oqp Medaille beloning voor alle jaren van trainen, tegenslagen en 4 ewijding, creativiteit e zijn een skeletonland in wording life OLYMPISCHE WINTERSPELEN BEIJING 2022- Derde goud voor Noorse R0iseland 'Laatste worden voelt als goud' Uitslagen WmÊki Jo iTê n ien jaar geleden waHSrl Ver- heijenook al chef de mission van Kimberley Bos. Bij de Jeugd Olympische Spelen in Innsbruck, toen ze nog bobsleester was. Nu zit hij ge spannen op de kleine tribune bij de finish van de olympische ske leton-finale. Het is -7, maar het voelt in de bergen van Yanqing zaterdagavond nog wat graadjes kouder. Door het prachtig ver lichte ijskanaal sjeest Bos voor de vierde en laatste keer naar be neden. Als ze onderaan de baan vrij fors tegen de rand botst, ver trekt Verheijen even zijn gezicht. Maar eenmaal over de streep is ze veruit de snelste, met nog maar drie concurrentes te gaan. Bos geeft haar coach een 'boks', zwaait naar de tribune en trekt een oranje jas aan die tot op haar enkels komt. En ze gaat voor de camera staan, op de plek van de 'hot seat'. Ze houdt het niet meer als eerst de Duitse Tina Hermann aan de beurt is. Bij de testruns voorafgaand aan de wedstrijden waren de Duitse vrouwen nog zo dominant. Maar Hermann maakt nu foutjes, le vert steeds wat honderdsten in en geeft uiteindelijk haar voor sprong weg. Bos is uitzinnig. Al die jaren van trainen en tegen Slagen, van stress om faciliteiten en financiën. Ze zouden ook bij een vierde plek niet voor niets zijn geweest, ze doet het uit liefde voor de sport. Maar een medaille als tastbare beloning voor al die inspanningen, dat maakt het verhaal wel af. Beste vriendinnen Als Jaclyn Narracott haar een goede minuut later van de lei dende positie stoot, is Bos' vreugde zo mogelijk nog groter. De Australische is één van haar beste vriendinnen. Ze delen iets gezamenlijkjfzijn goed in een sport die in eigen land klein is. In Narracotts geboortestad Bris bane was het afgelopen week einde 32 graden. Samen met een paar anderen boksen ze op tegen bijvoorbeeld Duitsland, waar niet alleen drie bobsleebanen liggen, maar ook met jaloersma- kende budgetten wordt gewerkt. Het wordt voor Bos uiteinde lijk brons, net als tien jaar gele den. De Duitse Hannah Neise is te goed. Maar Bosgvooraf volgens kenners de grootste favoriete, lijkt er geen moment mee te zit- Ze is gedreven, maar wel rustig. Dat moet ook wel, als je met deze snelheden afdaalt ten. „Ik mag deze gewoon mee naar huis nemen"jSegt ze, ter wijl ze een uur lang in de lachstand heeft gestaan. Dat het een historische presta tie is, realiseert ze zich nog niet echt. Na schaatsen, shorttrack, kunstrijden en snowboarden heeft Nederland het arsenaal aan wintersportmedailles uitge breid. „En voor het eerst winnen we op één Spelen medailles in drie disciplines", zegt Verheijen. Die prijst haar toewijding en volharding. Want het ging niet vanzelf, de afgelopen tien jaar. „Haar doorzettingsvermogen is het belangrijkste geweest. Ze is gedreven, maar wel rustig. Dat moet ook wel, als je met deze snelheden afdaalt. De laatste jaren is er steun ge weest van de bobsleebond, NOC*NSF en haar privésponso- ren. Maar het begint bij haar ei gen drive." Veerkracht Daarom staat de medaille wat Bos betreft ook symbool voor haar veerkracht. „Na de Spelen van Sotsji viel heel het hele pro gramma." Een aantal jaren gele den sneuvelde zelfs de startbaan in Harderwijk. Dus bouwde Bos een kar op wieltjes, die ze langs de atletiekbaan op Papendal vooruit duwde. „Het is heel hard werken geweest. Ik vond het niet erg om te doen, want de sport is gewoon heel mooi. Maar het had ook nadelen." Deze winter vielen alle stukjes mmm MAANDAG 14 FEBRUARI 2022 GO BIATLON Marte Olsbu Roiseland heeft bij de Winterspelen in Peking haar derde olympi sche titel veroverd. De 31- jarige Noorse zegevierde op de 10 kilometer achtervol ging. In Zhangjiakou, waar het constant sneeuwde, was Reiseland ruim ander halve minuut sneller dan de Zweedse Elvira Öberg. Roi- seland won eerder goud op de sprint en de gemengde estafette. Op de 15 kilome ter won ze brons. SKIËN Benjamin Alexander (toto, 38) eindigde gisteren als laatste op de reuzenslalom. Het deerde de in Engeland opgegroeide Jamaicaan niet. Met zijn optreden op de Olympische Spelen was zijn droom al uitgekomen. „Ik heb mijn gouden me daille al gewonnen tijdens de openingsceremonie", vertelde Alexander, die vlag gendrager was. Alexander had voor de runs bijna 1 mi nuut en 10 seconden meer nodig dan winnaar Marco Odermatt. Alpineskiën Reuzeslalom, man nen. 1. Marco Odermatt (Zwi), 2. Zan Kranjec (Slo), 3. Mathieu Fai- vre (Fra). Schaatsen 500m, mannen: 1. Gao Tingyu (Chi), 2. Cha Min Kyu (Zko), 3. Wataru Morishige (Jap), 12. Scheperkamp (Ned) 34.73, 14. Verbij (Ned) 34.87, 18. Krol (Ned) 35.06. 500m, vrouwen: 1. Erin Jackson (VS), Miho Takagi (Jap), 3. Ange lina Golikova (Rus), 5. Leerdam (Ned) 37.34, 6. Kok 37.39, 13. Mi chelle de Jong 37.97. Ploegenachtervolging, mannen. Kwartfinale: 1. Noorwegen, 2. Verenigde Staten, 3. Russische ploeg, 4. Nederland, 5. Canada, 6. Zuid-Korea, 7. Italië, 8. China. Ploegenachtervolging, vrou wen. Kwartfinale 1. Japan, 2. Canada, 3. Neder land, 4. Russische ploeg, 5. China, 6. Noorwegen, 7. Polen, 8. Belarus. Shorttrack 500m, mannen: 1. Shaoang Liu (Hon), Konstantin Invliev (Rus), 3. Steven Dubois (Can). Aflossing 3000m, vrouwen: 1. Nederland, 2. Zuid-Korea, 3. China. Skeleton Individueel, vrouwen. 1. Hannah Neise (Dui), 2. Jaclyn Narracott (Aus), 3. Kimberley Bos (Ned) J jÉmüiir - M t Rik Spekenbrink Peking F.«.- - Carl Verheijen Kimberley Bos snelt naar beneden tijdens haar vierde run op de baan van het Yan qing National Sliding Cen tre. En rechts de vreugde na het halen van brons. FOTO'S PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36