lawine die Friso meesleurde Dol op skiën 15 'Dat de koninklijke familie nog altijd naar Lech gaat voor wintersport, vind ik een teken van kracht' familie. Zulke ongelukken gebeuren ge woon. Die heb je bij arme families, families uit de middenklasse, rijke families, konink lijke families. Het kan iedereen overkomen dat je iets gebeurt wat je hele leven van de ene minuut op de andere verandert. Maar we zijn natuurlijk dankbaar en blij dat onze vriendschap met de koninklijke familie ge bleven is na het ongeluk. Het had gekund dat ze niet meer wilden komen." Zelf was ze die vrijdag ook aan het skiën, met vrienden, vlak bij het ongeval. ,,Ik zag een skiër met een lawine-airbag. Toen zei ik tegen mijn vrienden: Daar is iets ge beurd, maar het is vast niet erg, want hij heeft z'n airbag open." Even later zag ze dat het haar zoon was, die ze juist probeerde te bellen om te zeg gen dat zij in orde was, dat het lawi ne-alarm niet haar betrof. ,,Dat doe ik altijd, omdat ik buiten de pistes ski. Ik vroeg Flo- rian: wat is er aan de hand? Hij zei: Friso. Ik ben met hem naar huis gegaan en we zijn meteen naar de majesteit gegaan, maar ze had het al van de politie gehoord. Ze was zo fantastisch. Echt geweldig. Ze nam Florian in de armen en zei hem: godzijdank is jou niets overkomen." Bernd Fischer, prominent inwoner van Lech, zei het bij een eerder bezoek aan het bergdorp als volgt: ,,De Moosbruggers en de Nederlandse koninklijke familie delen niet alleen vreugde met elkaar, maar ook verdriet. Door hier terug te komen, kunnen ze het samen delen. En voor de Oranjes geldt: het verdriet is er toch wel als ze op wintersport gaan. Zien ze sneeuw, dan denken ze aan hem." In het kapelletje in Lech wordt als de Oranjes op bezoek zijn nog altijd een altaartje ingericht met een foto ter nagedachtenis aan Friso. Innsbruck In de eerste dagen nadat prins Friso in Inns bruck was opgenomen, voelde Claudius Thomé de spanning in zijn lijf. ,,Er stonden hier steevast journalisten voor de deur, ik moest met leden van de koninklijke familie praten over de toestand van hun geliefde. Je wilt alles zo goed doen, maar tegelijkertijd weet je als arts: je moet doen wat je altijd doet. Juist dat ben je verplicht aan de pati ent en zijn geliefden. Als je gaat overdrijven, gaat het zelden goed.'' Natuurlijk heeft hij de ontwikkelingen rond Friso gevolgd, nadat hij naar Londen en later Den Haag was overgebracht. De medische staf in Innsbruck ontving nog een koninklijke bedankbrief, maar na het overlijden heeft Thomé geen condoleance naar de nabestaanden van Friso gestuurd. ,,Nee, dat is niet bij me opgekomen. Als ik dat gedaan zou hebben, zou het lijken alsof ik interessant zou willen doen. Er zijn maar weinig patiënten en nabestaanden met wie ik contact hou. Ik heb ooit een kind geope reerd, dat daarna stierf aan de ziekte waar hij aan leed. Zijn vader stuurt elk jaar op zijn verjaardag nog een mail rond, om over zijn zoon te vertellen. Onlangs zou hij 18 geworden zijn. Daar reageer ik wel op, maar dat is een uitzondering. Als arts moet je empatisch zijn, betrokken bij je patiënten en hun naasten. Maar je moet proberen het nooit persoonlijk te maken.'' Net als Kristl Moosbrugger raakte ook Thomé danig onder de indruk van Beatrix, al kan, mag en gaat hij dat niet verder uit leggen. Wat hij wel kwijt wil: ,,Dat de ko ninklijke familie nog altijd naar Lech gaat voor de wintersport vind ik een teken van kracht. Ze leven door, zo goed en zo kwaad als het gaat.'' eveneens een schitterend hotel, Berg- schlössl, een kasteeltje direct aan de piste. Bij de receptie: tal van foto's van haar met de Oranjes. ,,Ik ben met deze mensen op gegroeid", zegt ze steevast tegen Neder landse vakantiegangers die bij het inchec ken naar de fotogalerij kijken. Net als haar broer zwijgt zij over de band met de ko ninklijke familie en het ongeluk van Friso. ,,Dat is allemaal echt privé." Hun moeder, Kristl, doorbrak het stil zwijgen eind vorig jaar in een uitzending van Andere Tijden. Zij is de hartsvriendin van prinses Beatrix. Beide vrouwen verlo ren hun man op relatief jonge leeftijd. Prins Claus stierfin 2002, toen Beatrix nog op en top koningin was. Franz Moos brugger was nog maar 50 toen hij in 1988 door hoogteziekte stierf tijdens een wan deltocht in Bhutan, in de Himalaya. Zijn weduwe stond er destijds alleen voor, in haar familiebedrijf- een gevoel dat Beatrix herkend zal hebben. Over de afschuwelijke 17de februari 2012 vertelde Kristl Moosbrugger tegen Andere Tijden: ,,Het is een rampspoed die we de rest van ons leven mee moeten dragen. Ons hele leven, net als de koninklijke GO ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 'narispiUs '"»7? V Urtf. Ambulanz Frischverletzte 4 ZU OEN AUFZUGEN Prins Friso was, net als de rest van de Oranjes, groot liefhebber van wintersport. Zijn moeder Beatrix nam hem al als baby mee naar Lech (bovenste foto). Ook in zijn latere leven was de prins geregeld op de lange latten te vinden, een traditie die hij voortzette toen hij met prinses Mabel van Oranje een gezin stichtte. Na zijn ski-onge luk verbleef Friso enkele maanden in Wel lington Hospital in zijn woonplaats Londen. Hij stierf op 12 augustus 2013 in Huis ten Bosch, Den Haag. De prins ligt begraven in Lage Vuursche, nabij Kasteel Drakensteyn, waar hij zijn jeugd doorbracht. Een ontredderde Beatrix en Mabel in het Universiteitsziekenhuis in Innsbruck. Het altaartje in de kapel ter nagedachtenis aan Friso. Claudius Thomé, arts De reddingsactie (l) en de precieze locatie bij de bergtop Zuger Tobel. CHIRURG! Universltatskliniken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 63