9 niets gedaan, tot zijn frustratie. ,,Er wordt nog steeds alleen gepraat over Covid, maar het is hoog tijd om verder te kijken, willen we op de volgende pandemie beter voorbereid zijn. Waarom was Nederland zo laat met testen, zo laat met vaccineren, zo laat met het invoeren van mondkapjes en zo laat met boosteren? Daar moeten we van leren.'' We moeten ook lessen trekken uit de sociale en economische ge volgen van de coronapandemie, zegt hoogleraar sociologie Pearl Dykstra. ,,De ongelijkheid is toe genomen. Mensen die niet thuis konden werken, werden sneller ziek. De buschauffeurs, de koe riers, de arbeidsmigranten. Niet de witte boorden. In welke mate iemands leven negatief is beïn- vloed door corona, hangt erg samen met inkomen, opleidings niveau, leeftijd en migratieachter grond. Die ongelijkheid leidt tot veel ongenoegen.'' Dykstra is een van de kartrek- kers van het Pandemic Disaster Preparedness Center (PDPC), dat vorig jaar is opgezet door Erasmus Universiteit en de TU Delft om ge richter onderzoek te doen naar toekomstige virusuitbraken en rampen. De hoogleraar pleit er voor dat bij een volgende pande- mie van meet af aan een veel bre der OMT wordt opgetuigd. Nu be staat de belangrijkste pandemie- adviesraad van het kabinet vooral uit experts met medische achter grond. Volgens Dykstra horen er ook communicatiedeskundigen, ingenieurs en pedagogen in. ,,Mis- informatie is een belangrijk thema waar we iets mee moeten, net als ventilatie en leerachterstanden. Bij de eerste lockdown hadden we nog geen idee van de effecten. We dachten dat de sociale isolatie vooral voor ouderen erg zou zijn. Nu weten we dat vooral jongeren hard zijn getroffen.'' Veehouderijen Om de kans op een nieuwe pan- demie te verkleinen, moeten we kritisch naar de veehouderijen kijken, stelt Bekedam. Pluimvee stallen in waterrijke gebieden zouden moeten worden gesloten of verplaatst, is een van de aan bevelingen in zijn rapport. De natte Nederlandse polders en plassen zijn immers een populaire bestemming voor trekvogels, die Kijk naar veranderingen in ecosystemen. Bij veel virusuitbraken heb je achteraf dingen zien veranderen virussen bij zich dragen. In volge pakte stallen kunnen virussen snel rondgaan en muteren. De hoogpathogene (zeer ziek makende) vogelgriep die nu rond gaat, wordt snel opgemerkt door dat geïnfecteerde dieren binnen een paar dagen sterven. Besmette pluimveebedrijven worden met een geruimd. Dat gebeurt niet met varkensstallen waar griep heerst. Voor het ontstaan van voor men sen gevaarlijke ziekten is de var kenshouderij daarom een min stens zo groot risico, waarschuwt Bekedam. ,,Varkensgriep is on schuldiger, dieren worden er alleen een beetje snotterig van. Besmettingen hoeven ook niet te worden gerapporteerd. Maar inmiddels weet de hele wereld hoe snel varianten van een virus kunnen ontstaan. Daarom zou ook in varkensstallen regelmatig moeten worden getest.'' Om de viruslast in stallen omlaag te krijgen, is het volgens de com- missie-Bekedam verstandig om varkens en kippen te vaccineren. Daarnaast pleiten de deskundigen ervoor om boeren en huisartsen bewuster te maken van de risico's. ,,Aan een patiënt met luchtweg klachten of een hersenontsteking moet gevraagd worden wat zijn beroep is. Als het een varkensboer betreft, moeten direct de alarm bellen afgaan.'' De kans dat de volgende pande- mie uit het buitenland komt, is volgens deskundigen echter groter dan dat die in Nederland ontstaat. Vooral plaatsen waar mensen in contact komen met wilde zoog dieren zoals vleermuizen, schub- dieren en apen vormen een risico. Denk aan de beruchte markten in China. Als reislustig volk en inter nationaal georiënteerd land lopen wij vervolgens grote kans om ziek tekiemen snel te importeren via bijvoorbeeld Schiphol of de Rot terdamse haven. ,,We moeten we reldwijd slim, risicogericht gaan controleren'', zegt Koopmans, die ook betrokken is bij het pande- mieonderzoekscentrum PDPC. ,,Structureel monitoren welke vi russen rondgaan op bijvoorbeeld markten in Azië. En kijken naar veranderingen in ecosystemen. Bij veel virusuitbraken heb je achteraf dingen zien veranderen. Zo was er in 2019 een enorme dierziekte-uit braak in China waarbij veel var kens zijn geruimd. De prijs van Het duurde twee jaar voor Q-koorts werd ontdekt, pas na acht weken kwamen de Nivel-peilstations erachter dat Covid in het land was varkensvlees is daardoor enorm gestegen in de tweede helft van het jaar (vlak voor Covid-19 uit brak, red.). Mensen willen toch vlees eten. Zijn ze daarom overge stapt op wilde dieren?'' Ook klimaatverandering en zee spiegelstijging zorgen volgens Koopmans voor nieuwe pande- mierisico's. Niet alleen doordat ziekteverspreidende muggen (ma laria, knokkelkoorts, zika) opruk ken naar onze contreien. Ook de verontrustend snelle verspreiding van de vogelgriep hangt daar waarschijnlijk mee samen, zegt Koopmans. „Waarschijnlijk is dat virus via de noordelijke route naar Amerika gegaan. We vermoeden dat door opwarming de mix van vogels aan het veranderen is, en daarmee de mix van virussen. We hadden met Europese onderzoe kers een expeditie gepland naar Groenland om ganzen te bemon steren. Maar die is op de lange baan geschoven vanwege corona.'' Gezonde bevolking Uit welke hoek de volgende pan- demie ook komt, een gezonde be volking is er beter tegen bestand. ,,We hebben gezien wie vaker in het ziekenhuis kwamen met Co- vid: mensen met overgewicht en aandoeningen als diabetes", zegt GGD-voorzitter Rouvoet. Daarom moet volgens hem snel meer geld worden uitgetrokken voor preven tie. ,,Het gaat nu vooral over extra ziekenhuispersoneel. Maar dit is ook het moment om vol in te zet ten op bewegen, gezond eten en het verkleinen van de grote ver schillen die er zijn qua gezonde levensverwachting.'' Ook willen de GGD's extra geld om hun personeel bij te scholen, zodat bij de volgende pandemie iedereen - van de jeugdverpleeg- kundigen bij de consultatiebu reaus tot de secretaresses - snel kan helpen met testen en vacci neren. Ook moet het aantal infec tieartsen worden verdubbeld en hebben de regionale gezondheids diensten meer dataspecialisten nodig, zegt Rouvoet. ,,We zijn een centrale speler geworden in de bestrijding van deze pandemie. De boodschap kan niet zijn: be dankt, fantastisch gedaan, bij de volgende pandemie mogen jullie weer gaan improviseren. We moe ten nu vasthouden wat we hebben opgebouwd.'' GO MAANDAG 14 FEBRUARI 2022 - Marion Koopmans, viroloog - Henk Bekedam, kabinetsadviseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9