Direct betrokkenen praten liever niet meer over de fatale WL 1 Fotosessie Lech verleden tijd 14 een schaal van 1 tot 5. Dat gebeurt zeer zelden. Iedereen weet: dan moet je echt uitkijken." Door het gigantische pak sneeuw dat recent op de hellingen plofte en de ge vaarlijke behoefte van skiërs om zich bui ten de pistes te begeven, was afgelopen anderhalve week ook een zwarte periode in de Alpen. Eind vorige week overleefden acht skiërs in Oostenrijk hun gang buiten de beveiligde pistes niet als gevolg van la wines. En Nederland werd deze week op geschrikt door de dood van de Eindho- vense studenten Axel en Boris, bij een soortgelijk ongeval in de Franse Alpen. ,,Om te zeggen dat je vliegt, gaat net te ver. Maar buiten de piste skiën door poe dersneeuw geeft zo'n fantastisch gevoel. Alsofje zweeft", glundert professor Clau dius Thomé. Hij is hoofd neurochirurgie in het Landeskrankenhaus in Innsbruck. Ook hij, in 2012 lid van het behandelteam van prins Friso, zoekt dus de sneeuw bui ten de pistes op. ,,Ook als ik in de omge ving van Lech ben. De omstandigheden zijn daar zo perfect. Maar ik neem mijn maatregelen: nooit alleen, nooit bij alarm code 3 of hoger, altijd een airbag mee (die zorgt ervoor dat het hoofd boven de sneeuw blijft 'drijven' bij een lawine, red.) en nooit verder dan 100 meter buiten de pistes. Als er dan iets gebeurt, kunnen andere skiërs je komen helpen." Nooit is de arts zelf in een lawine te recht gekomen, hij heeft de massieve sneeuwverplaatsingen wel gezien en ge hoord. ,,Een luid, rammelend kabaal.'' Zuger Tobel Ruim 100 kilometer westwaarts, in Lech, omschrijft Schneepapst Manhart: ,,Bij een lawine voel je de mechanische kracht ge woonweg. Je kunt er amper iets tegen be ginnen." Op een kaart wijst hij de plek aan waar prins Friso aan het begin van de vrijdagmiddag werd getroffen door de la wine. Het was op de flanken van de steile Zuger Tobel, rond de boomgrens. ,,Het spijt me enorm, dit ongeval, vooral voor uw koninklijke familie. Al tien jaar lang vraag ik me af hoe het kan dat zo'n erva ren skiër als de prins zonder airbag buiten de pistes ging skiën. Ik kan daar nog steeds niet over uit. Hinterher ist man im mer klüger (achteraf is men altijd slimmer, red.), dat geldt in dit geval zeer zeker.'' Manhart kende prins Friso van gezicht, meer niet. Met de eerste Oranjes die naar Lech kwamen, koningin Juliana en prins Bernhard, had hij een hechte band. ,,Prins Bernhard was een geweldig skiër, een ware sportman.'' Manhart, die een mon tuur draagt als uit een Duitse krimi van dertig jaar geleden, wijst op een speldje op zijn oranje trui. ,,Dat is van de broeder schap St. Christoph, hier in de buurt, die mensen in nood bijstaat. Mijn vrouw en ik werden gelijktijdig lid met Juliana en Bernhard. Bij onze introductie in de broe derschap liep ik gearmd met Juliana naar binnen en Bernhard met mijn vrouw.'' Hun koninklijke nazaten zijn meer op zichzelf, valt Manhart op. ,,En dat is prima, dat is de reden waarom ze naar Lech komen, dat niemand van ze opkijkt. We hebben hier prins Charles en lady Di met hun zonen mogen ontvangen, en ook de Zweedse en Noorse koninklijke fami lies. Daar liggen de paparazzi tussen de bomen te loeren. Daar hebben we hier geen last van, daar zorgen we wel voor. Ik kan me één voorval herinneren met papa- razzi-fotografen en de Nederlandse ko- Prins Constantijn, (toenmalig) koningin Beatrix, prinses Mabel en prins Willem-Alexander komen op 24 februari aan in het zieken huis in Innsbruck, waar artsen vechten voor het leven van prins Friso. foto's albert niboer, vorarlberger nachrichten, dpa, anp ninklijke familie. Zij stonden in de rij voor een stoeltjeslift en de fotografen ook. Toen hebben we onze koninklijke gasten uit de rij gehaald en via de machinekamer naar de lift geloodst. De fotografen zagen hen niet meer terug die dag. Maar ik zal nooit uw koning of prinses Beatrix recht streeks aanspreken, dat doen we hier een voudigweg niet. Ook al heb ik ze nu wel iets te vragen.'' De sneeuwpaus lurkt eens lang aan zijn sigaar, van het merk Villiger. De tabaks melange is gerookt boven Hickho- ry-houtvuur. Manhart, stevig hoestend en proestend: ,,Deze sigaar is alleen voor échte rokers.'' Dan vervolgt hij: ,,Iets meer dan twee jaar geleden ben ik zomers, tij dens het jagen op gemzen, een ski tegen gekomen, niet ver van de plek waar prins Friso bedolven is. De ski was flink gebo gen, via Florian Moosbrugger kwam ik te weten dat het een ski van Friso geweest moet zijn. Ik heb hem laten liggen, ik vond dat hij op die plek thuishoorde. Niet veel later hoorde ik dat klimmers uit het dorp de ski hadden meegenomen tijdens een tocht in de bergen. Toen heb ik hen gezegd: het is geen souvenir, geef maar aan mij. Vorig jaar is de Nederlandse ko ninklijke familie niet naar Lech gekomen vanwege corona, maar ik heb begrepen dat ze hier binnenkort wel weer zijn. Hun beveiligers komen altijd hier bij mij langs, om radioverbindingen aan te leggen, zo dat ze in de bergen altijd in contact kun nen staan met elkaar. Ik zal hun body guards vertellen dat ik de ski heb gevon den en dat ik hem graag aan de nabe staanden van Friso wil geven. Als zij hem niet willen, vernietig ik de ski. Ik vind het niet een voorwerp om in een glazen vi trine te plaatsen.'' Vriendschap De vriendschap tussen de Oranjes en de Moosbruggers is ondanks de gruwelijke gebeurtenissen met Friso fier overeind gebleven. Nog altijd reist een groot deel van de familie in de voorjaarsvakantie af naar het hotel van de Moosbruggers in Lech, Gasthof Post. Florian Moosbrugger, de huidige eigenaar van het hotel, laat via een vriendelijke mail weten dat hij niet wil praten over de gebeurtenissen van destijds. Zijn oudere zus Johanna runt in het nabijgelegen Sankt Anton am Arlberg ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 De decennialange traditie van de Oranjes om aan het begin van hun wintersportvakantie in Lech te po seren voor de Nederlandse pers, lijkt opgeschort. Dit jaar is er in elk geval geen fotosessie in Oostenrijk, omdat het gezin van koning Wil- lem-Alexander en koningin Maxima incompleet is. Prinses Amalia zwerft over de wereld in haar tussenjaar, Alexia studeert aan het Atlantic Col lege in Wales. De Oranjes streven nog steeds naar twee fotosessies per jaar, maar dan niet meer gekop peld aan de voorjaars- en zomerva kantie zoals de afgelopen jaren het geval was. De sessies moeten plaatsvinden op de zeldzame mo menten dat het gezin compleet is. De verwachting is dat bij beide momen ten voor de pers gelegenheid is om vragen te stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 62