8 Het is niet de vraag óf er een volgende pandemie komt, maar wanneer die komt. En dan zijn we niet voorbereid, waarschuwen deskundigen. ,,Er zijn allerlei brandjes. Daarvan kan er eentje uitgroeien tot uitslaande brand.'' Deze lessen moeten we volgens belangrijke experts in elk geval trekken. VIRUS Het einde van de co- ronapandemie lijkt in zicht. Nu Covid-19 steeds meer richting normale griep gaat, wordt steeds luider geopperd dat het eindspel tegen het virus is ingezet. Natuurlijk, er kunnen nog nieuwe varianten opduiken. En ja, er zullen nieuwe besmet- tingsgolven komen, waarbij men sen ziek worden. Maar de zieken huizen zullen niet zo snel meer overlopen, de samenleving zal niet meer zo worden ontwricht. Steeds meer mensen zijn dankzij vaccinaties en doorgemaakte be smettingen immers gewapend tegen het virus. Snel achter ons laten dus, die ellende, en voor waarts! Op naar het oude normaal. Dat klinkt woest aantrekkelijk maar is onverstandig, stellen deskundigen. Zij waarschuwen dat we nog niet zijn voorbereid op de volgende pandemie. ,,We moeten nü lessen trekken uit de aanpak van corona'', zegt André Rouvoet, voorzitter van de lande lijke koepel van GGD's. ,,Er is geen enkele reden om aan te nemen dat de volgende pandemie nog honderd jaar op zich laat wachten. Integendeel." Dat stelt ook viroloog Marion Koopmans. ,,Een nieuwe pande- mie kan evengoed vandaag uit breken. Er zijn allerlei brandjes. Daarvan kan er eentje uitgroeien tot een uitslaande brand. Of en wanneer dat gebeurt, is niet te voorspellen.'' De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) houdt een lijst bij waarop al die brandjes zo goed mogelijk in kaart worden gebracht. De zorgwekkendste veenbrand die momenteel woedt, is de vogel griep, zegt Marion Koopmans. Zij zit in de werkgroep die de WHO over die priority list adviseert. ,,Hoe dat virus zich verspreidt, is echt uitzonderlijk. Aanvankelijk Er is geen enkele reden om aan te nemen dat de volgende pandemie nog honderd jaar op zich laat wachten. Integendeel zat het vooral in China, inmiddels is het ook in Europa permanent aanwezig onder wilde vogels. Dit j aar is het voor het eerst de oceaan overgestoken naar Amerika. Dat is een enórme verandering. We we ten dat mensen geïnfecteerd kun nen raken met het virus. En dat er weinig voor nodig is om een mutatie te doen ontstaan die van mens op mens overdraagbaar is.'' Op de pandemische dreigings- lijst staan ook onder meer ebola, marburg en zika. Net als de co ronavirussen Sars en Mers, die al eerder tot gevaarlijke uitbraken leidden. Onderaan de lijst staat de mysterieuze 'Disease X'. ,,Er kan ook ergens een totaal nieuwe ziekte opduiken waar we nog niet aan hebben gedacht'', verklaart Koopmans. De grote vraag: zullen we de volgende uitbraak zo snel in de smiezen hebben dat een nieuwe pandemie kan worden voorko men? ,,We zijn nu nog extra waak zaam, waardoor een nieuwe uit braak waarschijnlijk eerder zal worden ontdekt'', denkt Koop mans. ,,Mensen zijn zelf alert op klachten, er wordt veel getest, klachtenpatronen worden gere gistreerd. Maar de vraag is wat daar over een jaar of twee nog van overblijft. Je zou willen dat er wereldwijd permanente signale ringssystemen worden ingericht.'' Ook in Nederland is de signale ring nog niet op orde, stelt Henk Bekedam, die in dienst van de WHO onder meer betrokken was bij de bestrijding van Sars en vo gelgriep in China en de aidsepi- demie in Afrika. In Nederland wordt de verspreiding van ziektes als influenza, het rs-virus en buik griep van oudsher gemonitord bij veertig huisartsenpraktijken, die steekproeven nemen bij hun patiënten. Onlangs is afgesproken om dat aantal uit te breiden naar 140, maar dat is volgens Bekedam nog altijd te weinig. ,,Het duurde twee jaar voor Q-koorts werd ont dekt, pas na acht weken kwamen de Nivel-peilstations erachter dat Covid in het land was. Je wil toe naar een fijnmazig surveillance systeem waar informatie uit de verschillende systemen van huis artsen, ziekenhuizen en verpleeg huizen bij elkaar komt. Ook aan de dierenkant moet de monitoring beter.'' De kans is namelijk groot dat de volgende pandemie via dieren komt. Dat kan een Chinese vleer muis zijn (zoals vermoedelijk het coronavirus), maar ook een Neder lands varken. Vanwege onze in tensieve veehouderij zijn we in Nederland namelijk extra kwets baar voor de uitbraak van infecties die van dieren overspringen op mensen (zoönosen), waarschuwt Bekedam. Hij leidde een commis sie die in opdracht van het kabinet de risico's van zoönosen in kaart bracht. Frustratie Met de 74 aanbevelingen uit het vorige zomer verschenen rapport van de commissie-Bekedam is nog MAANDAG 14 FEBRUARI 2022 GO 'Volgende pandemie ligt op de loer, dus leer van de huidige' Annemieke van Dongen Rotterdam - André Rouvoet, voorzitter GGD's Na twee jaar corona lijken veel mensen een blinde vlek te hebben voor een volgende pandemie. I-OIO Gtl IY IMAütS BttLDBtWtHKINü ADH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8