ritat* n ^Êf*^ m 'Je ziet iedereen juichen, dan wil je meejuichen, maar het is ook dubbel' 25 Rianne de Vries (31) was voor de derde keer op rij reserve op de olympische relay, waar zondag uiteindelijk goud gewonnen werd. ,,Ik ben jaloers, maar ook trots op ze." Morgen maakt ze op de 1500 meter dan eindelijk haar olympisch debuut. W Misschien stom", zegt Rianne de Vries, „maar het klinkt alsof ik anders een mislukte olympiër ben. Misschien doe ik mezelf tekort als ik dat zeg, maar zo voelt het wel." De short trackster keek zondagavond van achter de boarding toe terwijl haar ploeggenoten olympisch kampi oen werden op de relay. Voor de derde Winterspelen op rij was zij mee, maar als reserve. En stond zij uiteindelijk zonder medaille. Zon der succes. Noem het gerust een achtbaan aan emoties, haar afgelopen vier entwintig uur, zegt ze telefonisch vanuit het olympisch dorp. Eerst was er die overwinning van haar teamgenoten, waar ze zich op voorbereid had, maar toch. Lastig is het alsnog. De volgende ochtend vertelde bondscoach Jeroen Otter dat zij het laatste Nederlandse startbewijs voor de 1500 meter kreeg, die morgen in Peking wordt verreden. Het wordt haar olym pisch debuut. Natuurlijk, ze gunt het haar ploeggenoten. Ze kent de meesten al jaren, traint dag in dag uit met ze, heeft hetzelfde doel, werkte aan hetzelfde ideaal: olympisch goud winnen. Maar eerst was er Sotsji, waar ze toekeek als reserve. Vier jaar later in Pyeongchang won Nederland brons op de aflos sing, stond ze langs de kant, en nu in Peking weer hetzelfde verhaal, behalve dat het team goud won. Tien jaar geleden trad ze toe tot de nationale selectie. Ze is dus al jaren onderdeel van het aflossings- team, zij maakte de ontwikkeling van Nederland als shorttrackland mee, van shorttrackdwerg tot suc cesnatie. De Vries won in 2018 WK-zilver op het onderdeel. Indi vidueel werd ze al eens Europees kampioen op de 500 meter in 2017. ,,Voor Pyeongchang en erna heb ik heel goede prestaties geleverd, al leen de timing is steeds zo dat ik tijdens de Olympische Spelen niet in de basis sta. Dat is heel erg hard, maar ook de realiteit." Zondagavond stond zij alleen, vlak voor de bocht aan de ene kant van de ijsbaan, terwijl haar team genoten, uitzinnig van vreugde andere oranjeleden omhelsden, voordat ze uiteindelijk naar De Vries schaatsten. ,,Zij zijn hele maal door het dolle. Helemaal eu forisch. Dat is heel lastig. Tuurlijk kon ik ook blij voor ze zijn, dit is natuurlijk een onderdeel waar ik ook aan meegewerkt heb. De droom om shorttrack in Neder land op het hoogste podium te hebben, hebben we allemaal al ja ren. Dat lukt, maar het is zuur als je er zelf niet staat. ,,Maar ik geniet net zo goed van Suus (Suzanne Schulting, red.) die haar 1000 meter wint. Of als het misgaat bij de mannen, baal je ook. Het is een teamprestatie. Maar ik ben tegelijkertijd een beetje ja- Sinds ik weet dat ik de 1500 rijd, ben ik heel erg gefocust en kan ik blij zijn loers dat ik zelf niet mee kan doen, al is het niet zo dat ik niet trots op ze ben, of het ze misgun." Ze wist dat de kans dat ze in Peking zou starten klein zou zijn. Haar voorseizoen ging niet zoals gewild, toen in december de voor selectie van de eerste vier vrou wen voor de Spelen bekend werd gemaakt en zij daar niet tussen stond, wist ze ook dat de kans dat ze twee maanden later mee zou doen heel klein was. ,,Maar het blijft vervelend als je langs de kant staat. Je ziet iedereen juichen, dan wil je meejuichen, maar tegelijker tijd is het dubbel. Maar ik wist ook dat ik me bewust moest voorberei den op dit moment." Na Pyeongchang zocht ze hulp om te verwerken dat zij destijds de enige van haar vrouwelijke ploeg genoten was zonder medaille, op een onderdeel waar ze altijd een vaste waarde was. Ze dacht in eer ste instantie dat het niet nodig was, maar merkte later dat het haar in de weg zat. Toen in 2020 haar teamgenote Lara van Ruijven onverwachts overleed, kwam bij die verwerking ook het trauma van weleer boven. ,,Ik merkte dat ik angst had voor de Spelen, dat het me weer zou overkomen: langs de kant staan. Als je daarmee aan de slag gaat, kun je het een plekje geven. Kijk, ik sta middenin de sport, het is waarvoor ik leef, maar als je om je heen kijkt en je ziet bijvoorbeeld wat er met Lara gebeurde, kun je ook denken: hoe belangrijk is dat ene moment? Maar toch is het fijn dat ik straks mee heb kunnen doen, dat ik niet die shorttracker ben die historie schrijft omdat ze drie keer meeging, maar niet mocht rijden." Energie Het wordt ook direct haar laatste olympische wedstrijd, morgen. Hoe lang De Vries nog doorgaat weet ze niet, maar zeker geen olympische cyclus. ,,Ik merk wel dat ik sinds ik weet dat ik de 1500 rij, ik heel erg blij kan zijn en heel erg gefocust ben. Ik steek hier al mijn energie in. Dat stukje van gisteren zal nog wel een plekje moeten krijgen, maar dat komt na die 1500 wel. Nu heb ik hier heel veel zin in. Ik ben er klaar voor." Doelen stelt ze niet. ,,Ik denk dat medailles heel lastig zijn, maar ik kan mee, al zit ik niet altijd op de goede plek. Als ik nu zorg dat ik dat wel zit of als ik profiteer van andere dingen, is er meer moge lijk. We zien het wel. Maar dit, meedoen, betekent heel veel voor mij." TeamNt TeamNi GO DINSDAG 15 FEBRUARI 2022 TOT EN MET 20 FEBRUARI 5 ^^■fllüL Jfll in De pijn van 'eeuwige' reserve Rianne de Vries Lisette van der Geest Peking Rianne de Vries wacht met open armen op de Golden Girls, haar trainingsmaatjes, van de gouden relayploeg. Morgen komt ze, na bijna drie Spelen louter toekijken, zelf in actie op de 1500 meter. foto anp - Rianne de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 25