H Geen appartementen in oude modezaak Nieuwe stek: van overvol landgoed naar nieuw voedselbos 4 Ook bomen verhuizen wel eens. Zaterdag verwisselden honderden jonge eiken en berken van plek: van het overvolle landgoed Watergat naar het nieuwe voedselbos bij Den Osse. Je zou er door de berken het bos niet meer zien. Wie maar een klein stukje landgoed Watergat op wan delt vanaf de Hoogenboomlaan bij Renesse, stuit al snel op de honder den kenmerkende witte stammen. Die bleven zaterdag lekker staan waar ze stonden. Hun jongere soortgenoten wachtten wél een verhuizing. Zaailingen Gewapend met spade en een boel energie is een handvol natuurlief hebbers in de weer op het landgoed dat grofweg tussen de campings De Brem en Julianahoeve ligt. Als vrij williger helpen ze mee om zaailin gen van bomen te oogsten en te herplanten. Berbel Hoogerheide is één van hen. Ze blaast even uit na een lastig eikje uitgegraven te heb ben. Vanwege de penwortels die diep de grond in gaan is dat nog best zwaar. Hoogerheide helpt vandaag mee omdat dit hele plan in haar straatje past, legt ze uit. ,,Natuurbe- heer en hergebruik van bestaande natuur in plaats van opnieuw op kweken." Ze ziet graag dat in heemse planten worden terugge- plant op het eiland, precies zoals hier gebeurt. ,,Want groen is niet zomaar groen. Het moet ook in een landschap passen." Shredder Van die inheemse soorten staan er In de herfst van 2019 stopte Riet Vleghels na 39 jaar met haar mode zaak aan de Poststraat in het cen trum van Zierikzee. Nu staat de zaak al een tijdje leeg. Pandeigenaar Thi Nguyen uit Breda wilde er vijf appartementen in maken maar de gemeente wil daar niet aan mee werken. Daar legt ze meerdere ar gumenten voor op tafel. Regels De pijn zit hem vooral in de regels die Schouwen-Duiveland heeft op gesteld over het centrum. Zo is de Poststraat aangewezen als aan looproute naar het gebied met de meeste winkels. Omdat de detail handel al zo onder druk staat wil het gemeentebestuur winkels zo veel mogelijk bij elkaar hebben, en dan ook nog eens liefst op de be gane grond. In plaats daarvan ap partementen realiseren op de be gane grond is niet de bedoeling. Lift Maar er zijn meer kritiekpunten. In het plan wordt geen lift vermeld, wat de appartementen op de hogere verdiepingen lastig bereikbaar maakt voor ouderen. Ook hebben niet alle vijfapparte menten buitenruimte en zorgt het plan niet voor doorstroming op de woningmarkt aangezien ze niet ge schikt zijn voor gezinnen met kin deren. Oneerlijk Ook wijst het college van burge meester en wethouders er op dat gelijksoortige aanvragen zijn in het verleden al afgewezen zijn op ver gelijkbare gronden. Wél instem men met dit plan, zou daarom on eerlijk zijn en er bovendien voor kunnen zorgen dat er nieuwe, ver gelijkbare aanvragen komen. legio op het toch al rijk begroeide landgoed Watergat. Tot een hoogte van anderhalve meter worden ze uitgegraven. Gered eigenlijk, want in dit bos is geen ruimte voor ze. Bijvoorbeeld omdat ze het licht van andere soorten zouden kunnen wegnemen. Dus zouden ze in de shredder belanden. Nu worden ze herplant in voedselbos de Beheer- lyckheid bij Den Osse. Daar verrijst op een steenworp afstand van de Grevelingen het grootste 'commer ciële' voedselbos van Neder land. Waar initiatiefnemers Anniek Risseeuw uit Oost-Souburg, Conny Schoenmakers uit Burgh-Haam- stede en Vincent Dellebeke uit Rot terdam zich op 14,3 hectare grond hebben gestort. Verderop op het landgoed zijn Marian Duijve en haar man Kees ook driftig aan het graven. Zij heeft een voorliefde voor natuur, deed dertig jaar geleden al de gidsoplei- ding bij het Instituut voor Natuure- ducatie (IVN). Net als haar ouders. Via hun kennis en oogstbegelei- der-in-opleiding Ingrid Mark- Natuurbeheer en hergebruik van natuur in plaats van opnieuw opkweken Schmitt belandden zij vandaag in Renesse. ,,Het is een mooi initiatief om wat er tóch al is, op een andere manier te gebruiken. Ja, dat kost wel wat energie. Maar het is heerlijk om buiten bezig te zijn." Miljoen De hele verhuissessie valt onder het landelijke project Meer Bomen Nu, waarin overdadige of ongewenste zaailingen op plaatsen elders wél kunnen volgroeien. Vorig jaar gaf Meer Bomen Nu werden met hulp van duizenden vrijwilligers een half miljoen jonge bomen en strui ken verplaatst. Dit jaar mikken ze op een miljoen. Vorige week werd een zelfde soort actie gehouden in Aarden- burg. Later volgen ook nog twee oogstdagen in Sluis. Windhagen In het voedselbos bij Den Osse ma ken de jonge boompjes onderdeel uit van een biodiverse omgeving. Er staan immers al duizenden strui ken en boompjes. Windhagen zor gen voor bescherming van het ge was in het midden van het gebied. Is de boel volgroeid, wat wel een paar jaar kan duren, dan kun je in het voedselbos een jaarrond oog sten. Zelfs in de wintermaanden de cember en januari, als er allerlei wortels of de naar citroen sma kende dwergkweepeer in het bos te vinden zijn. MAANDAG 14 FEBRUARI 2022 SD Jonge bomen verhuizen Michiel Bouwman Renesse ZIERIKZEE Het voormalige Modehuis Marita mag van de gemeente Schou- wen-Duiveland niet omgebouwd worden tot appartementencom plex. - Michiel Bouwman Marcel Schiettekatte (groene jas) en Ingrid Schmitt spitten een berk uit, op achtergrond Berbel Hoogerheide. foto sandra schimmelpennink - Berbel Hoogerheide, vrijwilliger Het voormalige Modehuis Marita aan de Poststraat in Zierikzee. FOTO PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49