Ongeluk dompelde de Oranjes op 17 februari 2012 in rouw 13 Tien jaar na het gruwelijke ski-ongeval van prins Friso trok deze krant naar de Alpen, voor een verslag over poedersneeuw, lawines en de gevonden ski van de betreurde prins. bruck gevlogen, daarna overgebracht in het Wellington Hospital in zijn woon plaats Londen, maar stierf uiteindelijk anderhalf jaar later op paleis Huis ten Bosch in Den Haag. De prins, gehuwd met prinses Mabel en vader van de gra vinnen Luana en Zaria (tegenwoordig tienermeiden van 17 en 15) werd slechts 45 jaar oud. Intens leefde Nederland tien jaar gele den mee met de leden van de koninklijke familie, die zich dagelijks in verschil lende samenstellingen meldden bij Haus 8 van het academisch ziekenhuis in Inns bruck, het gedeelte waar Friso behandeld werd. Zonnebrillen op, innig gearmd met elkaar. Prinses Mabel en - toen nog - koningin Beatrix zochten en vonden zichtbaar steun en troost bij elkaar en de ichael Manhart vraagt: heb je de knallen gehoord? De explosies? De krasse tachtiger, mana ger van het skigebied rond het Oostenrijkse Lech, neemt te vreden een diepe trek van zijn sigaar. Hij geniet van het moment dat zijn toehoor der aan zijn lippen hangt; laat maar even bungelen, die Nederlander. Als hij alle tijd heeft genomen om de rook uit te bla zen, vervolgt hij: ,,Nu er zo veel sneeuw gevallen is de laatste dagen, laten we overal springstof ontploffen, om gecon troleerd lawines te veroorzaken op de ge vaarlijkste plekken. Per winter gebruiken we zo'n 50 ton. Dat is mijn uitvinding." Manhart is de Willy Wortel van Lech, al luidt zijn bijnaam in het dorp zelf de Schneepapst - de sneeuwpaus. Al een halve eeuw verzint hij alles aan pistes, skiliften en lawinebeperkende maatrege len. De springstof komt dus uit zijn ko ker. Dat zomers Schotse Hooglanders de steilste bergkammen leeg grazen even eens. Want, ontdekte de sneeuwpaus: ,,Hoog gras dat platgeslagen is door de sneeuw is veel gladder en kan dus meer lawines veroorzaken dan een stuk land waar amper gras op staat. Daarom heb ik Schotse Hooglanders hier naartoe ge haald, zij vreten werkelijk alles op.'' Wie Lech zegt, denkt aan de Oranjes. Ruim zestig jaar is de wintersportvakan tie in het mondaine dorp vaste prik bij de Nederlandse koninklijke familie. Ook na het verschrikkelijke ongeval van prins Friso, donderdag exact tien jaar geleden. Hij skiede buiten de piste met zijn vriend Florian Moosbrugger, telg uit de hoteliersfamilie waar de Oranjes al de cennia een diepe vriendschap mee koes teren en in wiens luxueuze Gasthof Post ze steevast verblijven - ook toen hij werd getroffen door een lawine. De afloop is helaas maar al te bekend: de tweede zoon van prinses Beatrix en prins Claus werd naar het universitaire ziekenhuis in Inns- overige Oranjes. Hier liep een familie die een leven leidt waarbij vrijwel niemand in Nederland zich veel kan voorstellen plots rond met een pijn die heel invoel baar was: de immense zorgen om een ge liefde, een vader, zoon, broer, zwager, oom die in levensgevaar verkeerde. Manhart kijkt uit het raam van zijn werkkamer, boven het beginpunt van de Schlegelkopfbahn, een stoeltjeslift die vertrekt uit het hart van Lech. ,,Die 17de februari was een dag als vandaag. Net als nu scheen de zon uitbundig, nadat het in de weken ervoor flink gesneeuwd had, in combinatie met een harde wind die grote hopen sneeuw veroorzaakt. En net als nu was lawinealarmcode 4 afgevaardigd, op GO ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 In Lech gaf de berg de ski van Friso eindelijk prijs Reddingwerkers op de plek waar op 17 februari 2012 prins Friso onder een lawine werd bedolven. foto reuters JEROEN SCHMALE Michael Manhart, de 'sneeuwpaus' van Lech, weet alles van lawines. LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 61