Ons bin hroos! 'Geef ze niet meer dan een of twee boterhammen, maar liever nog sla!' De Goese ganzen moesten er gisteren aan geloven: een gezondheidscheck. Het verdict was niet mals. Ze zijn veel te dik. 'Het zijn obesitas- ganzen', grapte Ruben van Maaren. Het was een hilarisch gezicht. Op verschillende plekken in de stad waren vogelexpert Ruben van Maaren, collega Michiel Provoost en twee medewerkers van de ge meente gisteren ganzen aan het vangen. Natuurlijk waren de dieren niet makkelijk in toom te houden. De mannen moesten er soms ach teraan rennen. Na honderd meter ploften de ganzen meestal wel uit geput neer, hoor'', zegt Van Maaren. ,,Omdat ze zo dik zijn.'' Voor de zes fitte ganzen die zich niet lieten pak ken, moeten de mannen dinsdag nog een keer op pad. ,,Dat wordt wild west, hoor'', grapt de inwoner van Wemeldinge, bekend van zijn roofvogelshows. Het is niet gezond De ganzen die wel werden gevan gen, zijn bijna allemaal veel te dik. De oorzaak daarvan moet worden gezocht in het overmatig brood voeren door mensen. ,,De dieren vreten zich echt te barsten aan brood'', weet Van Maaren. ,,Ik snap dat het leuk is om met de kleinkin deren de eendjes en ganzen te gaan voeren, maar houd het bij een of twee boterhammen! Het is gewoon niet gezond voor deze dieren.'' De vogelkenner vermoedt dat al dat brood dat ze krijgen er de oor zaak van is dat van de 25 witte tamme ganzen die in Goes leven het overgrote deel man is. Dna-on- derzoek moet definitief uitsluitsel geven, maar Van Maaren denkt door zijn ervaring te kunnen zien dat het om zo'n tachtig procent mannen gaat. ,,Die beesten vinden het fantastisch, al dat brood dat ze krijgen. Ze denken het hele jaar dat het voorjaar is'', schetst hij zijn the- orie. ,,En ja, in het voorjaar hebben ze zin. Het gevolg is dat er het hele jaar door wordt gepaard. Soms gaat het ene na het andere mannetje op zo'n vrouwtje. Daarbij wordt de snavel naar beneden gedrukt, in het water, waardoor veel vrouwtjes verdrinken. Je moet maar eens goed kijken in parken en bij vijvers waar veel door mensen gevoerd wordt. Daar blijven vaak alleen de manne tjes over.'' Zo'n mannenoverschot is volgens Van Maaren niet per de finitie een probleem. ,,We hoeven in Goes geen twaalf koppeltjes te hebben, die elk jaar jonkies krijgen. We willen de populatie ongeveer zo groot te houden als hij nu is.'' De gevangen ganzen zijn tijdelijk naar een afgesloten hoekje van het hertenkamp in Goes-Zuid ge bracht. Daar wordt hun gezondheid gecontroleerd, krijgen ze een injec tie tegen allerlei ziektes en worden ze geringd. Zo kunnen de dieren in de gaten worden gehouden. Als een Als straks een gans overlijdt, weten we meteen om welke het gaat gans gewond is of zelfs overleden, weten ze straks meteen om welke het gaat. Ook wordt dna afgeno men, met name bedoeld om de bloedlijn te bepalen. Ganzen met dezelfde bloedlijn worden uit el kaar gehaald om inteelt te voorko men. Koppeltjes Van Maaren hoopt aan het eind van de week de dna-resultaten binnen te hebben. Dan kunnen de ganzen worden teruggebracht naar de vijf plekken in de stad waar ze zich nor maal gesproken ophouden (Park Valckeslot, Oostsingel, West- wal, Westsingel en Kastanjestraat). Ze gaan sowieso allemaal terug, maar de groepssamenstelling kan dus anders zijn. Koppeltjes worden in principe bij elkaar gehouden. Ganzen zijn tenslotte trouwe die ren. Tenzij het dna zegt dat het echt niet kan. De vogelexpert prijst de ge meente om het feit dat ze ervoor heeft gekozen de ganzenpopulatie nu goed in kaart te brengen. ,,Het helpt om de ganzen gezond te hou den.'' Het overgewicht buiten be schouwing gelaten, gaat het best goed met ze. Onder meer de poten en de snavel werden gecontro leerd. In hun tijdelijke verblijf krij - gen de ganzen graan, sla en andij vie. ,,Want dat is wél gezond voor ze!'' STREEKTAAL Het bin en waere vö vee mensen doenkere en som bere tieden. Eêl wat dingen wiere verboöie en je voelde je nöha es eêl beperkt. En soms er gerde je j'n eihen an of verwon derde je j'n eihen over de manier wirop mensen omhienge mee de pandemie. Me waere streng as 't over maetregels hieng wi me zelf nie vee mee te maeken aode, mè as me d'r zelf last van aode, zaehe me wè es wat deu de vingers! "An 't eihen vleis doet 't het meêste zere" zei pas iemand tegen me en dat liekt me een goeie spreuk! Lichtpuntjes Van aole kanten wier ons ange- raoie om toch ook een bitje uut te kieken nè wat lichtpuntjes in 't le ven. Dingen wi me van kunne ge niete, wi me blie van ore en die ons een bitje positiever in 't leven doen stae. Op zoek nè die "licht jes" kwam ik 5 vlug bie licht wat me letterlijk krehe: een nieuwe I-phone. Di zit wè een verha5l an vast. Zö'n vier jaer gelee kochte m'n vrouwe en ik onze eeste I-phone. Dudelijker gezeid; me krehe die tuus naedat de huus die vö "opa en oma" uutgezocht en besteld aode. In twi jaer ebbe me ze afbetaeld. Me aode d'r vee ple zier van. Kuren Toen die apper5ten afbetaeld waere en me maendelijks vee minder moeste he betaele, krehe aolebei die mobieltjes kuren. Ie dere keer hieng 't licht uut, waere de batterijen op. Asof ze gemaekt waere om nie langer dan twi jaer mee te haen. Het wier vervelend d5, nae het oplaejen, wi machtig vlug "éên procent" in beeld kwam, drek gevolgd deu "zwart"! Ook "biewerke in de nachtelijke uren" lukte pas nae vuuf nachten an de "stroom" zonder resulta5t! Me eb- be't nog lang volhouwe, mè ten langen leste hrepe de huus wi in! Me wiere blie gemaekt mee twi nieuwe mobieltjes. Wi af te betae- len in twi jaer! Kleinkind Ons oudste kleinkind boöd an om aoles van "d'n ouwen" over te zet ten op het nieuwe exempla5r. Zöies alleên 5 was een lichtpunt in doenkere daehen, wan het zou ons zelf nooit lukke. En 5 is ze een kop kleiner dan d'r joengere broer en d'r neef, ze laet d'r eihen nie ondersneêuwe! Ze is van vee "marten" tuus. Rustig en andig leidde ze aoles in goeie baenen. Zelfs vergete codes en wacht woorden waere alleên opst5kels. Hroös keek ik toe oe ze de I-phone, noe mee "licht" in orde maekte. Even docht ik an de tied d5 ze net gebore was. Wat waere me toen ook hroös! En an de tied d5'k een alf ure mee d'r deu de kaemer ree in d'r kinderwaehen omd5 ze bie 't tuuswachten nie stil te kriehen was. En an de dag d5 ze bie een veugelshow onder m'n jas kroop tot de show vöbie was. Noe is ze joeng volwassen, ei overal een mêning over en laet dat ook hraog an ons ore. En..ze be- griept d5 "oma en opa" digit5le analphabeten"dreihe t'oren. De I-phone werkt prima, mis schien wè langer dan twi jaer. En zulke bezoekjes bin en bluve licht puntjes. Vö ons en, ik dienke, vö vee hroötouwers, zeker in doenkere tie- den. Q DINSDAG 15 FEBRUARI 2022 GO Goese ganzen zijn te dik Ruben van Maaren (l) en Michiel Provoost als die laatste dna afneemt bij een gans door veertjes te plukken. foto johan van der heijden Rob Paardekam Goes - Ruben van Maaren, vogelexpert In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de gesproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40