Maak van oude dozenje eigen bouwmateriaal voor in huis m De berg pakjes die we online bestellen, stapelt zich op. En daarmee ook de verpakkingen. Zonde als al dat karton bij het oud papier belandt, want het is prachtig bouwmateriaal. 24 ■ffwmm Als het aan duurzame denkers, knutselaars en creatieve- lingen ligt, leven we na het Stenen en IJzeren Tijdperk nu in de Kartontijd. Dit alledaagse materiaal biedt verrassende kwaliteiten en veelzijdige toepassingen, want het is superlicht en ijzersterk tegelijk. Maar door onze toenemende online-koop- drift is het karton voor fabrikanten en webshops niet aan te slepen en dreigt er wereldwijd schaarste. Aan de ontvangerskant groeit de kartonberg juist. In plaats van de gang naar de papiercontainer te ma ken, kun je er zelf nog van alles mee. Het enige wat je nodig hebt, is een scherp (stanley)mes en een scalpel voor het precisiewerk, een vouwbeen voor haarscherpe vouwen en een snijmat om krassen in het tafelblad te voorkomen. Én een idee. Van voerbakje tot kartonnen Lexus Voor inspiratie kun je de kunst afkij ken op het creabea-social netwerk dat Etsy heet. Oftik voor de lol eens cardboard diy in het YouTube-zoek- venster. Begin dan maar niet meteen met die elektrische origami-Lexus die écht rijdt. Voor meer haalbare zaken ben je bij instructables.com aan het juiste adres. Daar leert kun stenaar Ruud van Koningsbrugge je bijvoorbeeld hoe je zo'n saai pak ha gelslag tot een prachtig kartonnen vogeltje omtovert en vind je een hel dere handleiding waarin je in een Begin dan maar niet meteen met die elektrische origami- Lexus die écht rijdt handomdraai van een leeg melkpak een voederbak voor echte vogels maakt. Wie kleine kinderen heeft, kent het fenomeen beslist: na het uitpak ken van een cadeau kunnen ze soms langer spelen met de verpakking, dan met het presentje zelf. Het Australische Makedo haakt in op dat fenomeen en laat kleintjes zelf op karton snijden en bouwen. Niet veel ouders zullen hun kroost een stanleymes in de handen duwen, maar met het veilige zaagje van Ma- kedo blijven de pleisters gewoon in de la. Met de plastic priem kunnen de kids vervolgens gaten boren voor de plastic schroeven die de kartonnen stukken verbinden. Het is geniaal in zijn eenvoud, en levert naast con- structieplezier ook spelplezier op, zo'n zelfgebouwde raket, T-rex of rid- derharnas. Mocht je ooit een koppelstuk kwijtraken of tekort komen, dan is het een sympathieke gedachte dat Makedo 'publiek domein' is: de on derdelen zijn gratis te downloaden als bestanden voor een 3D-printer. Bij de Nederlandse importeur De Wonderzolder kost de basisset 20 euro, maar er is al een startkit voor 4 euro. Voetbalspel van televisiedoos Koop je een nieuwe Serif ofSero-tv van Samsung, dan zit die eigenlijk verpakt in een hobbelpaard, katten- huisje of voetbalspel. Op de buiten kant van de doos staat een punten- raster en een QR-code gedrukt. Die laatste leid je naar online instructies die duidelijk maken welke punten je precies moet tellen om vervol gens diverse bouwelementen op maat te snijden en in elkaar te steken. Zo upcycle je dat karton tot gebruiks voorwerp of speelgoed, van een pen- nenbakje tot tafelvoetbalspel. Dit jaar rolt Samsung dit sympa thieke eco-packaginginitiatief verder uit en doen ook de verpakkingen van stofzuigers en luchtverversers mee. Snijd zelf je stukken en patronen Echte hobby-profs die aan de lopen de band in de weer zijn met papier en karton kunnen hun productie enorm opvoeren met een Cricut (vanaf €300). Dit wonderlijke apparaat oogt als een printer, maar is in werkelijk heid een snijmachine. Via de compu ter en de app laad je eigen ontwerpen ofdie van andere Cricutters naar de machine. Die snijdt vervolgens tot op de millimeter nauwkeurig de ge wenste stukken en patronen uit. Zo mooi en zo kaarsrecht, dat lukt je niet snel met de hand. De Cricut is populair onder papie ren kaartenmakers, maar kan met een breed scala aan materialen over weg, zoals vilt, leer en karton. Dan moet je wel het standaard mesje ver vangen voor een 'deep point blade' en rekening houden dat het karton niet dikker dan 4 millimeter mag zijn. Die cornflakesdoos gaat prima, die afgedankte verhuisdoos niet. Voor dikke plakken karton heb je echt professionele apparatuur nodig, zoals een snijplotter. Bij puur-kar- ton.nl kunnen ze met vijf centimeter dik gerecycled honingraat karton overweg. Je kunt bij deze firma jouw eigen ontwerpen op zo'n machine la ten uitsnijden. Maar je kunt ook voor de gemakkelijke weg kiezen en in de webshop kijken naar het bestaande assortiment van kartonnen lampen en meubilair, van kasten en bloem potten tot zitbanken. Kamperen in en op karton Een andere grote naam in de wereld van kartonnen producten is KarTent. De naam komt van hun in het oog springende kampeertenten, bedoeld voor zomerse festivals, want karton is sterk en stevig, maar niet met vocht en water in het spel. Houd je de kartonnen producten droog en haal je het niet te vaak uit elkaar, dan gaan ze jaren mee. Zo slaap je voor nog geen zes tientjes al op een kartonnen ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 GO rea y -. jf. ANTON DAMEN Deze bank van molo design doet ook dienst als roomdivider.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 72