Vrouw vs. man: 5-1 H OQp De gouden medaille van de relayvrouwen is een teken van dominantie, van het geloven in een droom, maar ook een duidelijke herinnering aan verlies: aan hun in 2020 overleden teamgenote Lara van Ruijven. ,,Ik dacht: Laar, geef ons kracht.'' OLYMPISCHE WINTERSPELEN COLUMN Thijs Zonneveld beetje vroemvroem van Yara van Kerkhof, een onwaarschijnlijke passeeractie van Xandra Velzeboer, nog een paar straaljagerrond jes van La Schulting - en het was gebeurd. Met nog een week te gaan staat er zes keer goud achter Nederland in de medaillespiegel. Vijf daarvan werden gepakt door de vrouwen. Twee keer Schouten, één keer Wüst, één keer Schulting individueel en één keer Schulting co. Het is niet voor het eerst dat de Nederlandse vrouwen het op de Spelen beter doen de mannen. Als ik even snel turf, dan staat de teller sinds 2000 op 47-31. Meer dan zestig procent van het Neder landse goud wordt gedolven door de vrouwen. Ik weet het, het is geen onderling wedstrijdje. Maar interessant is het wel. Mondiaal gezien zijn er maar een paar landen (Roemenië, Colombia, Ethiopië) waar olym pisch succes nog verder doorslaat naar de vrou wen. De vraag is natuur lijk: hoe komt dat? Je kunt er talloze oor zaken voor verzinnen. Dat we in een rijk land leven, met behoorlijk veel profploegen voor vrouwen in verschil lende sporten. Dat vrou wen in Nederland meer kansen krijgen dan in grote delen van Afrika of het Midden-Oosten. Dat veel landen de afgelopen decennia standaard minder vrouwen dan mannen naar de Spelen sturen. Dat Nederlandse vrouwen relatief groot en krachtig zijn. Dat er op de Winterspelen zo veel medailles te verdienen zijn in het schaatsen - een van de weinige sporten waar vrouwen bijna net zoveel zendtijd krijgen als de mannen. Dat we de mazzel hebben met een paar unieke talen ten. Maar dan nog. Er zijn talloze andere landen waar boven staande argumenten ook voor gelden, maar waar de vrouwen niet zoveel méér succes hebben dan de mannen. Oók rijke, westerse landen om ons heen, zoals Frankrijk, Duitsland, België, Zweden en Groot-Brittannië. Dus óf de Nederlandse mannen onderpresteren op olympisch niveau, óf de Nederlandse vrouwen doen het nóg veel beter dan je op basis van de statistieken zou verwach ten. Ik denk eerlijk gezegd het laatste. Let's face it: in Nederland hebben we generaties vol belache lijk goede sportvrouwen. En dat terwijl de dienst in vrijwel alle Neder landse sporten wordt uitgemaakt door de man nen. Veruit de meeste bestuurders, trainers, coa ches, journalisten, analytici en columnisten zijn man. En bijna allemaal hebben ze een mening die ze niet onder stoelen of banken steken. Kort door de bocht komt het hierop neer: de mannen de woorden, de vrouwen de daden. Best raar eigenlijk. Misschien moeten we onze smoel eens wat vaker houden. En luisteren naar onze vrouwen. We hebben in Nederland generaties vol goede sport vrouwen Meiners achttiende Sleper niet op dreef Blessure van Vlhova BEIJING 20ZZ- Er staan vier vrouwen in de cata comben van het Capital Indoor Sta dium. Vier vrouwen die ijverig stu deerden, die elke wereldbeker-relay die ze samen reden honderd keer op video bekeken, op zoek naar in formatie. Waar ligt onze kracht? Wat zijn onze zwakheden? Wat zijn die van onze tegenstanders? Ze hadden een doel: goud in Peking, op het spectaculairste shorttrack onderdeel dat er is. Eerder op de avond gilden ze, hun decibellen ongegeneerd naar de nok van het hoge stadion. ,,We zijn vrouwen, hè?'', zegt Suzanne Schul ting (24), de eerste vrouw in het rij tje van vier. En vrouwen die goud winnen, die hun status van topfa voriet waarmaken, die een prijs veroveren die jarenlang zo ver weg leek - niet in de laatste plaats gezien de dominantie van Zuid-Korea, ja, die vrouwen willen gillen. Naast Schulting, die eerder deze week individueel zilver en goud won, staat Yara van Kerkhof(3i). Zij waren er allebei bij in Pyeong- chang, in 2018. Zij kennen tijden dat Nederland geen podiumkandidaat was. Van Kerkhof: ,,In Pyeongchang streden we niet echt mee voor goud. We wisten dat een medaille mogelijk was, maar goud nog niet.'' Vier jaar geleden volgden Xandra Velzeboer (20) en Selma Poutsma (22) de olympische strijd nog via te levisie. Zij maakten toen nog geen deel uit van het nationaal team. Destijds won Nederland brons in een bijzonder scenario: zonder de finale te rijden. Op sportschoenen langs de boarding zagen Schulting en Van Kerkhof na hun winst in de troostfinale hoe ze door twee pe nalty's in de hoofdfinale plots door stootten naar het podium. ,,Toen ze vier jaar terug een we reldrecord reden, dacht ik ook al dat het zou moeten lukken. Alleen had den we nog een afmaakster nodig'', zegt bondscoach Jeroen Otter. Ie mand die het op kon nemen tegen de sterksten van de wereld, in de MAANDAG 14 FEBRUARI 2022 GO Y @ThijsZonneveld Een kanonstart van Selma Poutsma, een 5-1. SKIËN Maarten Mei ners (30, foto) is bij zijn de buut als acht tiende geëindigd op de reuzens lalom. De Amersfoorter kwam na twee runs tot een totaaltijd van 2.15,48. Hij was ruim zes seconden langzamer dan de Zwitser Marco Oder- matt, die goud won. MONOBOB Karlien Sleper (29, foto) be leeft voorals nog een te leurstellend debuut op de Spelen. De Nederlandse monobobster eindigde giste ren in de eer ste en in de tweede run als zestiende, een positie die ze ook inneemt in de tussen stand. Er doen twintig mono- bobsters mee. SKIËN De Slowaakse Petra Vlhova (26, foto) start niet op de af daling en de combinatie. Vl- hova, afgelo pen woensdag gekroond tot olympisch kampioene op de slalom, heeft te veel last van een enkelblessure, bevestigde broer Boris aan de buiten landse pers. 'Lara heeft ons op dit niveau gebracht' Lisette van der Geest Peking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34