15 Terwijl de Duitse bondskanselier Olaf Scholz vandaag aan de beurt is voor lange tafelgesprekken met de Russische president Vladimir Poetin, vragen militaire strategen uit alle windstreken zich af: hoe nu verder met Oekraïne? FiVMLYSJ VIER SCENARIO'S OVER MOGELIJKE MILITAIRE ONTWIKKELINGEN Treinbotsing met dode en gewonden Kinderspeelslijm blijkt te gevaarlijk Brand na explosie: zeker zeven doden 2. De omsingeling van Kiev Vanuit Belarus en Rusland rukken tankdivisies op naar Kiev, dat dan al is lamgelegd door militaire hackers. Bedoe ling is zó veel chaos te scheppen dat dat leidt tot een wisseling van het regime. Daarna herstelt een nieuwe pro-Russische re gering de orde en Poetin deelt van afstand de lakens uit. Wijninga: ,,De Russen kunnen zeker door grootschalige cyber war proberen chaos te schep pen en te zorgen dat Kiev het Oekraïense leger niet meer kan aansturen. Kiev zelf gaan ze niet aanvallen. Daarmee zou je een reactie van Amerika uitlok ken. Dan krijg je ook een huma nitaire chaos waardoor landen in de omgeving, Navo-bondge- noten, zich wel eens toch ge noodzaakt zouden kunnen zien in te grijpen. Poetin beseft dat, onwaarschijnlijke optie dus." 3. De totale verovering van Oekraïne vesting of land wilt ver overen, ongeveer drie keer sterker moet zijn dan de verdedigers. Dat is niet genoeg met wat ze nu hebben samengetrok ken met die pakweg 150.000 man. Oekraïne heeft een leger van 200.000 plus 100.000 re servisten klaar staan. Wil je heel Oekraïne verove ren, dan moet je min stens vier keer zoveel Russen mobiliseren als nu. Als ze toch zouden aanvallen, komen er heel veel body bags naar Rus land. Kansloos." Eerst wordt alles ten oosten van de rivier de Dnjepr bezet en van daar doorgestoten tot aan de Poolse grens. Giga-operatie met heel veel risico's, want Oekra- ine is sinds 2014 dus veel beter bewapend. Het zou de grootste militaire ope ratie zijn sinds de aanval op Berlijn in 1945 en re kening moet worden ge houden met tienduizen den doden. Wijninga: ,,Dat kunnen zelfs de Russen niet, alleen al vanwege de militaire vuistregel dat je, als je een 1. De zuidelijke optie Vanuit de al door de Rus sen gecontroleerde regio Donbass wordt de haven stad Marioepol en vervol gens het hele kustgebied tot aan de Krim veroverd. Wijninga: ,,Dat is dus het idee van die Russische land- brug naar de Krim. Voor dit scenario heb je ook de lan dingsschepen nodig die we een tijd geleden via de Noordzee die kant op zagen varen. De vorige keer zagen we op de Krim 'groene mannetjes', ofwel anonieme Russische soldaten zonder insignes op hun uniformen. In 2014 lukte dat nog. Nu niet, omdat het Oekraïense leger in staat van paraatheid is en hier zijn deze keer ook Oekraïense milities, waar onder het zogenaamde Azov Bataljon, gelegerd. Die val len onder Nationale Garde. Daar zitten ook Oekraïense Russen in, die mordicus te gen de plannen van Poetin zijn. Kortom, die stappen niet opzij. Daar heeft Poetin zich eerder verrekend toen hij, in 2014, dacht dat alle Russisch sprekende Oekraï- ners wel op zijn hand zou den zijn. Dat bleek niet zo te zijn. In Moskou weten ze heus dat het in dit scenario heftige gevechten gaan wor den. In hun dromen zouden de Russische generaals wel grond voorbij Odessa willen veroveren en aansluiting zoeken bij Moldavië, maar dat kan alleen maar groot schalige oorlog betekenen. Ik vind dit een minder waarschijnlijke optie.'' 4. De Donbas-optie „Rusland erkent onafhan kelijke status Donbas, orga niseert daar een referendum over toetreding tot Rusland en lijft die regio in een later stadium formeel in. EU en VS beslissen over sanctie pakket. Geen aantrekkelijke optie, maar wel een waar schijnlijke." Verschillende militaire opties zouden klaar liggen in Moskou en ook een di plomatieke oplossing moet - ondanks alle herrie en dreigementen - nog al tijd niet worden uitgesloten. Hierbij vier scenario's die volgens de kenners de komende periode kunnen gaan spelen. We lopen de opties door met Peter Wijninga, defensiespecialist van het Haags Centrum voor Strategische Studies. GO DINSDAG 15 FEBRUARI 2022 Welke opties heeft Poetin met Oekraïne? MÜNCHEN Bij een botsing tussen twee regionale treinen in de buurt van de Zuid-Duitse stad Mün- chen zijn slachtoffers geval len. Volgens de politie is ze ker een dode te betreuren. Ook was er sprake van dertig personen die deels zwaarge wond raakten. Later meldde de politie ruim tien gewon den. De oorzaak is nog niet vastgesteld, Een half jaar ge leden was in de buurt bijna een frontale botsing tussen twee S-treinen. Ze reden el kaar tegemoet op hetzelfde spoor. De machinisten kon den nog net op tijd remmen. De treinen kwamen op 150 meter van elkaar tot stilstand. Een deel van het speelslijm voor kinderen bevat te veel zware metalen en conser veermiddelen, stelt de NVWA op basis van eigen onder zoek. Dit speelgoed vormt in sommige gevallen een 'ern stig veiligheidsrisico'. Bij een van de 76 willekeurig gekozen speelslijmproducten werd door NVWA een 'grove' over schrijding van de maximaal toegestane hoeveelheid boor (een zwaar metaal) aange troffen. Een teveel aan boor kan irritatie, diarree, braken en krampen veroorzaken en op de langere termijn vrucht baarheidsproblemen. UTRECHT FRANKRIJK In het Zuid-Franse Saint-Lau- rent-de-la-Salanque zijn zon dagnacht zeker zeven men sen om het leven gekomen door een brand die werd ver oorzaakt door een explosie. Drie mensen liepen lichte ver wondingen op, meldde de brandweer. Die is druk bezig puin te verwijderen. Na de ex plosie rond 01.30 uur brak brand uit. Bijna honderd brandweerlieden zagen delen van huizen instorten. Een man sprong van de tweede verdie ping om aan het vuur te ont snappen. Een aantal buurtbe woners kan nog niet terug naar huis. De autoriteiten on derzoeken de oorzaak. Russische tanks tijdens een oefening in de buurt van Le ningrad. FOTO AP Bob van Huët Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15