UIT HET LEVEN... 9 Een begrafenis of crematie wilde voormalig kroegbaas Willem Houtman niet. Hij stelde zijn lichaam ter beschikking aan de wetenschap. Natuurlijk respecteerden zijn nabestaanden deze wens. Maar omdat het nu toch wat kaal voelt, vertelt dochter Anna graag wie hij voor hen was. Willem Houtman 1948 - 2021 Wie hem kende, weet zonder twijfel of hij je mocht of niet. Wars van opsmuk, poppenkast en drukdoenerij, was hij. Lintjes vond hij flauwekul, toespraken bij een uit vaart mosterd na de maaltijd: je kan het beter zeggen nu ik er nog ben, zei hij. Ze wisten dat hij niet in een kist wilde. Ook een plechtigheid, met kaarten en kransen, was niet aan hem besteed. Nadat ze op die zondag in december zijn lichaam achterlie ten in het ziekenhuis, plaatsten ze al leen een rouwadvertentie. Daarna stroomden de persoonlijk geschreven steunbetuigingen binnen. Een mar kante man werd hij genoemd; door velen gemist. Geboren in Rotterdam streek Wil lem halverwege de jaren tachtig neer in Vlissingen. Hier leerde hij Janny kennen. Ze begonnen Café Soif aan het Bellamypark. Ondanks de pro gressieve longziekte en een verzwakt immuunsysteem, werkte hij hard en met plezier, vertelt Anna Houtman (31): ,,Hij tapte biertjes, mengde zich in gesprekken, maakte tot diep in de nacht alles schoon en stond de vol gende ochtend met ons op tijd op het schoolplein." Haar ouders werden rond hun veertigste bewust vader en moeder. Willem, zorgzaam en beschermend, wilde na zoon Pjotr nóg een kind: ,,Zo zouden we later steun hebben aan elkaar en konden we samen over hem mopperen." Warm en vrolijk De herinneringen aan Willem, die zeer eigenzinnig was, zijn vooral warm en vrolijk. Alles liep op rolle tjes tijdens hun jeugd, die zich boven in de huiskamer en beneden in het café afspeelde: ,,Als op sinterklaas avond op de deur werd gebonkt en wij de trap afholden om Piet te be trappen, riepen stamgasten: 'Hij is die kant opgegaan!' en deden zo het spel mee." Willem was betrokken en loyaal, met oog voor de noden van anderen. Een dakloze die in Het Witte Huis werd opgevangen, vroeg hij elke middag een biertje te komen drinken aan de bar. ,,Altijd was hij te porren voor een geintje. Tijdens een strenge winter liet hij met ondernemers uit de buurt het Bellamypark onderlo pen voor drie dagen schaatsplezier. Toen iemand eens een kameel mee troonde de stampvolle zaak in, dook hij met een blad vol bier onder de buik door om klanten bij de andere flank te bedienen." Een bloedhekel had hij aan de jaar lijkse kermis voor de deur. De in komsten kelderden en hij werd dol van de herrie. Anna en Pjotr moch- U ten er geen dagen rondhangen, dus gingen ze één middag met z'n vier tjes. Als ze daarna van klanten een gulden kregen voor de botsautootjes, streek hij over zijn hart: ,,Maar zodra de boel werd opgebroken, adver teerde hij dat de kust weer veilig was." Parijse traditie Elke lente zakten ze voor een paar da gen af naar Parijs. ,,Mijn ouders stre ken neer op een terrasje, terwijl Pjotr en ik bij omliggende restaurantjes menukaarten ontcijferden. Waar wij iets lekkers herkenden, zouden we 's avonds eten." Ook mochten ze ijsjes kopen, soms wel drie achter elkaar: ,,Maar alleen als we die zelf bestelden en betaalden." Dinsdags was de zaak dicht. Wil lem suggereerde dan wel eens dat zij zich vast niet zo lekker voelden, meldde hen af bij school en vervol gens zwierven ze door Rotterdam of Antwerpen. De elfde verjaardag van Pjotr vier den ze met diens klas in het café: ,,Mijn ouders beplakten de ramen met vuilniszakken, regelden een discjockey en hingen een bordje aan de deur: 'Gesloten wegens kinder feest'. Na afloop sliepen we op ma trasjes op de grond. 's Ochtends bakte Willem voor iedereen eieren." Altijd hoesten Hij was altijd aan het hoesten: ,,Je hoorde hem van verre aankomen." In de loop van de jaren speelden zijn longen steeds meer op. Na verkoop van Café Soif hadden haar ouders het rond 2003 wat rustiger in de brasserie aan de Nieuwendijk. In 2011 namen Anna en haar partner Reinoud deze over. Vanwege ademhalingsmoeilijkhe den en zware vermoeidheid kon Willem, een voorstander van verse friet, alleen nog maar aardappelen schillen op het terras, waar hij enorm genoot van praatjes met passanten: ,,Het móest met een dunschiller van Ikea. Toen dat model eruit ging, heb ben we via een oproep op Facebook nog tientallen exemplaren binnenge kregen." Een Engelse band die een ta fel boekte, bracht hem later in De Piek de ode The man who peels his own potatoes. Sinds de pandemie bleef Willem thuis. Tot haar verbazing voelde hij zich niet geïsoleerd, en genoot hij, ondanks het afnemen van zijn krach ten, van de rustige tijd samen met Janny. Bacteriële infectie In 2021 liep hij weer een bacteriële longinfectie op. Organen dreigden Ons was hij dankbaar voor alle gezelligheid. Hij had van ons genoten uit te vallen door zuurstoftekort in zijn bloed. Hij ging ziekenhuis in, ziekenhuis uit. Bang voor de dood was hij niet sinds zijn zus ooit op 20-jarige leeftijd stierf. Dat de huis arts hem wilde helpen zodat hij niet zou stikken, stelde hem gerust. Op zondagochtend 5 december was hij zo verzwakt dat hij afzag van vervoer uit het Adrz naar het inder haast geregelde hospice: ,,Het is goed zo", zei hij. Met z'n drietjes aan zijn bed bedankten ze hem voor wie hij voor hen was. ,,Ons was hij dankbaar voor alle gezelligheid. Hij had van ons genoten." Daarna kreeg hij slaap- medicatie en morfine toegediend. ,,Wij hielden zijn handen vast." Ont spannen lag hij achterover, zijn ogen gesloten. Het amechtig reutelen ver dween. Steeds langzamer ging zijn T-shirt met de tekst 'Het ergste moet nog komen' op en neer. Ze denkt vaak aan hem. ,,Zeker nu de zaak weer open is. Hij zou telkens even hebben gebeld, om te vragen hoe het gaat." In het voorjaar organi seren ze een herdenkingsbijeen komst voor mensen die hij liefhad: ,,Zonder toespraken. Maar wel proos ten - op het leven!" GO DINSDAG 15 FEBRUARI 2022 Willem was zeer eigenzinnig Jacoline Vlaander Vlissingen Willem Houtman schilt de dagelijkse portie frietaardappe len op het terras van de brasserie aan de Nieuwendijk in Vlissin- gen, 2019. FOTO ANNA HOUTMAN Anna Houtman, dochter van Willem Heeft u ook mooie 2 2 herinneringen aan een overleden dierbare? En is er een datum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in 'Uit het leven'. U kunt mailen naar uithetleven@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41