Natuurlijke oplossing bij een droog trekkerig gevoel en korstjes in de neus Deze krant is nergens zonder bezorger 8 Advertentie De neus als filter Verzorgt schrale, droge plekjes in de neust Neusspray Word ook krantenbezorger! Ga snel naar krantenbezorgen.nl Of scan de QR-code VAN INDIË NAAR INDONESIË Ze stonden tussen 1945 en 1949 aan verschillende kanten van de geschiedenis. Cisca Pattipilohy (95) zag de onafhankelijkheid van Indonesië als bevrijding van de Nederlandse kolonisator. Godfried Jansen (83) werd als Indo het mikpunt van Indonesische volkswoede. Het is vrijdag 17 augustus 1945, 10.00 uur in de ochtend. Op de veranda van zijn woning in Jakarta spreekt Soekarno, de eerste president van de Republiek Indonesië, enkele historische zinnen uit. „Wij, het volk van Indonesië, verklaren hierbij de onafhankelijkheid van Indonesië. Aangelegenheden betreffende de machtsoverdracht en andere zaken worden op zorg vuldige wijze in zo kort mogelijke tijd uitgevoerd." De proclamatie door Soekarno, bijgestaan door vicepresident Mohammed Hatta, wordt met gejuich begroet. De rood-witte vlag wordt gehesen, de strijdkreet 'merdeka' klinkt: vrijheid. De dan 19-jarige Francisca (Cisca) Pattipilohy (1926, Makas sar) ziet en hoort de enthousiaste menigte. ,,Ik wist niet wat er ge beurde'', vertelt ze. ,,Ik zag mensen met rood-witte vlaggen over de brug lopen. Het was een bijzonder gezicht.'' Voor Indonesiërs is de procla matie heiliger dan de Japanse capi tulatie twee dagen eerder. ,,De enige belangrijke datum is 17 au gustus'', zegt Pattipilohy. ,,Toen werden we bevrijd van het koloni alisme.'' De vader van Pattipilohy, een architect, komt uit een radjafami lie op het Molukse eiland Banda Neira. Hij werkt veel voor de Nederlanders. Het gezin heeft het daardoor 'redelijk goed' in de koloniale tijd. Cisca gaat in Batavia - zoals Jakarta dan nog heet - naar de Hogere Burgerschool (HBS). Pattipilohy ervaart ook het ra cisme van het koloniale systeem. Inlanders worden op het strand Wij zijn 350jaar achtergesteld, tegen elkaar uitgespeeld en dom gehouden door prikkeldraad gescheiden van Europeanen, eten niet in Neder landse restaurants, zitten in aparte wagons van de trein en moeten via een aparte ingang naar de pasar (jaarmarkt) op het Koningsplein. ,,Ik kwam niet bij Nederlandse vriendinnen thuis en zij niet bij mij'', vertelt Pattipilohy. ,,Ik wist niet beter. Inlanders waren niks, de allerlaagste rang.'' Japanners Het Indonesische vrijheidsstreven bloeit voor de oorlog op, maar wordt door Nederland de kop ingedrukt. De Indonesiërs ontvan gen de Japanners met open armen als zij op 8 maart 1942 Nederlands- Indië bezetten. ,,Wij zagen hen als onze bevrijders. Ik kreeg op school voor het eerst les in het Indone sisch. Nederlands werd verboden. Dat was een openbaring." Nederlanders worden geïnter neerd in Jappenkampen. Tien duizenden sterven door honger, uitputting en martelpraktijken. Indische Nederlanders (Indo's) en pro-Nederlandse groepen zoals Molukkers, Menadonezen en Chi nezen moeten in eigen wijken Een pijnlijk, trekkerig gevoel in de neus? Korstjes en soms zelfs bloedneuzen? Grote kans dat uw neusslijmvlies te droog is. Dit kan voor komen in het najaar en de winter, wanneer de lucht droger is. Andere redenen zijn centrale verwarming, airco, hormonale veranderingen en medicijngebruik. A.Vogel Cinuforce neusspray helpt effectief bij droog neusslijmvlies. Ademen door een gezonde Voch tige neus' is belangrijker dan u denkt. Het neusslijmvlies zuivert 10.000 liter ingeademde lucht per dag zodat er zo min moge lijk stofdeeltjes, bacteriën en virussen binnendringen. Als het neusslijmvlies te droog is, neemt de filterfunctie af. Dan kan droog neusslijmvlies leiden tot een pijn lijk, trekkerig gevoel in de neus, korstjes en soms zelfs een bloed- A.Vogel Cinuforce neusspray Droog neusslijmvlies en korst jes* beschermt en bevochtigt de neusholtes langdurig, verweekt A.Vogel B.V., info@avogel.nl korstjes en helpt bloedneuzen als gevolg van beschadigd neusslijm vlies voorkomen. Met 100% na tuurlijke ingrediënten die de genezing van het neusslijmvlies ondersteunen. Persoonlijk advies? Mail info@avogel.nl Cinuforce1 Droog neusslijmvlies Korstjes Hydraterend en verzorgend - ÏÏM JftulOKë Neusspray 15 ml spray par* or oog j j-j, neusslijmvlies Korstjes 1S(nlsp«if Medisch hulpmiddel. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. KOAG-nr. 11-0222-0501 Zoek je iets nieuws? Start als krantenbezorger! Goed, je moet vroeg uit de veren, maar als Nederland wakker wordt heb jij je geld al verdiend. Naast een prima vergoeding ontvang je na drie maanden bezorgen ook nog eens een bonus van maar liefst 200,-. Dus wat let je? Bezorg jezelf - en onze lezers - een plezier en meld je vandaag nog aan! Start jouw dag actief in de buitenlucht Lees gratis deze krant Winacties speciaal voor bezorgers ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 PC Ooggetuigen van beide kanten van de geschiedenis Tonny van der Mee In aanloop naar de presentatie van het NIOD-onderzoek naar Nederlands ge weld rond de onaf hankelijkheid van In donesië, brengt deze krant verhalen over deze roerige tijd. In deel 1: twee oog getuigen met hun eigen verhaal over een ingrijpende peri ode in hun leven. - Francisca Pattipilohy IÉ*are-.- „s - G Op 17 augus tus 1945 riep Soekarno de republiek uit, geflankeerd door Moham med Hatta.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8