H Zorg over betaalde bijlessen en huiswerkbegeleiding 5 Zeeuwse wedstrijd van Vleesboerderij Boot smaakt naar meer Ze had wel zin in snert, dus schreef Erica Erkelens uit Scharendijke zich in voor de wedstrijd snert koken die Vleesboerderij Boot opzette. En met succes. zijn mond. ,,Dat is geen rookworst, eerder een knakworst." Verklappen Knolselderij, peterselie, draadjes vlees van de uit schenkel getrok ken bouillon... In Erica's snert kun je wel een lepel rechtop laten staan. Op smaak gebracht met ta basco en worcestersaus. Zoveel wil de Scharendijkse dan nog wel ver klappen. De rest van het recept zit in haar hoofd. Waar toch al zoveel kook- en bakkennis in huist. ,,Mijn schoonmoeder leerde me koken", vertelt ze. ,,Als ik uit mijn werk kwam ging ik op een krukje in de keuken zitten. Terwijl zij kookte legde ze uit waar ze mee bezig was." Dat was in Dordrecht, waar zij en haar man Hans geboren wer den. In 1989 verhuisden ze naar Scharendijke waar ze nooit meer Misschien kunnen we volgend jaar de finalisten live laten koken weg willen. Op Facebook houdt ze een pagina bij: Erica's Keukencrea ties. Foto's van fraaie gerechten komen er op voorbij. Zij en Hans koken nu eenmaal graag. Talloze potjes kruiden, op de af zuigkap en aan de muur, verraden vergaand hobbyisme. Buiten staan de verse kruiden, zegt ze. ,,Het is een beetje uit de hand gelopen hobby." De recepten deelt ze soms op haar facebookpagina. Ze schiet in de lach: ,,Ik wil niet altijd alles prijs geven." Het zit er dik in dat Erica haar ti tel volgend jaar verdedigt. Want na deze eerste succesvolle editie durft Jean-Paul Kotoun, de geestelijk va der van de wedstrijd, wel te zeg gen dat er een vervolg komt. Ove rigens verbaasde het hem dat er nog geen dergelijke wedstrijd was in de provincie. ,,Wel stuitte ik in Groningen op een kookwedstrijd waar het ging om een combinatie van hutspot en snert." Hij durft al vérder dan de zolder van de Vlees boerderij te dromen. ,,Misschien kunnen we tien finalisten live la ten koken in de keukens van het Pontes Pieter Zeeman." Vierenveertig plastic bakjes gingen vrijdag avond over tafel op de zolder bij Vleesboer derij Boot in Kerk- werve. Met daarin opgewarmde snert, de één wat gevulder dan de ander. En met grote verschillen in smaak: ,,Het lijkt wel of hier knak worst in zit." Bakje nummer 20 bevatte wel érg goede snert, daar waren alle twaalf juryleden het wel over eens. Ingeleverd door Er ica Erkelens na een dagje pruttelen op het vuur in haar keuken in Scharendijke, en na een dagje af koelen. Zonder minnetjes werd het bijbehorende scoreformulier bijna vanzelfsprekend naar de bo kaal van de eerste prijs geschoven. ,,Een perfecte snert", oordeelde Harry Boot van de Vleesboerderij. Dat stempel kreeg de snert niet zómaar. Onder de juryleden zat veel vakkennis van slagers en keurmeesters van verschillende vakwedstrijden. Zo wisten Dion Spronk (werkt bij een kruidengi gant) en Niels Hessels (slager) echt wel waar zij hun lepel inzetten. ,,We letten op de structuur en of de ingrediënten gaar zijn", zei Hessels na weer een snert ge proefd te hebben. ,,Net kwam er een voorbij waarin de aardappel niet gaar was. En eentje met split- in plaats van doperwten. Daar wordt de smaak melig van." Spruit Spronk was dan weer verrast dat één van de snerten een spruit be vatte. ,,En dat smaakte verbazing wekkend goed!" Maar bij een an der was daar weer de kritische blik: te zout, te waterig en te harde erwten. De worst bracht hij naar De Schouwse Dian Fluijt, gepro moveerd op dat gebied, waar schuwt er voor. Ook al halen schoolbestuurders hun schouders op over extra ondersteuning in het onderwijs. Fluijt ziet dat anders. Volgens haar zijn er zelfs risico's. Eind december las ze met grote interesse het rapport van de Onder wijsraad waarin stond dat scholen steeds vaker tegen betaling extra lessen aanbieden. Meer dan een kwart van de leerlingen in het ba sis- en voortgezet onderwijs maakt gebruik maakt van zaken als huis werkbegeleiding, bijlessen en exa mentraining. ,,Het aantal particu liere scholen is toegenomen en steeds meer scholen hebben extra aanbod zoals tweetalig onderwijs of een internationaal programma waarvoor ouders moeten betalen." Fluijt sluit zich aan bij de stelling dat een schooldiploma halen zo voor de ene leerling gemakkelijker wordt dan voor de andere. ,,En dat is niet het enige: extra ondersteuning die geld kost is alleen weggelegd voor kinderen met financieel draagkrachtige ouders." Fluijt, verbonden aan de PvdA op Schouwen-Duiveland, klom met fractievoorzitter Petri d'Anjou in de pen en wilde weten hoe de vork in de Schouwse steel zat. Maar volgens het gemeentebe stuur zien de scholen op het eiland het probleem niet zo. 'Schoolbestu ren geven aan dat huiswerkbegelei ding en bijles 'van alle dag is' en zien geen toename binnen de ge meente', antwoordden burgemees ter en wethouders. Vervelend Maar het onderwerp speelt lande lijk, en dus ook hier, stelt Fluijt. ,,Het is een sluipend proces geweest waar we niet goed genoeg stil bij hebben gestaan. Dat bleek wel uit Alleen weggelegd voor kinderen met draagkrachtige ouders een overleg dat ik onlangs had met mensen uit het voortgezet- en we tenschappelijk onderwijs, leer krachten en directeuren. Op zich zijn zaken als bijles helemaal niet verschrikkelijk. Wat wel vervelend is, is dat er soms geld voor dat aan vullend onderwijs gevraagd wordt. Dat zorgt voor ongelijkheid want lang niet iedereen kan dat beta len. Het zegt ook iets over de kwali teit van het onderwijs, want waarom hebben we dat eigenlijk nodig, zoveel aanvullend onder wijs?" Fluijt hoopt 'bewustwording' op gang te brengen in de regio. ,,Want er komt geen actie van de landelijke overheid. Terwijl het van belang is dat we ervoor waken dat goed on derwijs als vanzelfsprekend voor alle kinderen gratis blijft. We hoe ven het privaat onderwijs niet af te schaffen, maar moeten er wel over nadenken hoe het anders kan." SD MAANDAG 14 FEBRUARI 2022 Erica's snert is de lekkerste Michiel Bouwman Kerkwerve/Scharendijke gekozen tot lekkerste bij de Zeeuwse competitie snertkoken. De snert van Erica Erkelens werd FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK - Jean-Paul Kotoun, bedenker zie ook pzc.nl/video ZIERIKZEE Betaalde examentraining en huiswerkbegeleiding zijn nor male zaken. Ze kunnen ook heel nuttig zijn, maar er ligt een ge vaar op de loer: kansenongelijk heid. - Dian Fluijt, onderzoeker - Michiel Bouwman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50