Kast van karton Gezonde bodem Hoe houd je je als introvert persoon staande nu we weer meer naar kantoor, het terras en feestjes mogen? Door rustig op te bouwen en eraan te wennen, zegt coach Marloes Bouwmeester (47). 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Permanente make up zie je vaak bij influencers, maar kan ook uitkomst bieden bij sommige ziektes, zoals reuma. Drie experts geven tips. c pagina 20 Een lamp, boekenkast, tafel of zelfs een heel huis: met karton kun je alle kanten op. Laat je inspireren door de vele toepassingen van dit 'wegwerpmateriaal'. c pagina 22 Een mooie, stralende tuin be gint met een gezonde bodem. Met deze tips blijft het rijke bodemleven behouden en gedijen de planten nog beter in je tuin. c pagina 25 „Introvert is een persoonlijkheids kenmerk. Introverten zijn vaak rus tige en bedachtzame mensen. Ze zijn gevoeliger voor bijvoorbeeld nieuwe mensen, geluiden en bepaalde voe dingsmiddelen zoals koffie. Van te veel indrukken raken ze overprik keld. Een ander kenmerk is dat ze goed nadenken voordat ze spreken. Extraverten, aan de andere kant, hebben juist veel prikkels nodig om zich goed te voelen en denken en praten tegelijkertijd. Introverten kunnen goed luisteren en geven anderen veel ruimte, waardoor die zich door hen gezien voelen. Beslis singen overdenken ze goed. Zo'n 20 tot 30 procent van de mensen is introvert. Eenzelfde percentage is extravert, de rest zit ertussenin." ,,Klopt. Ik ben een geboren introvert. Vroeger werkte ik als onderwijskun dige en bij vergaderingen wist ik vaak pas wat ik wilde zeggen als het over leg al voorbij was. Tijdens functione ringsgesprekken kreeg ik altijd te horen dat ik mezelf meer moest laten zien. Veel onderdelen van de maatschap pij zijn ook meer gericht op extraver ten, zoals het uitgaansleven, scholen en organisaties. Het wordt bijvoor beeld 'gek' of zelfs een beetje zielig gevonden als je alleen in een restau rant gaat eten met een goed boek. Daarom doen weinig introverten dat, 'Ik wist vaak pas wat ik wilde zeggen als het overleg al voorbij was' terwijl velen van hen het zo nu en dan best lekker zouden vinden.'' TIPS VAN DE EXPERT c Lees over de verschillen c Bereid je voor op vragen ,,Veel introverten hebben gemerkt dat ze thuis aan zienlijk productiever zijn. Mijn eerste advies is daar om: verwacht niet van je zelf dat je op kantoor net zo veel gedaan krijgt. Denk goed na over welk werk je op kantoor doet en wat liever thuis en be spreek dat met je baas en collega's. Iets anders dat goed is om te overleggen, is de vergaderwijze. On line vergaderen heeft voordelen voor intro verten.'' c Plan tijd voor jezelf ,,Zeker. Je kunt het vanuit huis doen, dus daarna kun je gewoon weer geconcen treerd aan het werk en zit je niet in een kantoortuin. Dit is hét moment om het aan te kaarten, want in middels is iedereen ge wend aan online vergade ren. En gebruik een agen da bij vergaderingen. Daarmee wordt het voor introverten makkelijker om te zeggen wat ze wil len zeggen, omdat ze zich kunnen voorbereiden.'' ,,Niet elke introvert heeft daar pro blemen mee. Introverten vinden con tact met andere mensen net zo leuk als extraverten, ze hebben alleen tijd in hun eentje nodig om hiervan bij te komen. Je hebt waarschijnlijk ge merkt wat voor soort afspraken je de afgelopen tijd hebt gemist en welke juist niet. Veel introverten voelen zich het prettigst bij een-op-eencon tact, of een-op-twee. Als alle sociale activiteiten weer beginnen, sla dan gerust dingen af. En bouw de activi teiten die je kiest, rustig op.'' Waarom? ,,We zijn de afgelopen periode alle maal gewend geraakt aan minder prikkels, dus het duurt even voor we daar weer goed mee kunnen omgaan. Zeker voor introverten. Ben je naar kantoor geweest, bedenk dan of je 's avonds ook nog naar een feestje gaat. Tegelijk: raak niet in paniek als je toch eens overprikkeld raakt. Tot op zekere hoogte kun je eraan wennen.'' GO ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 'Bouw al je activiteiten rustig op' CARIN RÖST Wat betekent introvert zijn? Best lastig, dat grote verschil tussen introvert en extravert. - MARLOES BOUWMEESTER Verdiep je in de verschillen tussen introverten en extraverten om meer begrip te krijgen. Extraverten kunnen bijvoorbeeld dingen zeg gen die ze later niet blijken te menen. Als introvert kun je overvallen wor den door vragen van anderen, zoals wat je in het weekend hebt gedaan. Bereid je hierop voor. Ben je niet op pad geweest, dan kun je bijvoorbeeld vertellen waar je over hebt nagedacht. Is terug naar kantoor gaan een probleem voor introverten? Plan reflectietijd in om de dag te overdenken, te mijmeren en alleen te zijn. Het is gemakkelijker om de drukte en alle prikkels te verwer ken als je weet dat je tijd hebt om je terug te trekken. Ook al is dat maar een half uur. Meen je dat? Iets anders: hoe houd je je als intro vert staande in volle winkels, op feestjes en andere drukke plekken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 69