'Mensen zeiden: je leven is geweldii terwijl ik die week alleen maar aan het mantelzorgen was' Karsu Dönmez Later: 'Turkse mensen zijn best trots, dat ben ik ook wel. Ik hoop dat ik met 24Kitchen naar Turkije mag en daar het land vanuit mijn perspectief kan laten zien. De eetcultuur, maar ook de taal, de humor. Even de conflicten en politiek aan de kant, en dan naar de natuur kijken. De wereld is zo mooi.' Het koken gebeurt overigens allemaal in het kielzog van haar moeder. 'In de voorbereidingen is zij de big boss. Maar als het om nieuwe gerechten gaat, doe ik het. Zo had ik laatst een aangepaste versie van tarte tatin. Zij wist niet wat het was, dus dan ga ik: oké, omgekeerde taart, let op, zo gaan we het doen.' 'Mijn moeder doet het management, mijn vader de financiën. En ja, dat werkt fantastisch. Soms is het wel een beetje een battle. Dan vinden ze dat ik even door moet zetten als ik echt niet meer kan. Maar het werkt ook andersom. Zoals nu: binnenkort is het vrouwendag in Ankara. Ik zou daar kunnen optreden, tussen twee optredens in Nederland door. Maar mijn moeder denkt dat ik dat niet trek. Maar wacht, nu je het zegt...' Ze grijpt naar haar telefoon en zegt: 'Tot 6 maart is alles in Nederland gecanceld, hoor ik net. Oké, geef me twee seconden.' Spreekt razendsnel in haar telefoon: 'Mam even heel snel tussendoor, als die optredens tot 6 maart alle maal gecanceld zijn, kan ik wél naar Ankara. Oké laat maar weten. Doei.' En ze gooit haar telefoon weer weg. 'Kijk, nu kan ik wel gaan! Zie je hoe snel ik kan schakelen?' 'Dat heb ik nooit zo gedaan. Ik had altijd een hoger doel, denk ik. Ik wilde gewoon heel goed worden in wat ik ambieerde. Niet per se met muziek; had ik metselaar willen worden, dan had ik de allerbeste metselaar willen zijn. Ik hou gewoon van heel hard werken. En ik ben blij dat ze me altijd hebben willen volgen in de visies die ik had. Ik ben wel op een gegeven moment uit huis gegaan, toen ik 22 of 23 was. Ik wilde niet bij het ontbijt meteen een meeting in, of 's avonds bij de thee nog een laatste meeting hebben. Dat begrepen ze heel goed.' 'Dat vind ik nog steeds.' (Vrij vertaald: Zoals ik mezelf ken Dacht ik je te kennen ik heb het niet door gehad Verraad, een signaal) 'Over die teksten heb ik controle, het is wat ik vertel. Ik had veel meer details toe kunnen voegen, maar dit is het randje van wat ik heb moeten doorstaan. Maar er komt meer. Ik ben nog lang niet uitgesproken.' 'Wat van mij veel meer aandacht mag krijgen, is hoe een man of ex misbruik kan maken van een vrouw in een relatie. Ik merk dat meiden bij optredens in Turkije sommige zinnen uit dit liedje met me meeschreeuwen. Dan denk ik: o, heb jij dit ook zo meegemaakt? Ik hoop dat ze er kracht uit halen. Neem de zin: 'beschuldig mij maar, het kan me toch niet schelen.' Ik zeg eigenlijk: laat van je afglijden wat een ander je oplegt. Dat gold voor mij ook.' Je ouders zijn je beste vrienden, benadruk je regelmatig in inter views. Ze maken ook onderdeel uit van je team. Werkt dat altijd goed? GEBOREN 19 april 1990 in Amsterdam DEED MEE aan Beste Zangers in oktober 2021 OP TV te zien in haar eigen kookprogramma Karsu's Turkse Keuken op 24Kitchen WON in juni 2016 de Edison Publieksprijs TRAD OP in meer dan twintig landen, waaronder Turkije, Indonesië, Suriname, Duitsland, Brazilië, Litouwen, Noord-Macedonië en Engeland, en drie keer in de Carnegie Hall in New York SPEELT de komende maanden in Nederland, Turkije, de VS en Duitsland. TOURLIJST karsu.nl Hoe was jullie samenwerking toen je op een leeftijd was waarop je tegen je ouders aan hoort te schoppen? In een documentaire uit 2012 over je leven benadrukt je vader meermaals hoe jouw privé- zaken beschermd dienen te worden tegen de buitenwereld. Toch zing je heel expliciet over het einde van je relatie na twaalf jaar, in 2020, in het Turkse liedje Sonunda. Wat wil je nog meer vertellen? 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 96