Niet zeven, maar wel acht vinkjes Als élke container door drugsscanner moet 2022 2 15 FEBRUARI bA6 VAN bE BETAAl.bE UEFbE COLUMN Wendy Wagenmakers De wereld balanceert op het randje van oorlog, we kruipen uit de krochten van een wereldwijde pandemie, de inflatie is nog nooit zo hoog geweest en het enige waar de grote opiniemakers in dit land zich druk om maken zijn zeven vinkjes. vinkjes' is een boek van journalist Joris Luy- endijk over de zeven voorwaarden om iets te zeggen te hebben in dit land. Minimaal één hoogopgeleide of welgestelde ouder, mini maal één ouder die in Nederland is geboren, man, wit, hetero, gymnasium of toch in elk geval een vwo-diploma op zak en een uni versitaire opleiding. Anders kun je het wel vergeten. Want waarom zouden vrouwen standaard op achterstand staan, wat kunnen mensen eraan doen waar de wieg van hun ouders stond en waarom moet uitgerekend een ge privilegieerd persoon als Joris Luyendijk ons vertellen wat we eigenlijk al lang weten? Joris Luyendijk vergeet echter een vinkje: die van de regio Randstedelingen willen ze hebben, Rands tedelingen met een Gooise R. Wat dat be treft is er sinds Kinderen voor kinderen weinig veranderd. Zo gezegd in deze krant Kortom: Luyendijk heeft gelijk. „Bijna niet te geloven dat we Hij vergeet echter echt weer een vinkje: die van mensen kun- de regio. Want wie nen ontmoe- echt wil doordrin- ten" gen tot het centrum van de macht, kan - Esther maar beter niet in Caljouw van Krabbendijke gebo- de Suffe ren zijn. En met een Tutten Zuud-Bevelands di- alect kom je al he lemaal nergens. In een ideale wereld gaan alle fruitcontainers door de scanner en wordt straks elke lading drugs onderschept. Maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan. De douane mist de middelen en er bestaat vrees voor overrijp fruit. Wil de douane elke container met bananen en ander fruit uit Zuid-Amerika in de haven van Vlissingen door de scanner halen, dan moeten er honderden mensen bij. Ook is veel meer apparatuur no dig om koelcontainers met fruit te scannen. ,,De douane kan nu zo'n tien procent van de ongeveer 60.000 fruitcontainers die elk jaar worden overgeslagen in Vlissingen controleren'', zegt woordvoerder Bob van 't Klooster van de douane. De Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb wil de strijd te gen drugssmokkel opvoeren. Sa men met zijn Antwerpse collega Bart De Wever is hij een offensief begonnen omdat de havens van Rotterdam en Antwerpen worden 'overspoeld' met cocaïne uit Zuid-Amerika. De twee burge meesters zijn net terug van een meerdaags bezoek aan Colombia, Panama en Costa Rica in de hoop samen te werken en zo meer drugs te onderscheppen. Aboutaleb wil, zo schrijven hij en De Wever in een brief aan premier Rutte, dat elke container uit Zuid-Amerika wordt gescand. Hoewel de haven van Vlissingen door beide burgemeesters niet is genoemd, is die de laatste jaren een aanvoerroute geworden voor coca ine. Vaak zitten de drugs verstopt in koelcontainers met bananen en in dozen fruit. In april 2020 beleefde de Zeeuwse haven de grootste drugsvangst ooit: 4500 kilo cocaïne. Nadien werden er nog kleinere par tijen coke onderschept. In 2021 werd 250 kilo van het witte poeder gevonden in Vlissingen, maar dat zegt lang niet alles over het aantal kilo's gesmokkelde drugs. Afgelopen maand stuitten dui kers op 100 kilo cocaïne in de Vlis- singse Scaldiahaven en onder schepte de douane 42 pakketjes co caïne met elk een gewicht van 22 kilo, die verborgen zaten in oranje veiligheidshesjes. Ideaal scenario HavenbedrijfNorth Sea Port steunt het pleidooi van Aboutaleb, mede omdat Vlissingen één van de groot ste fruithavens in Noordwest-Eu ropa is. ,,In een ideaal scenario scan je containers al bij vertrek in Zuid-Amerika. Maar het is wel het verhaal van Rotterdam, wij onder nemen niet meer actie dan we al hebben gedaan." North Sea Port heeft twee jaar te rug samen met de haven van Moer dijk een plan gemaakt om drugss mokkel te bestrijden. Dat gaat van havenmedewerkers weerbaarder maken tegen drugscriminelen, be tere beveiliging van terreinen tot persoonsverificatie via vingeraf drukken en/of irisscanners. Ook kunnen big data (meetbare gege vens over straten, wijken en steden, red) helpen om malafide transport bedrijven te identificeren. Fruithandelaren in de Rotter damse regio juichen de strijd tegen cocaïnesmokkel toe. Maar of de 100-procentscontrole zoals burge meester Aboutaleb wil een goed idee is? ,,Het is niet zo simpel als een paar scanners neerzetten", zegt Peter Bouma van Fruit Market In ternational (FMI) in Barendrecht, één van de grootste importeurs van limoenen van Europa. Hij vreest overrijp fruit. ,,Er moet 24/7 personeel klaar staan en de werkwijze moet anders, zodat ze direct kunnen worden gecontro leerd. Zelfs nu blijkbaar maar één procent wordt gescand, hebben we te maken met vertragingen van een dag, soms twee dagen en soms nog langer.'' Kostbare dagen, zo stelt Rob van Opzeeland, directeur van onder meer de Rotterdam Fruit Wharf aan de Merwehaven. ,,Elke dag wachten is het fruit weer een dag ouder, terwijl het maar kort houdbaar is.'' En hoe rijper het fruit, hoe minder het oplevert. VLISSINGEN Middelburger langer vast in zaak-Onur De 24-jarige Middelburger, die donderdag in Oost-Souburg is aangehouden in de zaak-Onur, blijft nog zeker veertien dagen langer vastzitten. Dat heeft de rechter-commissaris bepaald. Het Openbaar Ministerie wil vooralsnog alleen kwijt dat de man 'verdacht wordt van be trokkenheid' bij de schietpartij die op donderdag 27 januari plaatsvond in Goes. De 24-ja- rige Onur Baglan raakte daarbij zwaargewond en overleed nog dezelfde avond. Het onderzoek is volop bezig. Toos Henk Zeeland een worst wezen. Die werken ge woon en hebben lak aan elitaire prietpraat over vinkjes. Bovendien gelden hier heel an dere privileges. Dat werd mij direct duidelijk nadat ik zeventien jaar geleden naar Zeeland was geëmigreerd en door mijn chef naar Westkapelle werd gestuurd om verslag te doen van de jaarlijkse kermis en ik nietsver moedend het Kasteel van Batavia binnen stapte waar zich veertig beschonken stam gasten omdraaiden naar die onbekende veschijning in de deuropening en bulder den: „VAN WIE BIN JIE D'R ÊÊN?" vinkje en eigenlijk het enige dat telt. Godzijdank is er nog leven buiten de Randstad. Je zou het haast vergeten. Voor wie de ophef is ontgaan: 'De zeven Veel mensen zijn boos over het boek. DINSDAG 15 FEBRUARI 2022 GO VERKIEZINGEN ,,Het hangt af van de uitslag en de manier waarop FvD zich de ko mende periode uit en profi leert" - Denis Steijaert sluit geen partijen op voorhand uit CZEELAND1 HET MAG WEER CZEELAND4 15 Vrees voor overrijp fruit door controle Eldridge Pentury en Frank Balkenende Vlissingen Ladingen bananen zijn een favoriete verstopplek voor drugs. In de haven van Uraba in Colombia zijn de controles zo slecht, dat de Rot terdamse burgemeester Aboutaleb wil dat alle fruitcontainers door de scanner gaan. foto dpg media Paul Kusters HEBBEN ZE ZICH NIET EEN t>AS VERSIST SISTEREN étHi90 U1T6ESEVEN AAN EEN BOEKET BLOEMEN... Internet: toosenhenk.nl Gelukkig zal het de meeste mensen in Dat is het achtste Zeeuwse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2