GEZOND Injefamilie wilje liever geen spanningen, en Het is een misvatting dat het in een relatie alleen over liefde gaat Als we met corona leren leven, leggen we dan ook de ruzies erover bij? Dikke kans dat de emoties om je heen zo zijn op gelopen dat familie en vrienden tegenover elkaar zijn komen te staan. Hoe kom je bij pola risatie weer nader tot elkaar? 20 STEVEN PONT Volgens Steven Pont gaat een relatie niet alleen maar over hoeveel je van elkaar houdt. Minstens zo belang rijk is hoe goed je kunt ruziemaken. Rond het jaar 270 na Christus werd priester Valentijn onthoofd, iets wat we gisteren maar weer eens vrolijk met elkaar hebben gevierd. De reden voor zijn onthoofding: hij verbond soldaten in de echt en dat mocht niet van de toenmalige keizer Claudius II. Die dacht namelijk dat gehuwde solda ten minder snel bereid waren om voor hem te sterven. Toen hij merkte dat Valentijn die regel aan zijn laars lapte, moest de geestelijke dat met de dood bekopen. Ruim twee eeuwen later - op 14 februari van het jaar 496 - werd Valentijn heilig verklaard en weer later werd 14 februari daarom de dag waarop we de liefde vieren. Nu de rookpluimen van Va lentijnsdag wat zijn opgetrok ken, wordt het tijd voor wat realisme. Het is namelijk een misvatting dat het in een rela tie alleen gaat om hoeveel je van elkaar houdt. Wat min stens zo belangrijk is, is de kwaliteit van je conflicten. Daaraan kun je de volwassen heid - en zelfs de overlevings kansen - van een relatie af lezen. Niet de relaties waarin partners elkaar de mooiste rozen geven overleven, maar de relaties waarin de geliefden het best met de doornen om kunnen gaan. Als ik partnerrelatietherapie geef, is het dus niet voldoende 'In een conflict van je partner winnen, maakt van de ander automatisch een verliezer' om alleen maar te proberen de verbinding te herstellen. Dat is maar een deel van het werk. Minstens zo belangrijk is te kijken naar hoe je in de toe komst op een betere manier ruzie kunt maken. Wanneer je een conflict met je partner hebt, heb je name lijk twee problemen. Het eer ste is natuurlijk de reden van het conflict. Maar dat is niet het grootste probleem. Het grootste probleem is dat de kwaliteit van de com municatie vaak naar een beden kelijk niveau zakt. Je laat elkaar niet uitpraten, haalt oude koeien uit de sloot en ieder wil vooral de ander van het ei gen gelijk overtui gen. Het conflict is dan een potje armdrukken gewor den, dat beide partners willen winnen. Dat is niet zo slim, want als je op die manier wint, maak je van je partner automatisch een verliezer. Die rekening krijg je bij een vol gend conflict gepresenteerd. Daarom een eerste, eenvou dige vuistregel: probeer tot 14 februari 2023 tijdens een ruzie je partner te begrijpen, voordat je zelf begrepen wilt worden. En volgend jaar kun je dan op Valentijnsdag mis schien niet alleen uitbundig de liefde vieren, maar ook hoe hoog de kwaliteit van je con flicten dan is geworden. Reageren? steven.pont@dpgmedia.nl ANNEMART VAN RHEE Bekijk een talkshow of Tweede Kamerdebat en het is eerder regel dan uitzon dering dat de aanwezigen in een verbale oorlog ver wikkeld raken. Soms op het ordinaire af. Op sociale media framen mensen elkaar met 'wappie', 'tokkie', 'prik- schaap' en 'Pinokkio'. Sommige fa milies en vriendengroepen komen de felle discussies over vaccinaties en complotdenken niet te boven en val len uit elkaar. Andere splijtende te genstellingen gaan over Zwarte Piet, Black Lives Matter of de kloof tussen arm en rijk. Komt het nog wel goed als een debat feller is? Of onverzoen lijkheid en onverdraagzaamheid uit straalt? We vragen Joline Verloove van Movisie, kennisinstituut voor so ciale vraagstukken, en Bart Brandsma van Polarisatie.nl wat ons bezielt. Wat is polarisatie precies? ,,Je hebt heftige conflicten en je hebt polarisatie'', zegt Brandsma. ,,Een conflict is grijpbaar. Je kunt de be trokkenen, de tijd en de plaats be noemen.'' Brandsma noemt het voor beeld van George Floyd, de agent die hem aanhield, zijn nek bekneld hield waardoor de man stierf, en de burge meester die nadien de gemoederen moest bedaren. Door Floyds dood ontstonden tegenpolen: 'de zwarte minderheid' tegenover 'de racistische politie'. Kamp 'wij' en kamp 'zij'. Brandsma: ,,Polarisatie is een 'ge- dachtenconstructie' die glibberiger en ongrijpbaarder is dan een conflict, en moeilijker te managen. Bij avond- klokrellen of cao-onderhandelingen kun je gemakkelijker optreden.'' Joline Verloove ziet horizontale polarisatie tussen verschillende groe pen mensen en verticale polarisatie: burgers versus overheid en institu ties. ,,Van verschillende gemeenten horen wij dat het wantrouwen groeit. Burgers tegenover het kabinet, de po litie of lokale bestuurders.'' Is het een modern verschijnsel? Polarisatie is van alle tijden en zal al tijd blijven bestaan, zegt Brandsma. ,,Net zoals conflicten bij een huwelijk horen, is polarisatie een verschijnsel van de samenleving. Het gaat natuur lijk om de mate waarin. Ik merk aan de hoeveelheid werk die ik heb dat de ongezonde vormen van polarisatie groeien. Er komt steeds opnieuw explosieve brandstofvrij. ,,De media spelen daarin een be langrijke rol. Zoals de boekdrukkunst tijdens de Reformatie de tegenstel ling aanjoeg tussen katholieken en protestanten, de opkomst van radio de nazi's in de jaren 30 hielp, zo le nen sociale media als Twitter en Fa- cebook zich er nu perfect voor om ex plosieve brandstof rond te pompen.'' Hoe schadelijk is het dat we elkaar niet meer horen? ,,Het wordt problematisch als zich incidenten en uitspattingen voordoen of als er discriminatie uit voortkomt'', zegt Joline Verloove van het kennisin stituut voor sociale vraagstukken. Een voorbeeld daarvan is de fakkel drager die vanwege het coronabeleid voor de deur van minister Kaag opdook. Ofhet geweld dat werd gebruikt tegen anti-Zwarte Piet-demonstranten. Hetzelfde geldt voor de niet-gevacci- neerden die - zonder dat er voldoende naar ze werd geluisterd - worden buitengesloten, aldus Verloove. Brandsma zegt met nadruk: ,,Let op hoe wij-zij-denken zich ontwik- 'Het gaat mis zodra we elkaar beoordelen op identiteit of eigenschap' DINSDAG 15 FEBRUARI 2022 GO Groeien we weer naar elkaar toe? ILLUSTRATIE EDO DRAAIJER - BART BRANDSMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 20