toch heeft polarisatie ook een positieve kant Ik heb een vergroeiing in mijn rug, moet ik daar voor oefeningen doen? Is een gesprongen adertje in mijn oog gevaarlijk? Hoe zeg ik mijn minnaar netjes dat hij nog wat mag oefenen? 21 VRAAG AAN DE SPECIALIST Vier tips kelt. Het kan ontwrichtend werken zodra we elkaar steeds meer beoorde len op een identiteit of een eigen schap. Als linkse mensen zeggen: rechtsen zijn bekrompen. En an dersom. Het begint al zodra vlees eters worden weggezet als 'gehakt ballenvreters' en veganisten als 'bleekneusjes'.'' Kan er ook iets goeds uit tegenstellingen voortkomen? Verloove: ,,Zeker. Polarisatie helpt om een bestaande situatie te veran deren. Vrouwen gingen begin vorige eeuw de straat op om kiesrecht op te eisen. Dat leverde spanningen op, maar zorgde er wel voor dat vrouwen mogen stemmen. Hetzelfde geldt voor de emancipatie van de homo beweging. Black Lives Matter heeft ook positieve gevolgen gehad. Polari satie kan heel productief zijn.'' Ook Brandsma stelt dat er 'een ge zonde portie activisme' nodig is om vooruit te komen. Door het systeem uit te dagen maakte feministe Aletta Jacobs (1854-1929) de academische mannenwereld voor vrouwen toe gankelijk. Greta Thunberg wreef een aantal wereldleiders onder de neus dat ze het klimaat moeten zien te redden. Hoe zit het met de activisten in coronatijd, wier uitspraken tot grote verdeeldheid in sommige families en vriendengroepen kunnen leiden. ,,Willem Engel beschouwt zichzelf ook als een activist, maar het gaat om een strijd binnen de regels van het democratische spel. Treed je daarbui ten, dan gaat het mis. Dan krijg je ra dicalisering waarbij je je opsluit in je eigen monoloog'', aldus Brandsma. En weg is dan de uitwisseling van in- formatie met elkaar, de dialoog. Mooie voorbeelden, maar hoe doorbreek je polarisatie bij je familie en vrienden? „Probeer ook in moeilijke gesprekken jullie gemeenschappelijkheid te be nadrukken'', tipt Verloove. „Bijvoor beeld in het geval van gevaccineer- den en niet-gevaccineerden: we wil len allemaal van corona af en terug naar het normale leven. Probeer in gesprek te gaan met elkaar in plaats van een discussie voeren met als doel de ander te overtuigen. Dat kan bij dragen aan begrip en wie weet ont dek je dat je over sommige dingen toch hetzelfde denkt.'' Laat je eigen twijfel zien, vult Brandsma aan. ,,Vraag de ander ver volgens: heb je in deze discussie ner gens twijfels over? Luister naar die ander. Dan bedoel ik: echt luisteren. Dus niet discussiëren om, zodra het kan, de ander hard aanvallen. Want dan luister je niet echt. ,,Ik heb een gesprek over de corona maatregelen meegemaakt tussen een burgemeester en een horeca-onder- nemer, waarin de eerste open zei: ik worstel zo, ik gun je die vrijheid, maar ik zie ook het virus. ik snap dat jij je pensioenpot aan het opeten bent. Ik weet niet goed hoe ik moet antwoorden op jouw vragen en be zorgdheid als ik je voor de derde keer je tafels en stoelen zie schuren. Dat eerlijke opende de ondernemer en maakte een dialoog mogelijk. ,,Gelukkig zijn er nog genoeg men sen die de kunst van luisteren ver staan. Wil je depolariseren, dan moet je het geluid van het grote midden versterken. En niet steeds de mensen aan het woord laten die de extreme polen vertegenwoordigen.'' GO DINSDAG 15 FEBRUARI 2022 Ook een vraag? zo@dpgmedia.nl IWeet wat je wilt met een gesprek. Wil je een monoloog houden, dis cussiëren (standpunten uit wisselen), debatteren (luis teren naar elkaar), of een dialoog? Brandsma: 'Nu ance krijgt pas de kans na werkelijke erkenning van de positie van de ander'. 2 Schat in in welke fase een ruzie of patstelling zich be vindt. Na escalatie volgt een periode waarin men sen hun boosheid blijven voeden. Pas daarna zijn gesprekken mogelijk. 3 Wie wil depolarise- ren, moet niet mora liseren. Met een oor deel duw je mensen weg, met het risico dat ze een (extreme) kant kiezen. Luisteren trekt mensen naar je toe. 4 Kijk uit als je je op werpt als bemidde laar. Je kunt uiteinde lijk gemakkelijk de rol van zondebok krijgen. (Brori: Polarisatie, inzicht in de dynamiek van wij-zij denken, Bart Brandsma) BERT MUTSAERS Er zijn vele soorten vergroeiingen mo gelijk, waardoor het lastig is gericht advies te geven. Uitgaande van de meest voorkomende, een zoge naamde scoliose, zijn er wel wat tips te geven. Een scoliose is een zijwaartse S- of C-vormige krom ming van de wervelkolom. Dit wordt doorgaans ontdekt tijdens de groei en meestal is de oorzaak onbekend. Als dit op jongere leeftijd wordt ontdekt, is er wat aan te doen. Gerichte oefeningen kunnen de afwijkingshoek(en) verminderen en ook bijkomende symptomen zoals pijn te rugdringen. Als de hoekafwijking groter is, deze een speci fieke oorzaak heeft of pas op latere leeftijd wordt ontdekt, is deze aanpak minder kansrijk. Geeft de vergroeiing klachten, zoals pijn, en heb je nog nooit oefeningen gedaan dan is het te overwegen oefeningen te doen. Voor instructie en begeleiding is het raadzaam daar voor wel begeleiding te zoeken. Daar leer je ook dat 'met enige pijn blijven bewegen' bijna altijd beter is dan 'door pijn niet meer bewegen'. Het zijn doorgaans oefeningen die je echt moet leren uitvoeren en waarvoor het regelmatig krij gen van instructie en feedback nuttig is. Begeleiding helpt je de klachten zelf te managen en je leert wat realistische ver wachtingen zijn. Voor vergroeiingen die niet voldoen aan bovenstaande beschrijving en klachten veroorzaken, is het raadzaam om een professional te raadplegen. HUISARTS KAROLIEN VAN DEN BREKEL Een gesprongen adertje is een kleine bloed uitstorting in het oog. Het kan geen kwaad. Doordat er een bloedvaatje kapotgaat en omdat het bindvlies (laagje dat je oogwit be dekt) zo dun is, ontstaat een rode plek in het witte deel van een oog. Het doet geen pijn en jeukt niet. Het ontstaat vaak zomaar, soms na een tik of stoot tegen het oog, of na hoesten of persen. Als je bloed- verdunners gebruikt, heb je meer kans op een gesprongen adertje. Controleer dan of je niet te veel tabletten gebruikt. De bloeduitstorting verdwijnt vanzelf binnen twee tot drie weken. Soms geeft het droge ogen, dan kunnen neu trale ooggel of oogdruppels prettig zijn. Die zijn zonder re cept te koop bij drogist en apotheek. Gebruik liever geen contactlenzen bij zo'n bloeduitstorting in het oog. Mocht je pijn hebben, slechter zien, opeens niet tegen licht kunnen, neem dan contact op met de huisarts. COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS Eerlijke en open communicatie hoe je be mind wil worden is niet gemakkelijk. Aller eerst moet je al een idee hebben wat je fijn vindt, daarom is met jezelf vrijen voordat je dat met een ander doet zo belangrijk. Dan de juiste woorden en toon weten te vinden - waar leren we dat? En, het lastigste, het gevoel van kwetsbaar heid verdragen dat ontstaat als je hierover communiceert. Hoe ontvangt die ander jouw boodschap? Met boosheid, verdriet of schaamte? Je zult erdoor geraakt worden. Vraag je minnaar of hij wil leren om er open over te pra ten. Met de afspraak dat het ook 'fout' mag gaan, want al leen dan kun je leren. Er zijn websites, boeken en spelletjes waar je inspiratie uit kunt halen, of je kunt een coach inzet ten die jullie daarbij helpt. Maar sta niet gek te kijken als jouw minnaar uitspreekt dat jij ook nog wat te leren hebt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21