Onbekende inlichtingendienst was op Tholen actief c Over drie weken kunnen vluchtelingen terecht in marinekazerne Vlissingen 6 Over een maand wonen er 350 vluchtelingen in de voormalige marinekazerne in Vlissingen. Op 1 juli zijn ze weer weg, bevestigt locatiemanager Marc van Geel. Het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) had de kazerne lie ver langer als onderkomen voor asielzoekende mensen beschikbaar gehad. Ook had het COA de twee gebouwen, die nu voor 350 mensen worden ingericht, graag direct na Nieuwjaar in gebruik genomen. Maar ook voor een kleine vier maanden komt de opvangorganisa- tie graag naar Vlissingen, bevestigt Van Geel. ,,We hebben nog steeds capaciteitsproblemen. Als we in Vlissingen tot de zomer 350 men sen kunnen huisvesten, geeft ons dat tijd en gelegenheid elders plaat sen in gereedheid te brengen." Dat de kamers in het hoofdge bouw en het voormalige slaapge- bouw nog niet gebruiksklaar zijn, heeft diverse oorzaken. Van Geel: ,,Het gebouw heeft toch drie, vier jaar leeggestaan. Het opstarten van de verwarming kostte veel meer tijd en moeite dan verwacht." Voor veilig gebruik van gas en water moest ook nog heel wat gebeuren en ook het COA had last van corona. ,,Dienstverlenende bedrijven kampten met zieken, de aanvoer van materialen stokte. Intussen zijn de meeste problemen opgelost. We hopen vanaf de tweede week van maart tijdelijke bewoners te kun nen ontvangen." Ontluchten Om die wens in vervulling te laten gaan, moet nog hard worden ge werkt. De verwarming doet het in tussen, hoewel een monteur giste ren nog wel tientallen radiators moest ontluchten, en de eerste ka mers in het voormalige slaapge- bouw zijn voorzien van stapelbed den, een tafel, stoelen en kleding kasten. Met beddengoed en een koelkast zijn die kamers klaar voor zes, vier of twee tijdelijke gasten. Inrichting van de andere slaap vertrekken zal geen grote proble men opleveren, weet de locatiema nager. Aan de kamers hoeft op schoonmaken na niet veel te gebeu ren, over de inrichting van centrale ruimten wordt nog nagedacht. De We willen de vluchtelingen een veilig onderkomen bieden voormalige recreatiezaal behoudt zijn functie, de keuken blijft buiten gebruik. ,,Het lijkt of alle appara tuur zo weer is te gebruiken, maar er zijn strenge veiligheidseisen. Voor een paar maanden is het mak kelijker om een cateraar te laten ko men, waarbij de kantine als uitgif tepunt dient. We geven een aantal mensen de gelegenheid maaltijden daar te nuttigen." Veiligheid voorop Zowel in de verblijfsgebouwen als op het terrein moet het veilig zijn voor de vluchtelingen die komen. Bouwvakkers zijn maandagmiddag bezig om de trappen in het hoofd gebouw van een 'boarding' te voor zien. De planken moeten voorko- men dat kleine kinderen tussen de spijlen van trapleuningen door naar beneden vallen. ,,Ook buiten richten we de ruimtes zo vriende lijk mogelijk in. Het personeel par keert de auto's aan de rand van het terrein, zodat er zo veel mogelijk wandel- en speelruimte is. Met de gemeente bespreken we nog hoe we er voor zorgen dat jonge vluch telingen niet pardoes in het water van de Buitenhaven vallen." Van Geel weet nog niet welke asielzoekers volgende maand in Vlissingen neerstrijken. ,,Alleen- staande jongeren huisvesten we apart. Naar Vlissingen komen waarschijnlijk vooral gezinnen en alleenstaanden uit landen als Syrië, Afghanistan, Turkije en Eritrea. Maar ook mensen uit bijvoorbeeld Moldavië vragen asiel aan." Fietsen De tijdelijke bewoners mogen straks gaan en staan waar ze willen, ook buiten het kazerneterrein. Het COA bespreekt nog met de ge meente of er voorzieningen moe ten komen, die het makkelijker ma ken om in Vlissingen of Souburg te komen. Het opvangorgaan zet meestal geen vervoersdienst op. ,,Vluchtelingen zijn er vaak aan ge wend om een eindje te lopen. We proberen wel een aantal fietsen in te zetten." In sportcentrum De Wellevaete gaat het duo uitgebreid in op het werk van inlichtingendienst IS9 in Nederland én op Tholen. Hun bei der vaders maakten onderdeel uit van de organisatie, die een speciale opdracht had: ondergedoken geal lieerde militairen terug naar veilig gebied loodsen. Verzetsman Hendrik van Loe- nen (1915-1997) ontsnapte in 1944 naar Engeland, waar hij werd inge lijfd door de geheime dienst. Zijn zoon Gerard heeft hij nooit iets verteld over zijn werkt bij IS9. Die begon in 2012 een lange zoektocht naar informatie en achtergronden. ,,Pas in 2020 kon ik dat afronden", vertelt Gerard (nu 77). ,,Ik heb geheime documenten uit Engeland boven water gekre gen. Zo kreeg ik langzaam een beeld van die organisatie." De re sultaten legde hij in een boek vast dat hij in eigen beheer uitgeeft. Dinsdagavond vertelt hij meer over de inlichtingendienst, samen met Victor van Haeren wiens va der óók bij IS9 zat. De inlichtingendienst was be last met het opsporen en terug brengen van ontsnapte geallieerde krijgsgevangenen of onderduikers. Veelal piloten die op de heen of te rugweg naar Duitsland neerge schoten of neergestort waren. Ver zetsmensen hielpen daarbij. ,,Ze werden ingezet als koerier of ra dio-operator", zegt Van Loenen. ,,Daarvoor hadden ze een speciale radio die moeilijk uit te peilen was door de Duitsers." Diezelfde ver zetsmensen ondergingen ook trai ning op Tholen. Elektrische kano's Nederland had veel snelstro- mende rivieren, legt Van Loenen Ik heb geheime documenten uit Engeland boven water gekregen uit. ,,Om die over te kunnen ste ken werden elektrische kano's ge bruikt die IS9 tot zijn beschikking had. Bij de zogeheten Boating School in Tholen werden trainin gen verzorgd aan Nederlandse ver zetsmensen, zodat ze leerden om te gaan met die kano's. Victor is er achter gekomen waar dat was: aan de Eendracht (nu het Schelde-Rijnkanaal). Daar stond een gebouw dat als werf werd ge bruikt. Ver genoeg van het front om rustig te kunnen trainen, maar ook dichtbij genoeg om snel in ac tie te kunnen komen. Ik hoop dat er dinsdagavond mensen zijn, die zich de Boating School nog kun nen herinneren." DINSDAG 15 FEBRUARI 2022 BE Noodopvang is bijna klaar Het voormalige slaapgebouw van de marine is straks een van de twee verblijfsgebouwen voor vluchtelingen op het kazerneterrein. foto LEX DE MEESTER René Hoonhorst Vlissingen - Marc van Geel, locatiemanager Kijk op de site bij /video SINT ANNALAND Een onbekende inlichtingen dienst die in oorlogsjaren op Tholen trainde? Klinkt als een spannend jongensboek, maar het is écht zo. Gerard van Loe- nen en Victor van Haeren vertel len er dinsdagavond over in Sint-Annaland. - Gerard van Loenen De lezing in De Wellevaete be gint om 19.30 uur, inloop vanaf 19.00 uur. Toegang alleen met geldige QR-code. In de zaal is plaats voor 55 mensen. - Michiel Bouwman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51