Hoogleraar Lückerath ziet omslagpunt in emancipatie wm~, ■JN 17 Nederlanders zijn behoudender dan ze zelf denken, maar er begint echt iets te schuiven. Het is een mijlpaal dat de helft van het kabinet uit vrouwen bestaat, stelt hoogleraar Mijntje Lückerath. ,,Deze vrouwelijke ministers zijn rolmodellen." viüy 'Geen enkel Duits meisje zal twijfelen of een vrouw bonds kanselier kan worden' l jaren brengt Mijntje Lüc kerath als onder zoeker in de Fe male Board In dex het aantal vrouwen op topposities in Ne derland in kaart, dus, ja, die ene bordesfoto van de nieuwe rege ring van vorige maand was een persoonlijk hoogtepunt. ,,Het is zonder twijfel een mijlpaal dat er 50 procent vrouwelijke ministers zijn." Toch zat de Tilburgse hoog leraar corporate governance (over bestuurscultuur bij grote bedrij ven) en zelfverklaard 'strijdster voor de vrouwenzaak' iets dwars aan alle berichtgeving over het nieuwe kabinet. ,,Als over Sigrid Kaag als eerste vrouwelijke mi nister van Financiën gesproken werd, ging het vaak over het feit dat zo'n post 'een opstapje' naar een vrouwelijke premier kan zijn en dat vind ik echt afschuwelijk. Hebben wij als Nederlanders een soort gewenningsfase nodig? Voor een vrouwelijke premier? Seriéus?" ,,Ik ben van 1968, groeide op in een tijd dat Nederland als zeer vooruitstrevend bekend stond. Mijn vader en moeder werkten allebei en kookten allebei. Pas in mijn studententijd ontdekte ik hoe conservatief dit land óók is. Ik was als economiestudent in de minderheid, daarna werd ik er als moeder op aangekeken dat mijn kinderen op school altijd over bleven, en als er iets met hen was, werd ik gebeld. Ook als ik 80 kilo meter verderop zat en mijn man 5. En dan was er natuurlijk mijn Female Board Index, het onder zoek naar vrouwen aan de top, waaruit lang bleek dat vooral mannen de macht hadden. Dus, ja, mijn conclusie: Nederlanders zijn behoudender dan ze denken en zien een man nog altijd eerder als premier dan een vrouw." ,,Het begint ermee dat we lange tijd niet de noodzaak voor twee inkomens voelden. Daarnaast is er dat oude, taaie idee dat kinde ren gelukkiger zijn met een moe der die thuis met een kopje thee wacht. Ook ik had dat idee, tot ie mand me erop wees dat Neder landse kinderen niet om die re den de gelukkigste ter wereld zijn, maar omdat ze veel bewe gingsvrijheid hebben. Als wer kende moeder strijd je zowel te gen het beeld dat de buitenwe reld van een 'goede moeder' heeft, als tegen je eigen angst beeld dat jouw kinderen het slechter hebben." „Natuurlijk. Door diversiteit ver betert de besluitvorming. Er ko men andere perspectieven op ta fel. Het is ook democratisch van groot belang. Het kabinet als af spiegeling van de bevolking. Daarnaast zullen deze vrouwe lijke ministers rolmodellen zijn, zoals ook Angela Merkel een rol model was. Geen enkele Duitse jongen of meisje zal ooit twijfe len of een vrouw bondskanselier kan worden." ,,Als hij er nadrukkelijk bij stil had gestaan, had hij misschien de indruk gewekt dat het er vooral om ging om vrouwen te benoe men. Dat 'vrouw zijn' hun voor naamste kwaliteit was. Dus het is wel goed dat hij er niks groots van maakte.'' H 1 ,,In die tijd kwam hij nog met die uitleg die ik echt als onzin zie: 'We zijn voor de beste kandidaat gegaan'. Alsof zo'n selectiecom missie uiterst objectief vaststelt wie de 'beste' is. Juist in zo'n se lectieproces spelen allerlei onbe wuste processen een rol, bijvoor beeld dat mannen eerder voor een man kiezen die op hen lijkt dan voor een vrouw. Een selectie commissie beoordeelt een vrouw vaak ook anders dan een man. Bij twijfel is de gedachte over een man: 'Ik zie het hem wel doen'. Bij een vrouw: 'Ze is er nog niet klaar voor'." ,,Het belangrijkste is dat mensen door hebben dat zo'n selectiepro ces helemaal niet zo objectief is en dat ze ervoor zorgen dat een selectiecommissie niet alleen uit mannen met dezelfde achter grond en visie bestaat. Waar ik ook op hamer: zoek niet iemand met precies dezelfde capaciteiten als de mensen die er al zitten maar iemand die iets anders mee brengt. En: geef headhunters de opdracht te verrassen. Die head hunters zijn voor de top van be drijven vaak heel belangrijk, zij maken de voorselectie. Als zij al tijd maar met dezelfde namen komen, schiet het niet op." ,,Ik ben er principieel nog steeds op tegen dat de overheid zich zo intensief met de leiding van be drijven bemoeit. Waarom moet dat ene middelgrote familiebe drijf per se een vrouw van buiten voor een raad van bestuur als er een mannelijke interne kandi daat is die jarenlang meeloopt? Loyaliteit is dan ook belangrijk. Het gaat me erom dat vrouwen aan de top over de hele linie heel gewoon worden; niet dat er in élk bedrijf een vrouw aan de top zit. Tegelijkertijd zie ik dat het vrij blijvende 'streefgetal' van de overheid niet veel deed en dat dit quotum wel werkt. Nu al. Een be drijf als Snowworld (indoor ski-centrum) had twee manne lijke commissarissen klaarstaan maar moet nu toch op zoek naar een vrouw. Prima. Ik denk overi gens dat het aantal topvrouwen hoe dan ook zal toenemen, onaf hankelijk van quota." ,,We naderen het punt waarop bedrijven zich gaan schamen als ze in hun jaarverslag nog een foto hebben van een raad van com missarissen of raad van bestuur met dezelfde mannen met de zelfde pakken, huidskleur en leeftijd. Het punt waarop mensen zich realiseren dat ze star en ou derwets overkomen en dat het schadelijk voor hun reputatie is. Jongeren willen veel liever voor een modern en vooruitstrevend bedrijfwerken." ,,Daar stuiten we op het feit dat mannen en vrouwen op één punt wezenlijk van elkaar verschillen. Vrouwen hebben een grotere so ciale interesse, werken liever met mensen dan met dingen. Onder zoek toont aan dat ze daardoor - ook na een technische studie - liever in de zorg of farmaceuti sche industrie werken dan als in genieur op een booreiland of als flitshandelaar op de beurs. Is dat dus niet te veranderen? Of spelen er andere dingen? Bijvoorbeeld een machocultuur in bepaalde sectoren? Dat moeten we verder onderzoeken.'' GO ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 Een vrouw als premier, hoezo is dat wennen? EEFJE OOMEN A U stelt de vraag, maar wat is het antwoord? Waarom is dat zo? Toch: u wordt vrolijk van dit nieuwe kabinet. Waarom? Opvallend: Rutte zelf besteedde nauwelijks aandacht aan dit his torische feit. Of wilde Rutte geen aandacht voor het feit dat er allang meer vrouwen hadden kunnen zijn? Het hoog ste aandeel topvrou wen zit bij non-pro- fitorganisa- ties: 40 procent. 1 1 ~l FEMALE BOARD INDEX r "Pf iA 1 Als topmannen zich vaker omrin gen door mannen, hoe door breek je dat dan? Sinds 1 januari heeft Nederland voor het eerst bij wet een vrou wenquotum. Dat moet zorgen voor meer vrouwen in de rvc's. U was daar lange tijd tegen. O ja? Op sommige plekken gebeurt er bijna niks. In de top van de bouw, de techniek, de ict.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 65