Transformator van 170 ton aangekomen 5 c Gemeenten en provincie hebben geen enkele bevoegdheid De watertrappelende Zeeuwse leeuw kan brullen wat hij wil, maar in de kwestie Hedwigepolder hebben provincie en gemeenten juridisch geen vaste grond onder de voeten. De Hedwige sneller kopje onder dan gepland. Vlamingen die een project vele maanden eerder ople veren dan voorzien was. Juist in een tijd dat de vervuiling van de Westerschelde hoog op de agenda staat nu duidelijk is geworden hoeveel chemische rotzooi nog al tijd vanuit België de grens over stroomt. Geen wonder dat die Vlaamse voortvarendheid met ar gusogen wordt bekeken. Willen ze de Zeeuwen voor een voldongen feit stellen door even snel de oude Scheldedijk af te graven? De gemeenteraad van Hulst komt morgenavond in een extra vergadering bijeen om de situatie te bespreken. Vrijdag al zeiden Provinciale Staten dat een pas op de plaats gemaakt moet worden. De raad Hulst denkt er waar schijnlijk hetzelfde over. Voorals nog zijn ze in Den Haag niet onder de indruk. Dat met het getij nu vervuild water naar binnen spoelt is geen reden om van de ontpoldering af te zien, werd donderdagavond nog eens duidelijk tijdens een debat over natuur in een commissiever gadering van de Tweede Kamer. Er kwam van alles aan de orde: van het uitkopen van stikstofboeren tot het kappen van een bos in Lim burg. In de marge viel ook nog even het woord Hedwigepolder. De nieuwe minister voor Natuur en Stikstof, Christianne van der Wal-Zeggelink (VVD), ant woordde op de vraag of er niet een dikke rode streep door het project gehaald moest worden kort maar krachtig: ,,De ontpoldering ligt vast in het Verdrag tussen Nederland en Vlaanderen. Na alle mogelijkhe den onderzocht te hebben, is steeds de conclusie dat ontpolde ring echt de enige optie is. Niet ontpolderen betekent een ver dragsbreuk. Ik heb op dit moment geen aanwijzingen dat de ontpol- dering niet uitgevoerd kan worden binnen de huidige wet- en regel geving." Beetje vreemd Een specifieke vraag over PFAS-vervuiling schoof ze door naar haar collega Mark Harbers van Infrastructuur en Waterstaat. Toch een beetje vreemd. Hebben we eindelijk een minister die haar volledige aandacht op natuur kan richten, zegt ze niet te gaan over de chemische vervuiling in een project dat is opgezet om de na tuur meer ruimte te geven. Belangrijkste woord in haar ant woord is verdrag. Het Scheldever- drag dat Nederland en België in Steeds is de conclusie dat ontpoldering echt de enige optie is 2005 in Middelburg na zes jaar on derhandelen sloten. De Belgen kregen hun diepere vaargeul, Ne derland nieuwe getijdenna- tuur. Rommelen in verdragen met andere landen doet een minister niet graag. Het wekt al gauw een onbetrouwbare indruk. Je moet wel heel erg goede argumenten hebben om op afspraken terug te komen nadat de handtekeningen zijn gezet. Had Nederland nou maar een ontbindende voor waarde in dat verdrag gezet. Bij voorbeeld dat de Schelde een stuk schoner moet worden, wil er ook maar een liter water de Hedwige instromen. Maar dat voorbehoud heeft Nederland niet gemaakt. Een landsregering wil natuurlijk niet dat een provincie of gemeente zo'n verdrag ondermijnt. Daarvoor kan de regering het juridische paardenmiddel 'Rijksinpassings- plan' uit de la trekken. Dat is bij de Hedwige gebeurd. Gemeentera den en Provinciale Staten mogen best vertellen wat ze er van vin den, maar ze hebben geen enkele bevoegdheid. Die ligt volledig bij de minister. Wat rest de Zeeuwse politiek dan nog? Hard brullen, eensge zindheid uitstralen. Hopen dat po litieke en publieke druk de verant woordelijke ministers in beweging krijgen om toch met Vlaanderen te gaan praten. De tijd dringt. Netbeheerder Stedin bouwt het verdeelstation uit met het oog op de bouw van nieuwe wind- en zon- ne-energieprojecten van bedrijven. De hoogspanningstransformator is gebouwd in de Sloveense hoofdstad Ljubljana en per schip naar Vlissin- gen vervoerd. Twee kranen tilden de zware jongen daar op een diepla- der, die de aanwinst 700 meter ver derop heeft afgeleverd bij het ver deelstation. Vorig jaar boorde Stedin al nieuwe elektriciteitskabels onder de Quarleshaven in Vlissin- gen-Oost door. Op een diepte van 50 meter zij n over een lengte van 1,5 kilometer kabels getrokken. De on dergrondse stroomsnelweg was onder meer nodig om de stroom van de 140.000 zonnepanelen die logistiek bedrijf Verbrugge op zijn loodsen aan de Quarleshaven en Scaldiahaven heeft gelegd, te trans porteren naar het 380kV hoogspan ningsstation van TenneT in Bors- sele. Tweede transformator Gisteren zette Stedin een tweede stap: de plaatsing van de eerste hoogspanningstransformator. In maart komt een tweede. De trans formatoren zetten de duurzame elektriciteit van de zonnepanelen en windmolens in de haven om van 20.000 naar 150.000 Volt. Daarna wordt de stroom verder het hoog spanningsnet op getransporteerd. De zon- en windparken van de on dernemers in de haven leveren straks evenveel duurzame elektrici teit als ongeveer 36.000 huishou dens in een jaar verbruiken. Dat is twee keer Vlissingen. Stedin inves teert met dit project 17 miljoen euro in de Zeeuwse overstap van fossiele naar groene energie. Het project is naar verwachting eind 2022 klaar. - Frank Balkenende De oude dijk in de Hedwige-Prosperpoider. foto kelly thans De 170.000 kiio zware transformator wordt in de haven van Viis- singen op een diepiader gezet. foto evert van moort/hh GO DINSDAG 15 FEBRUARI 2022 Niets te vertellen in de Hedwige Theo Gieie ANALYSE - Christianne van der Wal VLISSINGEN-OOST Een vijf meter hoge transforma tor van 170.000 kiio is gisteren in de haven van Viissingen aan gekomen. De koios is bestemd voor het verdeeistation in Viis- singen-Oost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37