o op Ha fijn, weer naar kantoor. Dorpen bang dokter kwijt te raken c Tekort dreigt door inkomensverlies en gebrek aan opvolgers JOL Walcheren 2 Kunstrijgate Het litteken van de Spelen Gezondheids' raad Meer aandacht voor long covid Nu het thuiswerkadvies zeer waarschijnlijk vervalt, kunnen we terug naar het kantoor. Maar het wordt anders dan anders. Vaste werkplekken verdwijnen. In plaats daarvan komen er flexplekken. Bovendien zullen we ook nog vanuit huis blijven werken. Het platteland vreest voor de toekomst van huisartsen in kleine dorpen. Hun positie staat onder druk door gebrek aan opvolgers en de groeiende macht van zorgverzekeraars. Een alliantie van partijen wil dat het kabinet ingrijpt. Een manifest moet het probleem op de kaart zetten. Het wordt vandaag gepresenteerd door onder meer de Landelijke Huisartsen Vereniging, de Nederlandse Vereniging van Kleine Kernen en ouderenorgani- saties Anbo en KBO-PCOB. Con creet punt van zorg is de positie van apotheekhoudende huisartsen. Daarvan zijn er ongeveer 320 in Nederland, met name in kleine dorpen. Zij verlenen niet alleen huisartsenzorg, maar voorzien hun patiënten ook van medicijnen. Steeds vaker wordt de distributie van medicijnen en medische hulp middelen uit het oogpunt van kos tenbesparing echter verzorgd door zorgverzekeraars. Daardoor verlie zen apotheekhoudende huisartsen een deel van hun omzet. Ze worden volgens de partijen achter het ma nifest bedreigd in hun voortbe staan. ,,Dat is een directe bedreiging voor de leefbaarheid en vitaliteit van het landelijk gebied", zegt Bet- tina Bock, bijzonder hoogleraar Be volkingsdaling en Leefbaarheid aan de Rijksuniversiteit Groningen. ,,Dit staat op gespannen voet met het beleid om ouderen zo lang mo gelijk thuis te laten wonen en zelf- redzaam te laten zijn." De huisart sen hebben bovendien te maken met een 'waanzinnige bureaucrati- Directe bedreiging voor de leefbaarheid en vitaliteit van het landelijk gebied sche rompslomp', zegt Leon Sali- mans, gepensioneerd huisarts in Gorssel. Hij is met een aantal colle ga's uit de regio Oost-Nederland de drijvende kracht achter het initia tief. ,,Onze opvolgers zien dat na tuurlijk ook. Voor hen is het veel aantrekkelijker om in Amsterdam te gaan werken, zeker als we hier de inkomsten uit de apotheek kwijtra ken." Al langer is het voor huisart sen op het platteland moeilijk om een opvolger te vinden. Zeeland Kennisinstelling Nivel voorspelde dat de komende jaren in een groot aantal regio's een tekort ontstaat, onder meer door de groeiende zorgvraag. Vooral op het platteland kan dat nijpend worden. In Zeeland gaat 45 procent van de huisartsen tussen nu en 2028 met pensioen. Met geld uit het compensatiepakket voor de Marinierskazerne is inmid dels een huisartsenopleiding opge zet, waar al vijftien huisartsen in opleiding (HAIO's) en zeven physi cian assistants (PA's) zijn begon nen. De initiatiefnemers achter het manifest willen dat het kabinet met een visie komt op de toekomst van apotheekhoudende huisartsen, waarbij bereikbaarheid van zorg centraal staat. Ook vragen ze de Ne derlandse Zorgautoriteit 'het sterk economisch dwingende karakter van contracteren door zorgverzeke raars' ondergeschikt te maken aan goede patiëntenzorg. c P4 Nieuwsmedia MEDAILLESPIEGEL PROGRAMMA VANDAAG SCHAATSEN 07.30 uur: Ploe- genachtervol- ging (v), halve finales; Met Ireen Wüst, Antoinette de Jong en Irene Schouten 07.52 uur: Ploegen- achtervolging (m), halve fina les; met Sven Kramer, Patrick Roest en Marcel Bosker. 09.22 uur: Ploe- genachtervol- ging (v), B-finale; 09.28 uur: Ploe- genachtervol- ging (v), A-finale; 09.41 uur: Ploe- genachtervol- ging (m), B-fi nale; 09.47 uur: Ploe- genachtervol- ging (m), A-fi nale BEIJING 3083- P23 C P7 ZEELAND2 FOTO GETTY IMAGES Sander van Mersbergen Woerden - Bettina Bock, hoogleraar dinsdag 15 februari 2022 Weeroverzicht lange termijn: 9°c P16 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1