c De kleinschalige huisartsenzorg op het platteland is in gevaar en daarmee de 4 De dorpsdokter is essentieel voor kleine kernen, maar de toekomst wordt steeds troebeler. Drie huisartsen in het oosten vertellen over de schoonheid van hun vak en de donkere wolken die dreigen. En dit", zegt huisarts Jeroen Huijgens, ter wijl hij het bezoek rondleidt door zijn in verbouwing zijnde praktijk, ,,is de ruimte waar straks de huisarts in opleiding komt zitten. Een jaar lang, is de bedoeling." Bouwvakkers lopen af en aan, alles ruikt nieuw, hier aan de Scholtens- weg in Wesepe. Een mooie toekomst lonkt. Als er een jonge arts toehapt, tenminste. ,,Ik hoop echt dat er ie mand komt die het ziet zitten hier. Als je op je studentenkamer in Am sterdam of Maastricht zit, dan is je eerste gedachte natuurlijk niet om in Wesepe in een praktijk te gaan wer ken. Je moet het meemaken, je moet het voelen." Wesepe is zo'n dorp waarvan er in Nederland honderden zijn. Het ligt net boven Deventer, heeft 1200 inwo ners en zelfs een eigen volkslied. In 't Sallandse landschap/ Bie Raolte, Heet'n, Olst/ Ligt Wesepe, dorpien waor ik so vol van hol. Als je Wesepe binnenrijdt vanuit het zuiden, passeer je de voorzienin gen die een dorp zijn structuur ge ven. Een autobedrijf, een dierenwin kel, een bakker, een kapper. Iets ver derop de Chinees, de fietsenwinkel en de basisschool. En weer iets ver der, aan de rand van het dorp: de huisartsenpraktijk van Huijgens (51). Maar het dorpsdokterschap staat onder druk, ziet Huijgens. ,,Ik ben niet voor niets op mijn 51ste al bezig om na te denken over mijn opvol ging. Door nu te investeren, en actief een opvolger te zoeken, hoop ik de praktijk voor dit dorp te behouden.'' Samen met zijn collega's Leon Sali- mans, net gepensioneerd huisarts in Gorssel, en Rutger Frankhuisen, huisarts in Weerselo, verwoordt Huijgens vandaag de zorgen van huisartsen op het platteland. ,,Je moet er toch niet aan denken dat dit dorp zonder huisarts komt'', zegt Sa- limans. ,,Oude, kwetsbare patiënten moeten dan helemaal naar Deventer of naar Raalte. Vreselijk!" Huijgens, Salimans en Frankhui- Probeer het gewoon eens. Dan word je verliefd sen zijn dorpsdokter in hart en nie ren. Ze zouden niet anders wil len. Huijgens heeft ook in de stad ge werkt, maar dat beviel maar matig. Verslaafdenzorg, dat vond hij als jonge arts lastig. Ook de mentaliteit stond hem niet per se aan. Negentien jaar geleden streek hij in Wesepe neer - het was een verademing. ,,Hier doen mensen het echt samen. Als er een keer iets is, dan zetten ze er de schouders onder. Dat vind ik mooi." Uit het volkslied: De buren die helpt mekaar nog zo as 't mot/ Met brulften en feesten dan bin ik d'r wel bie/ Oh dorpie ie bint toch van mie. Dorpsfeest En ja, dan kan het gebeuren dat een dorpsbewoner 's nachts bij de dokter aanbelt, omdat een liederlijk dorps feest geëindigd is met een valpartij op de keien. Of dat de patiënt met wie je vorige week een moeilijk ge sprek had, plots tegenover je staat in de Albert Heijn. Het is de charme van het dorpsdokterschap, vindt Huij gens. ,,Je bent echt onderdeel van de gemeenschap, van het gezin soms zelfs. Mensen vertellen dingen die ze nooit tegen iemand anders vertel len." Net als zijn collega's is Huijgens apotheekhoudend huisarts: het ver- strekken van medicijnen en medi sche hulpmiddelen doen ze er bij. ,,In dorpen van deze omvang is het niet rendabel een apotheek te draaien", zegt Frankhuisen. ,,En voor ons le vert het juist inkomsten die nodig zijn om de praktijk te kunnen draaien." Het is de fijnmazige Nederlandse zorg ten voeten uit. Huijgens: ,,Het ziekenhuis komt hier in de praktijk prikken, de diëtist gebruikt onze ruimte. Iedere week komt de wijk zuster langs. Met die en die meneer gaat het niet zo goed, Jeroen, zegt ze dan. Daar moet je even op letten. Dan ga ik bij die man langs.'' Het is echter steeds moeilijker om die kleinschalige manier van zorg verlenen, zien ze hier. ,,De bereik baarheid van zorg staat steeds meer onder druk'', zegt Frankhuisen. ,,Ter- wijl er in dunbevolkte gebieden heel veel oudere mensen zijn. Die hebben behoefte aan zorg dichtbij, maar de afstand wordt juist groter.'' De huisartsen wijzen op de rol van zorgverzekeraars. Die hebben uit het oogpunt van efficiëntie de distributie van bepaalde hulpmiddelen, zoals in- continentiemateriaal of wondverzor gingsproducten, naar zich toe ge haald. Het is een van de manieren om de uit de pan rijzende zorgkosten te beheersen. De apotheekhoudende huisartsen kost het omzet. Ze zijn bang dat de trend doorzet, en dat er steeds meer taken bij hen worden weggehaald. Volgens hen leidt dat tot verschra ling van de kwaliteit. Salimans: ,,Als een patiënt thuis doorligwonden dreigde te ontwikkelen, konden wij er dezelfde dag nog heen. Nu komt er zo'n Bol.com-achtig wagentje, dat de spullen aflevert. Dat is natuurlijk niet hetzelfde als een echte arts die kan inschatten hoe urgent de situatie is." Huijgens: ,,We kennen inmiddels allemaal voorbeelden van patiënten die naar het ziekenhuis moesten, omdat ze te lang moesten wachten op geschikte spullen." In een reactie zegt een woordvoer der van Zorgverzekeraars Nederland dat hij 'waagt te betwijfelen' of er echt aan kwaliteit ingeboet wordt door de distributie centraal te rege len. ,,Het is al jaren de trend om voor hulpmiddelen met landelijke distri butiekanalen te werken. Het zijn spullen die mensen regelmatig nodig hebben, en waarvan ze dus weten hoe ze moeten worden gebruikt. Het verlaagt de zorgkosten structureel, en daar zijn we allemaal bij gebaat." Grote keten Behalve de apotheekhoudende huis artsen, dan. Een blik richting de toe komst stemt hen zorgelijk. In de kop van Noord-Holland zijn dorpsprak tijken bij gebrek aan opvolgers over genomen door een grote keten. Be woners kunnen nog een paar dagen per week in hun dorp terecht. Op an dere dagen moeten ze naar een prak tijk een eind verderop, beeldbellen of op hun tanden bijten. Salimans: ,,Wat daar gebeurt, is precies ons ver haal, als we niet uitkijken. Daarom zitten wij hier. Dit is een mammoet tanker die moet stoppen." De dorpsdokter kent de patiënt, en dat is een groot goed, zegt Frankhui sen. ,,Je kent de context, als iemand DINSDAG 15 FEBRUARI 2022 GO Dorpsdokter ben je met hart en ziel Sander van Mersbergen Wesepe - Jeroen Huijgens, huisarts F Jeroen Huijgens, Leon Salimans en Rutger Frankhuisen. FOTO JEAN-PIERRE JANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4