Helft huishoudens voelt dure energie niet in portemonnee GA SNEL NAAR KIOSK.Nl/AUTOWEEK 17 SCHRIKKEN INVESTEERDERS AF vend was. De rechtbank in Den Haag gaf vorig jaar Milieudefen sie gelijk dat Shell zijn uitstoot moet verlagen. In die laatste zaak loopt nog een hoger beroep, maar Milieudefensie heeft al brieven naar andere bedrijven gestuurd. De boodschap: verlaag je uitstoot, anders kan er een rechtszaak komen. ,,Wij hebben liever ook geen rechtszaken", zegt Marjan Min- nesma van Urgenda in een reac tie. Ze is het eens met Ingrid Thijssen dat de overheid de lei ding steviger in handen zou moeten nemen. Ze ziet dat het huidige kabinet ook doen en ze bepleit het al heel lang. ,,Maar als de overheid dat niet doet, als ze weigert de maatregelen te ne men die horen bij de verdragen waar ze zelf partij bij is, dan moet je als burger wel.'' Moet je wel? Zou ze het niet beter aan de politiek kunnen la ten? ,,Dat zouden we natuurlijk liever doen, maar als die nalaat op te treden? Als je eenmaal weet wat er gebeurt als we het klimaatprobleem niet aanpak ken, kun je jezelf niet meer recht in de ogen kijken als je niks doet. Althans: ik niet.'' Stikstof Komt de rechter daarmee op de stoel van de politiek te zitten? „Lastige vraag'', zegt hoogleraar bestuursrecht Jacobine van den Brink. ,,Want de ene rechtszaak is de andere niet.'' Bij stikstof was het helder, zegt zij. ,,Daar is gewoon duide lijke wet- en regelgeving, de overheid verstrekte vergunnin gen die daarmee in strijd waren. Als de overheid in strijd met de wet handelt, wat je dan verder ook van die wet vindt, is het niet raar dat de rechter daar een streep doorheen zet.'' Bij de Urgenda-uitspraak ligt het voor de hoogleraar al iets va ger. ,,Urgenda beriep zich op in ternationale afspraken. Die wa ren bindend, maar waren ze ook keihard? Hier kun je zeggen dat de rechter ver gaat, in elk geval verder dan hij tot dan toe deed.'' En Milieudefensie? ,,Dat was geen zaak tegen de overheid, maar tegen een bedrijf. Shell houdt zich aan de wet. Dan gaat het wel ver dat een rechter in een geschil tussen twee particulie ren zulke grote verplichtingen oplegt. Te ver, vind ik.'' Maar, haast ze zich te zeggen, andere rechtsgeleerden kunnen daar anders over denken. En die onzekerheid, die wil je dus niet. Op dat punt is Van den Brink het wel met Ingrid Thijs sen eens. ,,Maar rechters maken de regels niet, ze passen de regels toe. Wat je dus wilt, is dat de overheid heldere regels stelt. En zich ook zelf aan die wetten en internationale afspraken houdt. Als ze dat laatste niet wil of niet kan, dan moet ze de wet aanpas sen, of die afspraken niet ma ken.'' Het hoge inflatiecijfer geeft volgens ABN Amro een vertekend beeld. In januari namen de energiekosten met 90 procent toe, berekende het CBS. De stroomprijzen waren zelfs 110 procent hoger dan een jaar eer der. Dat betekent dat alleen al de energie goed is voor een inflatie van 3 procent. Dat is een flinke aanslag op de huishoudportemonnee. In de praktijk valt het koop krachtverlies veel lager uit, meldt ABN Amro. Dat heeft te maken met de manier waarop het CBS de infla tie berekent. Die vergelijkt de prijs van een jaar geleden met de prijs nu. Maar lang niet iedereen krijgt met die prijsverhoging van 90 pro cent te maken. In juni vorig jaar had 56 procent van de huishoudens een energiecontract met een looptijd van één tot vijf jaar, blijkt uit de Energiemonitor van toezichthou der ACM. En 40 procent heeft een contract met een looptijd van twee tot vijf jaar. Deze mensen hebben dit jaar in ieder geval geen last van de hogere prijzen. Veel huishou dens betalen nog gewoon de 'oude' tarieven. Pas als het contract af loopt, krijgen ze te maken met de dan geldende energieprijzen. Milde winter ABN Amro keek naar de bedragen die huishoudens in januari daad werkelijk betaalden voor energie. Daaruit bleek dat de uitgaven met 30 procent zijn gestegen. Dat is een derde van de 90 procent prijsstij ging die het CBS rapporteerde. Daaruit blijkt al dat lang niet elk huishouden met de hogere prijzen te maken heeft. ABN Amro wijst ook nog op energiebesparende maatregelen die veel huishoudens het afgelopen jaar namen. Huizen zijn geïsoleerd, zonnepanelen geïnstalleerd. Bo vendien is er sprake van een milde winter. De verwachting is dat er so wieso minder energie is verbruikt. Dat is gunstig voor de energiereke ning. De andere belangrijke oorzaak van de inflatie zijn de gestegen voedselprijzen. Die prijsverhogin gen merken consumenten wel di rect; iedereen moet boodschappen doen. Hoe hard die prijzen stijgen, is moeilijk aan te geven. Aan de ene kant zitten er nog de nodige prijs verhogingen aan te komen. Bedrij ven als Unilever hebben bijvoor beeld niet alle kosten doorbere kend. Voor dit jaar houden de fabri kanten rekening met verdere stij gingen. Maar die kosten doorbere kenen is niet eenvoudig. Als het om levensmiddelen gaat, zijn de super markten formidabele tegenstan ders. Die willen de boodschappen zo goedkoop mogelijk houden. De grote vraag is hoelang de hoge inflatie aanhoudt. De Europese Centrale Bank (ECB) denkt nog steeds dat de inflatie in de loop van het jaar zal dalen, vooral doordat er een einde komt aan de stijging van de energieprijzen. C Inflatiecijfers CBS geven volgens ABN Amro een vertekend beeld; huishoudens met een vast contract betalen nog de oude energietarieven GO DINSDAG 15 FEBRUARI 2022 klimaatbeleid' Maar liefst 6,4 procent bedroeg de inflatie in januari, meldde het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Maar die hoge infla tie voelt lang niet iedereen direct in de portemonnee. Peet Vogels Amsterdam van de huishoudens heeft een energiecontract met een looptijd van twee tot vijf jaar. F Over acht jaar moet de CO2-uitstoot met minstens 55 procent zijn terugge bracht. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17