Een van de mooiste momenten voor HANS PEPERS (76) blijft die keer dat hij Neil Armstrong en zijn mannen, onderweg naar de maan, hoorde praten. TOEN HANS HIER voor het eerst over de vloer kwam werd de sterren wacht van Oudenbosch nog bestierd door de Paters van de Heilige Familie. Hij was twaalf, een vriendje uit het dorp had hem meegevraagd. Sindsdien bezochten ze - bij helder weer - vaker de waarneemzolder en het belendende observatorium, waar jonge broeders hen hielpen hemellichamen te herken nen. Zo ontstond een onophoudelijke fascinatie voor alles wat beweegt en fonkelt in de diepte van het universum. Dat turen naar planeten, sterren, nevels, kometen of (met speciale filters) de zon maakt hem als amateur astronoom - tijdens zijn werkzame leven was Hans onder meer bakker en buschauffeur - nog dagelijks gelukkig. Ook thuis is het genieten met de eigen spiegeltelescoop. Hij wordt er rustig van. Tenzij spannende dingen te zien zijn, maar dat is door de licht vervuiling in Nederland steeds lastiger. Daarom reisden ze tot de pandemie jaarlijks naar een kasteeltje in Frank rijk, omdat het daar 's nachts aarde donker is. Zijn finest hour beleefde Hans toen Oudenbosch in 1969 een waar ruimtevaartcentrum werd: hij was een van de vrijwilligers van Volkssterrenwacht Simon Stevin, zoals-ie destijds heette, die recht streeks signalen van eerste maan lander Apollo 11 ontvingen. Je kon ze gewoon horen praten, Neil Armstrong en z'n mannen. Het was een voorrecht dat slechts op enkele plekken in Europa werd genoten: ze hadden eerder op verzoek van de NASA maanwaarnemingen gedaan, vandaar. Met dit verhaal beginnen Hans en zijn medevrijwilligers hun zondagse rondleiding door het oude, tot Sterren wacht Tivoli omgedoopte kloosterdeel. Verder geven ze lezingen en assisteert hij astronomiefanaten op het Norber- tus Gertrudis College in Roosendaal. Jonge mensen enthousiasmeren voor sterrenkunde, zodat ze zelf ook inte resse krijgen, dat is toch het mooiste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 85