Niets is zo lekker als verse laurier in de erwtensoep EIGEN TUIN EERST 23 ROMKE VAN DE KAA Wat te doen als je niet tevreden bent? Niet altijd gaat het goed bij het aanbrengen van de permanente make-up. ,,Ik zie steeds meer profes sionele aanbieders die wenkbrauwen herstellen die anderen hebben ver pest'', zegt Ultee. ,,Dus er gaat toch wel regelmatig wat mis. Met een laserbehandeling kun je best veel re pareren, maar sommige dingen zijn gewoon niet terug te draaien. Haar dat bijvoorbeeld door een behande ling met permanente make-up is ver dwenen, zal niet meer teruggroeien.'' Volgens Van Drooge kan een an dere PMU-artiest wel wat herstellen als je ontevreden bent. ,,Door pig- 'Het kan mensen met parkinson, reuma, of slechtziendheid uitkomst bieden' ment toe te voegen of met een pigmentlaser diepliggend pigment te verwijderen, kan er veel. Maar dat kan niet op iedere plek en ook niet elk type inkt is daar geschikt voor. Rode inkt is bijvoorbeeld hardnekkig en lastig te verwijderen. En als ie mand jouw wenkbrauw twee centi meter te hoog heeft geplaatst en je zegt 'het moet lager', dan kan dat na tuurlijk niet ineens.'' Kosten: 200 tot400euro De prijzen voor het aanbrengen van permanente make-up liggen tussen de 200 en 400 euro voor wenkbrau wen, lippen en pigmentbehandelin gen tegen vlekken. Touch-ups, een soort booster na ongeveer een jaar, kosten tussen de 50 en 100 euro. Uiteraard zijn er prijsvechters die stunten met hun tarieven. ,,Maar het is de vraag of je voor een paar tientjes voordeel moet gaan, of dat je beter je keuze bepaalt na een gesprek met de behandelaar en kiest op basis van zijn of haar ervaring, vergunning en voor- en-na-foto's'', besluit Ultee. Als ik in Vlissingen of Den Helder zou wonen, dan wist ik het wel: dan plantte ik een haag van laurier. Alle buren, vrienden en kennissen moch ten dan gratis laurierblad komen oogsten. Verder weg van de kust wordt het lastiger: hoe verder land inwaarts, hoe groter de kans op vorstschade. Vooral jonge laurier struiken zijn in het binnenland nogal vorstgevoelig. Maar ook in het koude binnenland heb je grote verschillen in klimaat. In de tuinen van grote steden heerst een microklimaat; de tuinen zijn er beschut en de aanwe zige bebouwing die overdag ver warmd wordt, werkt 's nachts als een straalkachel. Ik woon op het koude platteland aan de Veluwezoom - niet het warmste deel van Nederland - maar zelfs ik heb de stap gewaagd en een laurier boompje geplant. Want niks is er lek kerder in de erwtensoep dan vers geplukt laurierblad. Vers blad is veel aromatischer dan gedroogd blad, dat al zijn kleur verloren heeft omdat het al een halfjaar in de supermarkt op een koper heeft liggen wachten. Nu heeft een jonge struik wel wat extra aandacht nodig. Als het meer dan 10 gra den vriest, moet je hem beschermen. Zolang hij klein is, is dat geen pro bleem: je zet er gewoon een kartonnen doos overheen. Ook zijn er speciale beschermhoe- zen waarmee je terras- planten kunt bescher men. Naarmate het lau rierboompje groter wordt, kan het steeds meer vorst hebben. snel en hoe groter de struik, hoe lastiger hij tegen vorst te bescher men is. Er is één troost: als een struik van 5 meter hoog bevriest, dan loopt hij vanuit de wortels wel weer uit. Dat is niet het geval met een olijfboompje, waar mee vergelijkbare risi co's worden genomen. Er is nog een tweede gunstige omstandigheid: er bestaat een smalbladige variëteit van laurier, die onder de naam 'Angusti- folia' wordt verhandeld. Het blad van deze laurier is smal als dat van een wilg en een in de plantenwereld gel dende regel (waarop nogal wat uit zonderingen zijn) luidt: hoe smaller het blad, hoe winterharder de plant. Smaakverschil is er niet tussen de gewone en de smalbladige laurier. Laurus nobilis 'Angustifolia', zoals de smalbladige laurier officieel heet, is bijna winterhard en kan als vol groeide struik zeker een graad of 15 vorst verdragen. Maar goed, je hebt waaghalzen en angsthazen. Wie liever geen risico neemt, kan zijn laurierstruik in een flinke kuip planten. Dan kan hij met strenge vorst naar binnen. Die kuip- laurier wordt door de eigenaar vaak in bolletjes of kegels gesnoeid. Daarmee geef je een gewone tuin de allure van een imposante bui tenplaats. Alleen gaat er met dat snoeien vaak iets mis: de eigenaar gebruikt een elek trische heggen- schaar. Het is geen gezicht: zo'n vorm- boompje waarbij elk blad doormidden is geknipt. Neem een voorbeeld aan de boompjes op een echte bui tenplaats. Die worden vak kundig met de snoeischaar in vorm geknipt. GO ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 Een cliënt van permanent make-upspecialist Eefje Huijben uit het Brabantse Alphen bekijkt het resultaat van de aangebrachte wenkbrauwen. foto koen verheijden - SEBASTIAAN VAN DER BENT, DERMATOLOOG Gesnoeide laurier Laurier groeit tamelijk V Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 71