Overweeg eens de natuur het werk te laten doen Een bodem in balans is hét geheim van een gezonde tuin. Daarin groeien planten gemakkelijker, blijven ze weerbaar tegen insecten en kunnen ze beter tegen droogte. Tuinspecialist Laurence Machiels laat zien hoe je dat aanpakt. 26 De bodem van je tuin is zoveel meer dan alleen maar grond. Wat jij als jouw tuin ziet, is enkel de bovenwereld van een complex ondergronds netwerk vol schimmels, bacteriën en microben. Je ziet er nauwelijks iets van, maar zij zijn het die je planten weerbaar der maken. Schimmels zoals mycorrhiza trans porteren water en mineralen, en ma ken dat gemakkelijker beschikbaar voor de plantenwortels. Ook verbete ren ze de bodemstructuur: ze breken plantaardig materiaal af en brengen zo extra humus in de bodem. Zo zor gen ze ervoor dat de grond het water beter vasthoudt. In een bodem in evenwicht vinden plantenwortels gemakkelijker water en voedsel. Ze kunnen dieper en bre der groeien, waardoor ze een stevi gere basis hebben in moeilijke tijden, zoals bij een hittegolf of een lang durige droogte. Niet alleen planten worden door bodemschimmels en bacteriën weer baarder. Sommige hebben zelfs op ons een positief effect. Onderzoek heeft uitgewezen dat contact van je handen met de grond, en specifiek met de bodembacterie mycobacte- rium vaccae, het gelukshormoon serotonine in je hersenen kan active ren. Werk dus regelmatig met je blote handen in de tuin. Kleine tuinarchitecten Daarnaast leven er nog eens ontel baar veel kleine diertjes en insecten onder de grond. Alleen al in de bo venste 20 centimeter van een goede humusrijke tuinbodem leven op een vierkante meter zo'n 30 a 100 regen wormen, 50 slakken, 100 pissebed den, 200 miljoenpoten, 50 duizend poten en 100 kevers. En die zijn alle maal continu aan het werk om plan- tenmateriaal en groenresten af te bre- Regenwormen spelen de hoofdrol: hun verticale gangen zijn van essentieel belang voor de bodem van je tuin ken en gangen te graven. Meer dan de helft van de bodem bestaat uit holtes met lucht en water.w Regenwormen spelen daarbij de hoofdrol: hun verticale gangen zijn van essentieel belang voor de bodem. Ze halen mineralen uit de grond naar boven, en trekken organisch materi aal, zoals dode bladeren en grasmaai- sel, de grond in. Het resultaat zie je aan de sliertige hoopjes in je gazon en in je tuin: dat zijn hun uitwerp selen, rijk aan mineralen en voe dingsstoffen. Via de ondergrondse gangetjes van regenwormen circuleren water en lucht zoveel beter en kunnen de plantenwortels gemakkelijker de grond in groeien en profiteren van de voedselrijke resten die deze kleine tuinarchitecten uitscheiden. Conclu sie van dat alles: stop met spitten. Zo maak je die prachtige structuur stuk, en graaf je de meest dynamische en vruchtbare laag, de bovenste 15 centi meter, elke keer weer onder. Waar regenwormen, bodemschim mels en bacteriën ook niet tegen kunnen, zijn kunstmest en pestici den. Nog vrij veel gazonmeststoffen en plantenvoeding bevatten mine rale meststoffen. En ook al zijn pesti ciden in de tuin verboden, ook som mige (biologische) middeltjes, zoals kopersulfaat, hebben een negatieve invloed op de bodemleven. Leg een dekentje Een bodem die bedekt is, heeft het minder zwaar dan een kaal stuk grond. In de winter beschermt een 'dekentje' van plantaardig materiaal of mulch de bodem tegen hevige re gen, felle zon, uitdrogende wind en harde vorst. Een dikke laag mulch be let dat de aarde een harde korst wordt en dat voedingsstoffen uitspoelen. Onder de mulch blijft de bodem mooi vochtig, wat het aantrekkelijker maakt voor het bodemleven, en het geeft onkruid minder kansen. Zon der licht kan onkruid niet kiemen. Je kunt mulchen met compost, hooi, stro, schors, houtsnippers, bladeren of bladaarde, cacaodoppen, hennep, vlas of karton. In de moestuin is een dikke laag hooi, tot wel 20 centimeter, zowat het beste mulchmateriaal dat je je kunt indenken. Regenwormen zijn dol op hooi en worden extra actief onder zo'n laag. Dat levert een kruimelige grond op, zonder dat jij er wat voor hoeft te doen. In de lente haal je het resterende hooi weg op de plekken waar je wilt zaaien. Je kunt ook plan ten plaatsen in holletjes in het hooi. Compost in de lente Het principe van een tuin is simpel: wat je er uithaalt (groenten, bloe men, grasmaaisel), moet je er op de een of andere manier ook weer in stoppen. In de natuur gebeurt dat via dood plantenmateriaal, in de tuin doe je dat met (wormen)compost, verteerde stalmest of organische meststoffen. Een goed gevoede bo dem maakt dat je planten meer weer stand hebben. Een laag van 2 a 3 centimeter (wor- men)compost in het vroege voorjaar is bijzonder heilzaam voor de bo dem, en de beste manier om je tuin te wapenen tegen uitputting. Inves teer in een compostbak of compost- silo's, je tuin- en keukenresten zijn dus goud waard. Kom je compost tekort, koop dan bij. Vooral op uitgesproken bodems zoals zand en klei, heeft de bodem Tuinspecialist Laurence Machiels: 'Een 'dekentje' van plantaardig materi aal beschermt de bodem.' Onderzoek wijst uit dat contact van je handen met de grond het geluks- hormoon serotonine in je hersenen kan activeren extra hulp nodig om planten gemak kelijker te laten groeien. Zand of klei Zandgrond of zanderige leem warmt in de lente sneller op, waardoor je sneller kunt beginnen in de (moes-) tuin. Deze typen bodem drogen wel sneller uit in de zomer en houden moeilijker voedingsstoffen en mine ralen vast. Leg daarom 's winters stal mest over kale aarde en werk dat in de lente in om het humusgehalte te verhogen. In de herfst zaai je groen- bemester in zoals phacelia, of gebruik je een dik pak bladeren. Meng in de lente kleimineralen bentoniet onder de bodem. Zware klei is van nature vrucht baar, maar ook compact. Klei blijft na de winter lang nat, warmt in de lente moeilijk op en wordt in een droge zo mer een harde korst. Leg 's winters stalmest, herfstbladeren, bladaarde over de bedden, en werk dat er in de lente in. Dat maakt de grond luchti ger. Meng basaltmeel onder de grond of lavakorrels om de bodemstructuur luchtiger te maken. ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 GO Het geheim van een stralende tuin: DE BODEM FOTO STEVEN RICHARDSON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 74