Vanwege de Russische dreiging zijn Nederlanders in Oekraïne zaterdag gevraagd het land 'zo snel mogelijk' te verlaten. KLM annuleerde per direct alle vluchten. Toch zijn sommige Nederlanders vastbesloten te blijven. De situatie in Oekraïne is 'dermate zorgelijk' dat het kabinet zaterdag besloot het reisadvies voor heel Oekraïne naar 'rood' (negatief) te wijzigen. ,,Zo'n vergaande stap ne men we niet voor niets'', zei mi nister Wopke Hoekstra van Buitenlandse Zaken zaterdag. ,,Ga nu weg uit het land, maak gebruik van de mogelijkheden die er nu nog zijn." Het nieuwe reisadvies waar schuwt dat de veiligheidssituatie in Oekraïne 'heel snel slechter' kan worden en dat de ambassade Nederlanders dan 'minder goed of helemaal niet' kan helpen. KLM vliegt sinds zaterdag niet meer van en naar Oekraïne. Dat besluit kun nen ook andere luchtvaartmaat schappijen nemen, waarschuwt het advies. ,,Houd daar rekening mee." Ook het meeste ambassadeper soneel vertrekt. Alleen 'een mini male bezetting' van de ambassade blijft over en verhuist van Kiev naar het westelijker - en dus ver der van de Russische grens - gele gen Lviv. Vanuit die post kan de ambassade noodhulp bieden, zoals noodvisa en laissez-passers. Bij de Nederlandse ambassade lieten tot zondagmiddag 148 Ne derlanders hun aanwezigheid in het land registreren. Zij willen niet allemaal vertrekken. ,,Mijn kinderen van 6 en 14 gaan hier naar school, mijn vrouw is Oekraïense, zij werkt hier als arts. Wij denken er niet over om het land te verlaten'', zegt Nederlan der Bob Wouda (72) aan de tele foon vanuit Kiev. Wouda, die beroepsmilitair was en voor de Navo werkte, maakt zich geen al te grote zorgen over de Russische dreiging. ,,We zijn dit al gewend sinds 2014. Nu staan er meer tanks aan de grens, maar het Oekraïense leger is inmiddels ook veel beter georganiseerd en uitge rust. Dat geeft vertrouwen." Samen met buren heeft Wouda wel voorzorgsmaatregelen getrof fen. ,,In de kelder van ons flatge bouw hebben we een stuk of der tig watervaten van 20 liter wegge- Wel worden er meer wapens en munitie verkocht. Het leger geeft wapentrainingen, mannen maar ook vrouwen melden zich daar voor aan. Vrouwenorganisaties hier in de stad geven burgers EH- BO-trainingen. Schuilkelders die jaren op slot hebben gezeten, wor den opengemaakt.'' Op de boerderij van Antoon Smits, zo'n 100 kilometer ten zui den van Kiev, is van de Russische dreiging 'helemaal niets' te mer ken. ,,Ik heb vanmorgen nog met mijn bedrijfsleider gesproken. We hebben 170 mensen in dienst. Zij zijn nuchter onder de situatie'', vertelt hij. ,,In de landbouw gaat het werk gewoon door. Oorlog of niet, de koeien moeten gewoon op tijd gemolken worden.'' Smits pendelt op en neer tussen zijn woonplaats Uden en zijn be drijf met vijftienhonderd melk koeien in Oekraïne. Vorige week was hij daar nog, en hij is van plan om er over twee weken weer heen te gaan. ,,Dit land is zo groot. Als de Russen binnenvallen, zitten wij daar nog een eind vandaan.'' De ondernemer heeft weinig extra voorzorgsmaatregelen ge troffen nu er oorlogsdreiging is. ,,We zorgen altijd al dat we genoeg voer, zaad en andere grondstoffen op voorraad hebben. De import van goederen is altijd lastig. Dit is geen Nederland waar de super markten drie keer per dag bevoor raad worden.'' Minister Hoekstra benadrukte dat het de verantwoordelijkheid van de Nederlanders zelf is of ze ge volg geven aan de oproep te ver trekken. Hij riep Nederlanders wel op het aangescherpte advies 'heel serieus te nemen'. ,,Kom terug." Maar de Nederlanders uit de kennissenkring van Wouda in Oe kraïne - hij heeft contact met zo'n vijftien tot twintig mensen - gaan volgens hem evenmin terug naar Nederland. ,,Je kunt niet weg als je hier alles hebt opgebouwd'', zegt de oud-militair en verpleegkun dige, die voorzitter is van Platform Samenwerking Nederland - Oek raïne, een stichting die zieken huisbedden, kleding en andere spullen uit Nederland aan Oekra- iense wees- en ziekenhuizen do neert. Dat een Russische invasie vol gens de VS nu op 'ieder moment' kan plaatsvinden, maakt op Smits weinig indruk. ,,Hoe betrouwbaar is de informatie van hun inlichtin gendiensten? Dat hebben we ge zien met die zogenaamde massa vernietigingswapens van Irak.'' Ook de waarschuwing van de am bassade, dat Nederlanders die nu niet vertrekken wellicht niet meer geholpen kunnen worden, maakt de jonge Nederlandse landbouw ondernemer niet ongerust. ,,Dat kan de ambassade per definitie niet garanderen. Dit land is te groot en er zijn geen Nederlandse militairen aanwezig.'' zet. Twee weken geleden heb ik een fiets aangeschaft, voor het ge val er geen taxi's meer rijden. We hebben een goed uitgeruste EH- BO-kist in huis.'' Volgens de Nederlander is de si tuatie in de hoofdstad niet drei gend. ,,De scholen zijn gewoon open, de supermarkten bevoor raad, er wordt niet gehamsterd. GO MAANDAG 14 FEBRUARI 2022 'We leven hier, we denken er niet over het land te verlaten' Annemieke van Dongen Hanneke Keultjes Rotterdam Antoon Smits: „Nuchter." F Bob Wouda: „Vertrouwen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5