Arm, arm meisje O OQp c Opvallend veel discutabele beslissingen zijn 22 OLYMPISCHE WINTERSPELEN COLUMN Thijs Zonneveld Ze huilde toen ze een paar rondjes schaatste. Ze huilde toen ze een sprong deed. Ze huilde toen ze onderuit ging. En ze huilde toen ze weer van het ijs af stapte. Een tranendal was het, de training die Kamila Valieva een paar dagen geleden af werkte. Eentje in het volle licht van de schijnwerpers. Want elke traan die over haar wangen rolde, werd vastgelegd door tientallen fotografen en cameraploegen. Daar, kijk daar, daar was ze. Niet langer Miss Perfect, maar een dopingzondaar. Vijftien is Valieva. Een meisje nog. Smal koppie, dunne beentjes. Maar ze staat in het middelpunt van de grootste dopingrel van deze Spelen (tot nu toe). Bijna twee maan den geleden leverde ze een plasje af met daarin een verboden medicijn dat wordt gebruikt om hartfalen te voorkomen. De analyse ervan duurde belachelijk lang, waardoor de uitslag pas tijdens deze Spelen bekend werd. En er nu dus wordt geruzied of ze wel of niet naar huis moet. De Russen zelf vinden van niet, het IOC en het WADA vinden van wel. Onderling kwamen ze er niet uit, dus er moest een tuchtrechter aan te pas komen om de knoop door te hakken. De beslissing van het CAS kwam gisteren. Valieva mag in Peking blijven. En ze mag de komende da gen proberen om olympisch kampioene kunstschaatsen te worden. De reden: ze is nog minderjarig. Een onmiddellijke schorsing zou haar te veel beschadigen. Een kind in een dopingzaak: het is iets om heel verdrie tig van te worden. Vooral als je je een beetje verdiept in haar entourage. Haar trainster - Eteri Tut- beridze - gaat met jonge talenten om alsof het eieren zijn. Ze smijt ze tegen de muur en ziet welke er niet meteen barsten. Ze worden uitgehongerd, uitgescholden en uitgeknepen. De meesten haken voor hun twintigste al af met anorexia, burn-outs en depressies. Voor Tutberidze is Valieva niet meer dan het volgende kaarsje dat ze op brandt op het altaartje van haar eigen ego. Ik begrijp eerlijk gezegd niet zoveel van de uitspraak van het CAS. Ze laten een po sitief geteste atlete meedoen aan een wed strijd, met als gevolg dat heel de wedstrijd en alle deelnemers eraan worden bescha digd. De officiële uitslag kan nog maanden op zich laten wachten. Het is niet voor niets dat het IOC een extra kunstschaatsster in de finale heeft toegelaten en dat de medail leceremonie erna niet zal plaatsvinden. Maar ook voor Valieva zelf lijkt dit me de slechtst mogelijke oplossing. Die moet straks driedubbele axels doen met het zwaard van Damocles boven haar hoofd. Voor het oog van heel de wereld, onder druk van een tirannieke trainster, voor een medaille die haar waarschijnlijk weer wordt afgenomen. Arm, arm meisje. Een kind in een doping zaak: het is iets om heel verdrietig van te worden Herstel in de tweede run Sleper huilt na debuut BEIJING Rond de Winterspelen hangt soms de zweem van oneerlijke competitie. In het schaatsen en shorttrack vallen veel beslissingen de kant op van China. ,,Als het riekt naar vals spel, is er vaak ook wat aan de hand." Op de perstribune van het short track is het een repeterende grap. 'Iedereen een penalty en het goud gaat naar China!' Maar voor de atleten die het op nemen tegen de Chinezen, valt er soms helemaal niets te lachen. Het valt sinds het begin van de Winter spelen op dat er behoorlijk wat dis cutabele beslissingen zijn in het voordeel van het gastland. ,,En als het riekt naar vals spel, is er vaak wel wat aan de hand", zegt Johan de Wit, de Nederlandse coach van de Japanse schaatsers. ,,Als veel men sen het gevoel hebben dat het niet eerlijk verloopt, zal er wel iets aan de hand zijn." Vanuit zijn quarantainehotel zag De Wit zaterdag de 500 meter schaatsen op zijn telefoon. ,,Een klein schermpje, maar ik dacht wel: Wat is hier nou aan de hand?" Ter wijl de Chinees Tingyu Gao de snelste tijd had gereden, was er bij de laatste twee ritten een valse start. De Japanner Wataru Mori- shige en de Rus Viktor Moesjtakov werden teruggeschoten en daarna gebeurde Tatsuya Shinhama uit Ja pan en de misschien wel grootste favoriet Laurent Dubreuil uit Ca nada hetzelfde. Hun ideale race was verpest. Gao won. Die stond zelf overigens juist niet stil bij de start. Uit de herhalingen leken het he lemaal geen valse starts. De schaat sers stonden alle vier stil en waren niet weg voordat het startschot klonk. Hooguit valt te zeggen dat de één een fractie sneller van de lijn kwam dan de ander, waardoor het vals kan lijken. ,,Er is wel wat com motie geweest begrijp ik", zegt De Wit. ,,Ik kreeg er berichten over." In de podcast IJzige tongen, van BNR en schaatsen.nl, nam oud-schaatser Bart Veldkamp geen blad voor de mond. ,,Dit is gewoon manipuleren. Totaal belachelijk. De Duitse scheidsrechter schoot twee keer voordat de rijders überhaupt bewogen. Je ziet het gewoon. Dit Als veel mensen het gevoel hebben dat het niet eerlijk verloopt, zal er wel iets aan de hand zijn slaat echt nergens op. Ik wil die vent zijn bankrekening zien." Het onbehaaglijke onderbuikge- voel reikt verder dan de schaats baan. De Japanse snowboarder Hi- rano Ayumu deed op de halfpipe iets wat nog nooit iemand had ver toond, maar kreeg een bijzonder lage jurywaardering. Pas na inter- nationale commotie en een iden tieke oefening in zijn tweede run, won Ayumu goud. En er zijn de ijs- hockeyteams van China, die zowel bij de mannen als de vrouwen vol zitten met haastig genaturaliseerde Noord-Amerikanen. Niet verbo den, wel curieus. Beschuldigingen Ondertussen sprak IOC-voorzitter Thomas Bach in Peking met tennis ster Peng Shuai, die na door haar ge dane beschuldigingen van seksueel misbruik lange tijd van de radar was verdwenen, maar nu zei dat ze nooit weg was geweest en nooit ie mand had beschuldigd. Bach en Peng zaten samen op de tribune bij de finale van het onderdeel big air in het freestyle-skiën. De vlam werd bij de openingsceremonie ontstoken door een Oeigoer. Het past allemaal in het beeld dat de Spelen ook dienen als China-show. Ook in de kleedkamers van het shorttrackstadion wordt gesproken over twijfelachtige beslissingen van de scheidsrechters. Meteen al op de eerste dag, toen de gemengde relay- ploeg van China leek te worden uit geschakeld in de halve finale, maar DINSDAG 15 FEBRUARI 2022 GO Y @ThijsZonneveld Ze huilde toen ze het ijs op stapte. BOBSLEEËN Ivo de Bruin (35, foto) staat na de eerste dag van de tweemans bob op de 24ste plaats. De Ne derlandse piloot verbeterde zich samen met rem mer Jelen Fran- jic in de tweede run, waarin ze zich als 18de klasseerden. In de eerste run bleven ze steken op plek 27. Dat leverde de 24ste plek op. De Duit ser Francesco Friedrich gaat na de eerste twee afdalingen aan de leiding in het klassement. MONOBOB Karlien Sleper (29, foto) was geëmotioneerd toen ze na de vierde run van het eerste olym pische mono- bobtoernooi uit haar slee stapte. De Nederlandse eindigde als zes tiende, maar was trots op haar prestatie. „Ik mag zeggen dat ik olympiër ben nu, in de eerste monobobwed- strijd ooit en als eerste Neder landse", zei ze. „Ik heb vier jaar naar dit moment toegewerkt." o. (O 'Het is fijn om een rood pakje aan te hebben' Rik Spekenbrink Peking - Johan de Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 22