OMT moet niet onder RIVM vallen Kamerlid mag een minister niet meer 'knettergek' noemen UITGEKOOKT.nl Zodat jij alleen nog hoeft te bedenken waar je zin in hebt. AQ.YUHO toefen "Proef dm bestsellers! Onze chefs bedenken elke week nieuwe gerechten. 6 OZCAN AKYOL 10.000+ Even om uw geheugen op te frissen: eind vorig jaar dwong de Raad van State onze vorige minister van Volksge zondheid in een vonnis om be kend te maken of hij alle docu menten ging vrijgeven die de NOS en de NTR wilden inzien. Er lagen talloze WOB-verzoe- ken van deze partijen, die mee wilden kijken met beleidsvoering, maar Hugo de Jonge en zijn amb tenaren (CDA) bleven maar treu zelen. En zelfs toen er een dwang som werd aangekondigd, gaf hij aan die uitspraak eerst goed te wil len bestuderen. Vlak voor het weekend werd dui delijk wat mogelijk de oorzaak van deze ondemocratische houding was: het departement van Volks gezondheid heeft zich op verschil lende momenten inhoudelijk be moeid met de adviezen van het Outbreak Managament Team (OMT). Dat blijkt uit grondig onderzoek van het actualiteitenprogramma Nieuwsuur, dat verschillende mail wisselingen heeft geanalyseerd tussen het RIVM en het ministe rie. Daaruit komt duidelijk naar voren dat er meegeschreven werd aan de teksten. Wat vooral duidelijk wordt, is de sterke mening over de mondmas- kers. Ik weet niet of u het nog weet, maar overal op de wereld hadden ze die dingen om, maar wij kregen de eerste maanden van de pandemie te horen dat ze 'schijnveiligheid' zouden bieden. Jaap van Dissel beriep zich tij dens persconferenties op een of ander vaag onderzoek van Noorse wetenschappers, die na publicatie hun eigen bevindingen in twijfel trokken. In de tussentijd werkte bij ons in Nederland het zorgpersoneel zonder beschermingsmiddelen. Dat kwam door onkunde van be- leidsadviseurs, óf de schaarste op de markt, die ook destijds ruiter lijk werd erkend. We zullen er ongetwijfeld meer over horen tijdens een parlemen taire enquête. Wat nu als een paal boven water staat, is de verregaande bemoeie nis van ambtenaren met medische adviezen van het OMT, een orgaan dat autonoom en onafhankelijk zou moeten zijn. De wetenschappelijke methodes van het RIVM hebben geen poli tieke kleur. Dat het ministerie tekstaanpassingen in adviezen probeerde door te voeren, is scha delijk voor het vertrouwen van de burger in het bestuur. Iedereen heeft begrip voor de grote druk waaronder verschil lende verantwoordelijke weten schappers en politici hun werk moesten doen. Maar hier niet eer lijk over zijn, zal uiteindelijk voor meer onrust in de samenleving zorgen. Misschien kan er al een eerste voorzichtige les worden getrok ken: het OMT had nooit onder het RIVM moeten vallen. Goed om te weten voor een eventueel precair vervolg op deze pande- mie, dat hopelijk nooit zal ko men. Dat schrijft Bergkamp in een brief aan haar collega-Kamerleden. De laatste maanden is er veel te doen over de verruwing in Kamerde batten. Bergkamp voerde daarover gesprekken met bijna alle fractie voorzitters, al kwam PVV-leider Geert Wilders niet, omdat hij vindt dat alles gezegd moet kun nen worden in een debat. Maar daar denkt Bergkamp anders over. Zij benadrukt in haar brief nog eens dat het reglement van orde van de Kamer nu al voor schrijft dat de voorzitter mag ingrijpen bij beledigingen. Wan neer een Kamerlid 'op de persoon speelt', zo schrijft Bergkamp, dan mag ze ingrijpen. Een minister 'knettergek' noemen, zoals Wil- ders deed met toenmalig minister Ella Vogelaar, noemt zij als voor- beeld van 'op de persoon spelen'. Bergkamp schrijft dat het nu al niet is toegestaan om in Kamerde batten op te roepen tot 'onwettige handelingen'. Daar valt ook een oproep tot burgerlijke ongehoor zaamheid onder. Onlangs nog werd Forum voor Democratie Kamerlid Gideon van Meijeren om die reden op de vingers getikt. Beledigingen De Kamervoorzitter mag ingrij pen bij beledigingen ofhet versto ren van de orde, maar de voorzit ter wil in de regels nu expliciet opnemen dat bedreigingen ook niet mogen. Eind vorig jaar voel den meerdere Kamerleden zich bedreigd door Forum-collega's die schermden met tribunalen. Bergkamp wil ook nader onder zoek naar de gevolgen van de ver ruwing in de Kamer. Veiligheids diensten waarschuwen dat die verruwing bijdraagt aan het 'op scherp stellen van de maatschap pelijke verhoudingen'. Volgens Bergkamp lijkt daardoor het aan tal bedreigingen aan het adres van Kamerleden en bewindsperso nen toe te nemen. In haar brief stelt ze dat 'de geest weer in de fles moet'. Lekker, gezond en lekker makkelijk Gratis gekoeld aan huis bezorgd 200.000 klanten! Bestel een proefpakket In 4 minuten op tafel zonder koken Uitgekookt.nl 085-0190068 ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 GO Y @OzcanAkyol Kamerleden mogen elkaar of bewindspersonen in een debat niet meer 'gek' of 'idioot' noe men. Kamervoorzitter Vera Bergkamp gaat de omgangs vormen in de Tweede Kamer strenger bewaken en wil die op punten ook aanscherpen. Hans van Soest Den Haag FA, klantreviews

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 6