De voor- en nadelen van een permanente opmaak De opmars van permanente make-up heeft voor- en nadelen. Waar moet je op letten? En wat moet je laten? Drie deskundigen over cosmetische en medische do's en don'ts. 22 ANNEMART VAN RHEE vrijkomt. Daardoor kan een bacterie, schimmel of virus zijn werk doen. En net als bij een tatoeage kun je bij het gebruik van vieze naalden mogelijk hepatitis oplopen. Mensen met huid aandoeningen zoals psoriasis lopen daarnaast juist het risico dat op de behandelde plek weer psoriasis ont staat.'' Ultee: ,,Het kan ook zijn dat je niet tevreden bent met het resultaat. De vorm is bijvoorbeeld niet naar je zin, de inkt loopt uit waardoor je een waaiereffect krijgt, de kleuren zijn te heftig of veranderen in de loop der tijd. Dan zie je mensen met een soort rode of blauwe wenkbrauwen lopen of met lippen die veel te intens van kleur zijn. Daar word je niet blij van.'' Volgens Van der Bent is het be langrijk om goed na te gaan bij wie je je laat behandelen. „Oriënteer je goed. Het veiligst is om te kiezen voor een deskundig en ervaren PMU-artiest. Check of hij of zij bij de GGD geregistreerd staat en over een vergunning beschikt. Op tattoopoli. nl is meer informatie te vinden over tattoo- en PMU-complicaties en waar je terechtkunt bij klachten.'' Ondanks dat de naam het doet ver moeden, is permanente make-up niet voor altijd. ,,Het blijft één tot 'Je hebt altijd risico op een infectie, omdat je gaatjes in de huid maakt' Voordelen: altijd make-up en tijdbesparend Toch kent permanente make-up ook voordelen. ,,Als het goed gedaan is, kan het heel mooi uitpakken'', vindt Ultee. ,,Zo kunnen je wenkbrauwen voller overkomen. Bovendien kan het 's ochtends veel tijd besparen en lijkt het alsofje altijd een beetje in de ma ke-up zit. Het is ook waterproof, dus bij zwempartijen of regenbuien heb je geen doorgelopen vegen meer in je gezicht of vlekken op je kleding.'' Uitkomst bij reuma of andere ziekten bepaalde haar- of huidziekten waar bij wenkbrauwen uitvallen.'' Van Drooge: „Mensen met bijvoor beeld vitiligo, waarbij je witte plek ken in je gezicht of op je armen kunt krijgen, kunnen met het pigment die plaatsen camoufleren. Net zoals bij allerlei littekens. Het wordt daarom ook toegepast bij bijvoorbeeld de re constructie van tepels na borstkan- keroperaties. Met het pigment kan een mooie tepelhof worden gemaakt. We zijn heel blij met die toepassing. Het is ook handig voor mensen die last hebben van traanogen door hooi koorts of andere allergieën. Dan heb je niet constant met uitgelopen ma ke-up te maken.'' Hoewel het tegenwoordig vaak door mensen wordt gedaan omdat het een mooi resultaat geeft, is het een uit komst voor mensen met een aandoe ning aan de motoriek. ,,Het kan men sen met parkinson, reuma, slecht ziendheid of een andere invalide rende aandoening echt helpen'', meent Sebastiaan van der Bent, der matoloog in het Alrijne Ziekenhuis. ,,Ook kan het een oplossing zijn voor Nadelen: risico op infectie en slecht werk Nadelen zijn er volgens de dermato logen ook. ,,Je voelt het. Het is pijnlij ker dan wanneer je zelf met een eye liner aan de slag gaat'', weet Van Drooge. „Bovendien heb je risico op infecties, omdat je gaatjes in de huid maakt waar vaak een beetje bloed bij oek op Instagram bij wenkbrauwen en je krijgt een lawine aan beelden van mensen - zowel man nen als vrouwen - die hun nieuwe, bijgewerkte of opgepoetste exemplaren etaleren. En vaak, zoals bij influencer Sarah van Soelen, vol gens de laatste trend: groot, groter, grootst. Zelfs modelletje rupsband blijkt tegenwoordig populair. In veel gevallen gaat het om perma nente make-up (PMU) die ook wordt toegepast als eye- en lipliner, ca mouflage van vlekken en om litte kens te verbergen. ,,Permanente make-up is een vorm van tatoeage'', zegt Anne Margreet van Drooge, dermatoloog bij Gelre Ziekenhuizen. ,,Het verschil is de diepte waarin je de inkt aanbrengt. PMU gaat in de oppervlakkige huid- laag, bij een tatoeage wordt de naald in de diepe huidlaag gestoken. Volgens arts en onderzoeker Jetske Ultee zijn er verschillende technie ken om de make-up aan te brengen ,,Aanvankelijk werd veel handmatig gedaan waarbij met een mesje inci sies werden gemaakt, microblading genoemd. Dat gebeurt nu vooral met een apparaatje. Daardoor krijg je een egaler resultaat en bestaat er minder kans op complicaties doordat de be handelaar per ongeluk te diep prikt of uitschiet.'' Niet permanent, maar je zit er jaren aan vast drie jaar zitten, afhankelijk van de hoeveelheid zonlicht en cosmetische behandelingen zoals scrubs'', zegt Drooge. Ultee: „Er wordt nu vaak over ge praat alsofje even naar de kapper gaat. Dat is dus niet zo. Vind je die enorme borstelwenk brauwen over twee jaar nog zo cool? En staat die grote liprand mooi als je wat ouder wordt of wanneer je gewicht ver andert? Spreek dat goed met je behandelaar door. Past dit bij mijn gezicht? Ik zag pas foto's uit Rusland waarbij niet alleen eyeliner, maar een complete smokey eyes-look was aangebracht. Dat is best ingrijpend." ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 GO Opstaan met perfecte make-up - ANNE MARGREET VAN DROOGE, DERMATOLOOG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 70