Vlissingse autoliefhebster heeft na eerste meeting van autoclub plannen te over Westhove strijdt mee om titel van 'allermooiste kasteel van Nederland' c Slechte staat doet schrikken 4 Een ingrijpende aanpak moet de door instortingsgevaar bedreigde kademuur in Middelburg, tussen de Nieuwe Haven en de Beatrixbrug, behouden voor de toekomst. Het vervangen van de voor Neder land unieke muur door een replica is volgens het gemeentebestuur on gewenst. De aanpak van de kade muur wordt een flinke klus, die et telijke miljoenen zal opslurpen. De klus is ook urgent, want uit recent onderzoek blijkt dat 85 procent van de 250 meter lange kademuur in zeer slechte staat verkeert. „Daar van ben ik wel geschrokken", zegt Chris Simons, wethouder van Mid delburg. Sinkholes Afgelopen voorjaar schrok Middel burg op door dreigend instortings gevaar en het risico van verzakking van delen van de kademuur en van het risico op het ontstaan van sink holes daarachter. De gemeente trok 60.000 euro uit voor noodmaatre gelen en voor onderzoeken naar een oplossing. Die onderzoeken zijn nu afgerond. Daaruit blijkt dat het zeer slecht is gesteld met het overgrote deel van de muur, die rond het jaar 1900 is gebouwd. Simons: ,,Ja, ik ben onaangenaam verrast. Ik had niet verwacht dat het zo slecht was. Er moet nu een op lossing komen voor de langere ter mijn. Het college wil de muur zo veel als mogelijk behouden, want het is een unieke muur die het zicht op onze stad tekent. Alleen in het noorden van Nederland zijn er nog een paar van deze zogenoemde wulfmuren.'' Het stadsbestuur vraagt ook extra krediet voor de grote hersteloperatie. Het vervangen van de muur door een nieuw en strak bouwsel is niet gewenst. De huidige kademuur, op een houten constructie onder de waterlijn, heeft gemetselde stenen bogen tussen metalen stijlen. Die bouwstijl is elders in zuidwest-Ne derland niet meer te vinden. Het college wil het kenmerkende bouwwerk zoveel mogelijk behou den. Dat betekent dat per deel beke ken wordt of restauratie dan wel vervanging nodig is. Het 'golvende' uiterlijk van de muur moet zo be houden blijven. Bij de restauratie hoeft geen reke ning gehouden te worden met zeld zame begroeiing, blijkt uit onder zoek. Die is nauwelijks aanwezig. De muur is bijvoorbeeld te droog - door veel zon - voor beschermde soorten. Die verlangen een vochti gere omgeving, zoals die er wel is in de schaduw onder de voetgangers brug. Dat deel van de muur ver keert nog in goede conditie en de begroeiing daar blijft ongemoeid. Terrasboot Simons: ,,De planning nu is om het werk voor de zomer van 2023 afge rond te hebben. Als de gemeente raad akkoord gaat, kan de aanbeste ding beginnen en zou het werk in de tweede helft van dit jaar kunnen starten.'' Bij de gemeente ligt in middels ook een aanvraag voor plaatsing van een terrasboot langs de Turfkaai. Simons: ,,Daar zou ruimte voor zijn, maar dat bekijken we als alles klaar is.'' De raadscommissie Ruimte buigt zich vandaag over het collegevoor stel, dat vervolgens in de laatste raadsvergadering voor de verkie zingen aan de orde komt. Er werd heel wat onder motorkappen gekeken, velgen gekeurd en accessoires bewonderd. De meeting van de kersverse autoclub South West Coast Drivers trok zaterdag zo'n 110 auto's naar Vlissingen. ,,Ze kwamen uit het hele land, en ook veel uit België'', vertelt Ro- wena Duran, oprichtster van de autoclub trots. De Vlissingse au toliefhebster hield haar eerste grote event op het parkeerterrein aan de Zwanenburgseweg. ,,We hebben dit in overleg met de ge meente gedaan en alles verliep super.'' Duran richtte vorig jaar juli de autoclub op en in januari dit jaar is die ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. De Vlis singse heeft namelijk plannen te over. ,,Ik ging vaak naar de Brou- wersdam, waar veel autoliefheb bers samenkwamen. Maar dat was niet georganiseerd, illegaal eigenlijk. Ik kreeg op een gegeven moment de vraag van vrienden waarom ik niet zelf zoiets zou or ganiseren; zeker omdat er best veel auto's met mij meekwamen. Ik kom uit een ondernemende fa milie, dus zo heb ik de club opge richt. Ik ben toen met mijn vader gaan zitten om te zoeken naar een goede naam. De link naar Zeeland wilde ik zeker, vandaar South West Coast Drivers.'' ,,Doel van de club is om auto liefhebbers bij elkaar te brengen, De link naar Zeeland wilde ik, vandaar de naam South West Coast Drivers met meetings, ritten, socials en after movies. Zo kunnen vriend schappen groeien. Wij hebben al lemaal dezelfde passie. Er zijn in middels zo'n zeventig members. Het is een groep die ook echt bij elkaar past. Ik ken ze bij voor- naam, achternaam en auto'', lacht Duran. ,,Van jongs af aan ben ik opgegroeid met auto's. Als jong meisje lag ik er al onder naast mijn vader. Maar ik had toen nooit gedacht dat ik dit zou gaan doen.'' Aanpassen In Vlissingen konden autolief hebbers zaterdag van 15.00 uur tot 22.00 uur hun hart ophalen bij een zeer gevarieerd wagenpark, met auto's van Porsche Carrera 60's en Dodge Challengers tot oldtimers, en alles wat daartussen zit. Zelf rijdt Duran in een Golf 5 GTI. ,,Nu is die nog origineel, maar ik ben bezig die naar mijn wensen aan te passen, wat spor tiever.'' Duran denkt inmiddels vooruit over een volgende bijeenkomst: ,,Misschien is die in april, en dan wat groter dan deze. Er wilden zaterdag al veel meer autoliefheb bers meedoen, maar de parkeer plaats had gewoon niet meer ruimte.'' Westhove is een van de vijftig Ne derlandse kastelen die meedingen naar die titel in de verkiezing van de ANWB. Van der Zwaag haalt dan ook graag de woorden aan die bis schop Nicolaas de Castro in 1562 over zijn bezit schreef: 'Een zeer aangename plaats, waar alles heel smaakvol en voortreffelijk is inge richt. Dat huis heeft heel mooie ka mers en wandelplaatsen, die goed genoeg zouden zijn om een prins te ontvangen.' Van der Zwaag, voorzitter van de Stichting Buitenplaats Westhove, brengt zijn eigen ode aan het slot in zijn gemeente: ,,Het heeft een prachtige ligging en is prima on derhouden. Daar is een goed onder houdsplan voor, zowel voor het kasteel als voor het omringende groen. Westhove heeft ook een rijke en gevarieerde geschiedenis.'' ,,Er waren 'beroemde' bezoekers als GraafFloris de Vijfde en Karel de Vijfde'', vertelt Van der Zwaag, ,,en uiteenlopende bewoners, van de abten in de 13de eeuw en voorname families als Van de Perre, tot zieke kinderen in het herstellingsoord. Nu zit er een Stay Okay in, en de oranjerie biedt plek aan museum Terra Maris." Op de longlist van de kastelen verkiezing prijken vijftig Middel eeuwse kastelen. Iedereen kan tot 6 maart een stem uitbrengen. Dat leidt tot een top-vijf, waaruit een vakjury de winnaar kiest. Die wordt bekendgemaakt op 6 juni, de Dag van het Kasteel. Alle vijftig kastelen komen in een nieuw boek van de ANWB met de titel 'De allermooi ste kastelen van Nederland'. - Annemarie Zevenbergen MAANDAG 14 FEBRUARI 2022 WA Kademuur wacht grote herstelactie De broers Rutger (12, blauwe jas) en Mike (7) uit Meliskerke fotograferen auto's tijdens de meeting van South West Coast Drivers. foto dirkjan gjeltema VLISSINGEN Annemarie Zevenbergen Middelburg - Rowena Duran - Annemarie Zevenbergen OOSTKAPELLE Wat is het allermooiste kasteel van Nederland? Nou, dat is Kas teel Westhove in Oostkapelle, weet de Veerse burgemeester Rob van der Zwaag zeker. Kasteel Westhove in Oostkapelle staat op de longlist van de kas telenverkiezing. FOTO RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24