Verliefde koppels rijden Tour d'Amour c Grondonderzoek naar Romaanse kerk onder St-Willibrordus in Hulst 4 Op de plek van de basiliek in Hulst stond rond 1200 al een kerk, maar het is onbekend hoe die eruit zag. Nieuw onderzoek moet inzicht daarin geven. Wie nu denkt dat de vloer van de basiliek wordt opengebroken, kan alvast opgelucht ademhalen: dat gaat nooit gebeuren. Hoe komen de onderzoekers er dan wel achter wat zich ónder de basiliek bevindt? Dat doen ze met een techniek die grondradaronderzoek heet; ze kij ken in de grond zonder dat ze erin hoeven te graven. De huidige Sint-Willibrordusba- siliek is gebouwd tussen ongeveer 1430 en 1533. Daarvoor stond er op dezelfde plaats ook een kerk. De eerste vermelding daarvan komt uit 1209. Er wordt verondersteld dat deze kerk in de stijl van de Ro maanse architectuur was gebouwd, maar er is nagenoeg niets over het bouwwerk bekend. Tijdens de aan leg van centrale verwarming in de huidige basiliek in 1965 zijn in het schip aan de westkant van de kerk wel restanten van voormalige fun deringen gevonden. Die vondst is destijds echter nauwelijks om schreven ofin kaart gebracht. Het is daarom nog gissen naar hoe groot het eerste gebouw was, hoe de vorm en indeling ervan waren en hoe die passen in de plattegrond van de huidige kerk. De Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten vond het tijd voor opheldering. De timing van het on derzoek is bewust gekozen, want de kring werkt aan een lijvig boek over de basiliek. Daarin komen verschil lende thema's aan bod, waaronder de bouwhistorie. ,,Ik schrijf het hoofdstuk over ar chitectuurgeschiedenis en bouw- historie'', vertelt Honoré Rottier. Hij is architectuur- en steden- bouwhistoricus en nam samen met architect Walter Lockefeer en kerk historicus Jan de Kort het initiatief om ook de vroegste geschiedenis van de kerk grondig te onderzoe ken. ,,Er komen veel nieuwe zaken in het boek te staan'', zegt Jan de Kort. 'Interessant' Om meer te weten te komen over de voorganger van de basiliek, be naderde het drietal de Werkgroep Geofysische Meettechnieken in de Archeologie. Deze bestaat uit vrij willigers die zich specifiek richten op onderzoeksvragen van archeolo gische verenigingen en heemkun dekringen. De werkgroep, die nu acht jaar bestaat, telt zo'n dertig le den, die werken in wisselende sa menstellingen. ,,We vinden dit zelf ook verschrikkelijk interessant'', zegt onderzoeker Ad Brand uit Amersfoort. ,,We hebben in acht j aar al meer dan honderd onderzoe ken gedaan in heel Nederland." In de grond kijken Op zaterdagochtend is het zover. Alle stoelen zijn weggehaald uit het middenschip, er zijn lijnen uitgezet en daar wordt overheen gereden met een karretje waarop meetappa ratuur bevestigd is. Rottier, De Kort en Lockefeer hebben vooraf uitge zocht waar er het beste gemeten kan worden. ,,Dat is in het midden schip, de noordkapel en de koor kerk'', zegt Rottier terwijl hij een plattegrond van de kerk laat zien. Er zijn verschillende geofysische meettechnieken waarmee 'in de grond gekeken' kan worden. Voor de basiliek wordt gebruikgemaakt van de grondradar. Er worden 'pul sen' de grond in gestuurd die weer- We hebben in acht jaar ruim honderd onderzoeken gedaan in heel Nederland stand meten, legt Rottier uit. De re sultaten hangen onder meer af van de bodemstructuur onder de kerk vloer. De verwachting is dat het meetbereik gaat tot een diepte van 1,5 tot 2 meter. De meting levert een radargram op. ,,Dat is een soort röntgenfoto van de bodem." De on derzoekers hopen funderingen, pij- lerresten en vloersegmenten in kaart te kunnen brengen. Als er fundamenten gevonden worden, is het misschien zelfs mogelijk een driedimensionaal beeld van de kerk te maken. Het boek van de oudheidkundige kring verschijnt in 2023. Dan wor den ook de onderzoeksresultaten bekendgemaakt. Het Valentijndiner on Tour trekt zondag ruim zeventig mensen, die langs zeven deelnemende horeca zaken in Zeeuws-Vlaanderen kun nen rijden. ,,Er doen veel mensen uit de regio mee, maar ook campe raars'', vertelt Bianca van Oost van brasserie Céleste in Zuid- zande. Elk restaurant heeft een gang van het diner gemaakt voor thuis. De deelnemers kunnen zowel starten bij Céleste als bij theetuin Bij Ons Tuus in Koewacht en rij den een route langs de horecaza ken. Om elf uur arriveren de eerste koppels in Zuidzande. Een groot wandelend hartje verwelkomt hen. Saskia Mannaart van Kiddie Kinderanimatie Entertainment maakt meteen even een foto van de deelnemers samen met het hart. Van Erik Hazelzet krijgen de deelnemers informatie mee voor een rebus die ze onderweg moeten oplossen en natuurlijk het gerecht van Céleste: lamsrack met puree, warme groenten en portsaus. Als extra verrassing is er een zakje verse macarons uit Rotterdam, met ro mantische smaken als champagne en limoncello. ,,Ik heb ze vanoch tend zelf hiernaartoe gebracht'', zegt patissier Joost van der Hout. Vriendinnen Monique van der Werff en Angeline Cornelis uit Nieuwvliet rijden de tocht samen met hun mannen. ,,We rijden ach ter elkaar, maar we gaan vanavond wel samen eten'', zegt Angeline. ,,Het is een hartstikke leuk idee." Op carnavalszondag 27 februari is er een nieuwe editie. Dan wordt de Peuzel Polonaise gehouden. Mee doen kost 49,95 euro per persoon. Opgeven kan tot en met 20 februari via peuzelpolonaise@gmail.com. - Sophie Stockman MAANDAG 14 FEBRUARI 2022 VL Kijken onder de basiliek Sophie Stockman Hulst - Ad Brand, Werkgroep Geofysische Meettechnieken in de Archeologie ZUIDZANDE Tussen Zuidzande en Koewacht reden gisteren verliefde kop pels. Ze deden mee aan het Va- lentijndiner on Tour: een rit door de regio waarbij deelnemers on derweg hun diner konden sa menstellen. Onderzoeker Manon den Nouland rijdt de bodemradar door de basiliek terwijl Jan de Kort en Honoré Rottier(r) toekijken. foto anne hana De start van Tour d'Amour in Zuidzande. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53