Borsele wordt daar over nu overlegd met een mogelijke exploitant, en met de directe omge ving. BE DINSDAG 15 FEBRUARI 2022 'Sthuplanders bin Anders' Willem Adriaansens Tholen Molen De Jager in Oud-Vossemeer dient als decor voor de op names van Sthuplan- ders bin Anders. He lemaal links staat Jordi Bosman, die met Angela Keur (met het klapbord) het ini tiatief nam voor de serie. Achter bij de trekkers staan 'boer Bartels' en 'boer Barry', rechts naast Bosman staat 'José', de molenaarsvrouw, helemaal rechts ca meravrouw Ellemieke Niemantsverdriet. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN - Angela Keur, regisseur De eerste uitzending is op 4 juni om 19.30 uur te zien op Omroep Tholen. NIEUWDORP Tijdens de bouw van het nieuwe mfc in Nieuwdorp is 'duurzaam heid' het sleutelwoord. In pre sentaties over het plan gaat het over energiezuinig, hergebruik van materialen en aanplant van veel groen. - Patrick Harting, projectontwikkelaar Marsaki - Martijn de Koning O.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52