Protesten tegen coronaregels leggen de hofstad plat c Protestactie van nachthoreca in de steden is 'prima veriopen' 3 Ondanks dreigende sancties en hoge boetes gingen de nachtclubs in veel steden zaterdagavond open. Het zorgde voor veel vrolijkheid. Ik heb dit zo gemist. De beste tijd van mijn leven is mij afgenomen boetes van 4500 euro uitgedeeld. In Utrecht onderhielden alle clubs die meededen met het protest een hotline met elkaar, zodat ze wisten wat hun te wachten stond. Tegen 01.30 uur doken de eerste handhavers op, die verkondigden dat de clubs om 02.30 moesten sluiten. Dat gebeurde zonder veel gemor. Uiteindelijk kre gen tien locaties een mondelinge waarschuwing, zes een schriftelijke. De Utrechtse stapvriendinnen Shirley en Aisha, allebei 19, hebben genoten: ,,We zijn jong en hebben nog amper kunnen stappen in ons le ven. Weer een uurtje opmaken, een nieuwe outfit shoppen, het was héér lijk om te doen." Ook voor de Rotterdamse Mark van Essen (23) kwam de actie geen mo ment te vroeg: ,,Ik heb dit zo gemist. Ik was 21 toen die ellende begon en ik ben nu bijna 24. De beste tijd van mijn leven is mij afgenomen.'' In Rotterdam stonden lange rijen bij clubs als Rotown, Annabel en Per ron. Voor kaartjes voor de stijf uit verkochte feestjes werd grof geld ge boden: 70 euro, 140 euro, 300 euro, soms zelfs 500 euro. In de Maasstad bleven ook cafés in de omgeving van de clubs na 22.00 uur open. Waarschuwingen Eigenaar van de clubs Perron en An nabel, Aziz Yagoub, had geen tijd voor dansen. Hij was urenlang in de weer met zijn telefoon en handha vers van de gemeente en de politie. Na meerdere waarschuwingen be sloot hij rond 02.00 uur de clubs dicht te gooien. ,,Als we doorgaan vannacht moeten we vier weken dicht", verklaarde hij. Poppodium 013 in Tilburg was van tevoren al gewaarschuwd voor een boete van 10.000 euro. De gemeente stuurde inderdaad boa's langs, maar het feest met 1400 mensen ging door tot 04.00 uur 's ochtends. Het Patro naat in Haarlem besloot de optredens tegen 23.00 uur te staken. Het poppo dium hing een boete van 50.000 euro boven het hoofd. In Zeeland trokken gemeenten één lijn: open nachthoreca riskeerde een boete tot 10.000 euro. Toch liet een aantal horecazaken in Goes zich daar niet door afschrikken. Bij feestcafé De Kelder stonden honderden jonge ren buiten, het café zat ramvol. Ge meentelijke handhavers lieten zich niet zien. Of de actie nog een verve lend staartje krijgt, zal komende da gen blijken. In andere steden, zoals Den Haag, Breda en Arnhem, besloot de nacht horeca niet open te gaan. In Maas tricht, Nijmegen en Groningen lieten feestliefhebbers het daar niet bij zit ten: daar kwamen zaterdagavond duizenden jongeren bijeen op ille gale raves. In Nijmegen greep de poli tie in, de andere raves eindigden rond middernacht spontaan. c ZEELAND 1 Van tevoren maakten de boa's zich zorgen, omdat de politie staakte voor een betere cao. Zou het niet tot op stootjes of erger leiden, als zij na mens de gemeenten langs moesten om de tent te sluiten? Dat viel erg mee. Eigenlijk overal in het land is de protestactie van de nachthoreca prima verlopen, zegt voorzitter Ri chard Gerrits van vakbond BOA ACP. ,,In veel steden bleek zaterdag avond toch politie aanwezig. Dat heeft misschien ook geholpen. Clubs die werden gewaarschuwd, hebben netjes hun deuren gesloten. Het pu bliek werkte keurig mee.'' De Amsterdamse Reguliersdwars straat stond zaterdagavond rond 22.00 uur mudvol. De kroegen stroomden leeg, maar voor Club Nyx stond een gigantische rij. Zingende mensen, sommigen met een piz zadoos, een vrouw ging languit lig gen op een vuilcontainer. Applaus, gejuich. ,,Dit is onwerkelijk", zei een jongeman. ,,Alsof ik in een droom leef." Kinderachtig ,,Het is bizar. We waren letterlijk in één seconde uitverkocht'', zei eige naar Rob de Jong van Club Nyx. ,,Echt geweldig, om dit nu te zien." Het enthousiasme voor de protest actie 'De Nacht staat op' van nacht clubs was vooraf groot. Gemeenten zouden vast niet zo kinderachtig zijn om hard in te grijpen. Zeker met de naderende versoepelingen (vanaf ko mend weekend mogen ook de nacht clubs waarschijnlijk weer legaal open). Dat viel toch wat tegen. Zo hield de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema haar poot stijf. Daadwerke lijk ontruimen was te veel gedoe, maar een boete stond vast. In de hoofdstad werden uiteindelijk 24 Vooral de onaangekondigde actie van truckers leidde tot veel ellende. Zij voerden zaterdag actie, in navolging van hun collega's in Canada, en re den vanuit heel het land naar Den Haag om te protesteren tegen de ver plichte coronapas. De truckers blok keerden enkele wegen in de binnen- stad. Dit leidde tot chaotische ver keerssituaties in de stad, die al veel last heeft van extra drukte op de weg vanwege werkzaamheden aan de Utrechtsebaan. De actie was om vier uur 's mid dags voorbij, nadat de politie dreigde met aanhoudingen en boetes. De meeste actievoerders, die hadden aangekondigd een week te zullen blijven, kozen hierop eieren voor hun geld. Vier mensen werden door de politie aangehouden. Twee wer den opgepakt wegens belediging, twee anderen voor openlijke geweld pleging. Een aantal truckers bleef met hun vrachtwagens achter bij het ADO-stadion. Toen deze het terrein wilden verlaten, mochten ze eerst niet weg van de politie. Dat zorgde lange tijd voor rumoer. De demonstratie zondag van Ne derland in Verzet, waar duizenden mensen op afkwamen, verliep een stuk ordelijker. De actievoerders kwamen 's middags bijeen op het Malieveld om te protesteren tegen de QR-code en de 'controlemaatschap pij'. Vandaaruit trokken de demon stranten in een lange stoet vreed zaam door de Haagse binnenstad. De politie was deze keer goed voorbe reid. Bijna overal in de stad stonden agenten, die hier en daar ook wegen blokkeerden. Vooral dat laatste ver oorzaakte een verkeerschaos in de stad. Na de protestmars vertrok een deel van de demonstranten naar het ADO-stadion. Daar had een groep truckers, die al sinds zaterdag op het terrein van de Haagse club stond ge parkeerd, zichzelf volgens de ge meente ingesloten. Sommigen van hen hadden na de demonstratie van Freedom Convoy Nederland zaterdag in de binnenstad daar de nacht door gebracht om zich de volgende dag aan te sluiten bij het protest op het Malieveld. De truckers weigerden in eerste instantie te vertrekken, maar rond half vijf 's middags vertrokken de eerste vrachtwagens alsnog. GO MAANDAG 14 FEBRUARI 2022 Annemieke van Dongen Amsterdam Het plezier spat ervan af in poppo dium De Helling in Utrecht dat zater dag de deuren opengooide. FOTO PAUL BERGEN - Mark van Essen DEN HAAG De onaangekondigde ac tie van de truckers veroor zaakte veel problemen. FOTO Protesten tegen de coronamaat regelen hebben dit weekend in Den Haag veel overlast veroor zaakt. Zaterdag legden truckers een deel van de stad plat, een dag later trokken duizenden demon stranten met een mars door de hofstad. De politie hield meerdere mensen aan, en deelde ook boe tes uit. - Ilah Rubio - Christy Dollen c P13 'Konvooi voor de vrijheid' op Champs-Élysées

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3