Saskia Noort Opfriscursus voor het aloude sjansen Dierenmens Het leven en sterven van Mike Als die ander niet zit te wachten op avances, knijp dan niet in zijn of haar kont Chimp Mike versierde alle mogelijke vrouwtjes 12 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt Iet begint er nu echt op te lijken dat ons eindelijk die slutty summer staat te wachten. Maatregelen worden versoepeld, nachtclubs gaan waarschijnlijk open, dan sen mag weer, het oude normaal keert weer terug. Ik kan niet wachten, al ben ik dan 50-plus, om weer eens in het donker door de stad te dwalen, met vreemden te praten en te eindigen in een kroeg waar iedereen luidkeels met Abba mee zingt. Ik heb er wel een staafje in mijn neus voor over om door de stad te fietsen terwijl de zon opkomt, na een nacht dansen en sjansen. Sjansen? Mag dat nog? Dat was de grote vraag die afgelopen week in iedere talkshow werd gesteld, nadat bleek dat er ook in de Tweede Kamer en bij Ajax seksuele grenzen waren overschreden. Het is me een raadsel hoe sommige mannen het versturen van dickpics als sjansen zien, maar goed, braaf kwamen de seksuolo- gen en advocaten weer uitleggen wat het verschil is. helemaal niks mis! Maar kennelijk weet niemand meer precies hoe het nou moet. Misschien door corona, misschien door datingapps, misschien zelfs door porno zoals sommigen be weren, maar ergens zijn we het ver schil tussen flirten en grenzen over schrijden uit het oog verloren. Dus bij deze even een opfriscursus. Flirten is een oogopslag, een blik, een energie, een klik tussen twee mensen. Je weet nooit zeker of die ander het net zo er vaart als jij. Je kunt dat vragen, maar dat maakt nou net een einde aan die o zo spannende onzekerheid. In plaats daarvan kun je een drankje aanbieden (geen drugs erin gooien!), zeggen dat die ander er leuk/mooi uitziet, de an der mee op date vragen of een gesprek aanknopen, mits deze persoon niet je stagiaire of student is, of op dat mo ment aan jouw zorg toevertrouwd. Is deze persoon de liefde van je leven, wacht dan totdat hij of zij dat allemaal niet meer is. ander niet zit te wachten op je avan ces. Knijp dan niet in zijn of haar kont. Knijp sowieso nooit in iemands kont of borsten, dat heeft niets met flirten te maken. Je mag dan niet meer ver wachten dat diegene als een blad aan de boom omslaat door aanrakingen en appjes met seksuele content en eroti sche toespelingen. Respecteer de wei gering. Ja, ik weet het, het is moeilijk, want hard to get spelen is waarmee wij vrouwen zijn opgegroeid, en veroveren is wat man nen hebben geleerd, en soms is dat ook een heerlijk spel. De kunst is wel aan te voelen of je samen speelt, of alleen. Bij twijfel: gewoon vragen. Mag ik je zoenen? Wil je met mij uit eten? Is het oké als ik je aanraak? Doodeng, maar ook supersexy. Als dit allemaal superpositief eindigt in de koffer, en je ziet het al taar al aan de einder gloren, schiet dan niet in de stalkermodus. En stuur nooit zomaar een foto van je geslachtsdelen, tenzij de ander expliciet heeft aangegeven dat zeer op prijs te tellen. Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. Mike was een 2-jarig circusaapje dat niet wilde leren fietsen. Zijn dompteur be sloot hem te verkopen. Zo kwam de chimpansee eind jaren 60 terecht in Dieren Park Amersfoort. ,,Er is een ansichtkaart uit die tijd", vertelt oud-dierenverzor ger Marjo Hoedemaker. ,,Daar zie je Mike aan tafel met de dierentuineigenaar en zijn vrouw. Jonge aapjes werden verzorgd als ba by's, ze kregen ook kleer tjes aan." Hoedemaker, die erbij was toen Mike als eerste chimp het dierenpark bin nenkwam, benadrukt dat er in die jaren andere mo res heersten. Mensen be kommerden zich liefdevol om apen, maar het inzicht dat de dieren beter tot hun recht kwamen bij soortge noten kwam pas later. ,,Ons eerste apenverblijf was een gebouwtje dat we tussen twee spoorweg- wachtershuisjes hadden gemaakt. Er lag zaagsel op de grond. Ik nam Mike ge woon op schoot. Inmiddels hadden we vijf chimpan sees. Als ik ze naar hun buitenverblijf moest bren gen, droeg ik ze op mijn arm of liepen ze aan een hondenriempje." Mike groeide uit tot een 'lekkere jeugdige nozem', vertelt Hoedemaker. De aap hield van stoeien. Gooide dingen om in zijn verblijf, holde achter zijn verzorger aan. Marjo Hoe- demaker en chimpansee Mike zagen elkaar zeven dagen in de week, ze ken den elkaar door en door. Op een dag meldde zich een vrouw met een kinder wagen aan de poort van de dierentuin. Hoedemaker boog zich over het karretje en zag twee meisjes- chimps. Ze werden te groot om thuis te houden. Of ze in de dierentuin mochten wonen? De verzorger stemde toe, de dames leken hem een prima aanvulling op de groep. Mike Mike vertoonde bij kennis making echter dominant apengedrag en begon let terlijk op de meiden te dansen. ,,Zij kenden zo'n kerel van 25 kilo nog niet en werden doodsbang", vertelt Hoedemaker. ,,Toen heb ik iets gedaan wat to taal niet verantwoord is. Ik heb Mike apart genomen en volgestopt met bana nen. 's Nachts ben ik bij hem in zijn verblijf gaan zitten. Elke keer als zijn ogen dichtvielen, spoot ik met een waterpistooltje in zijn gezicht zodat hij wak ker bleef. De volgende och tend mocht hij zo veel pap eten als hij wilde. Daarna ging hij naar buiten, dood moe. De dames kwamen naar hém toe. Het ijs was gebroken, en de dieren zijn jaren bij elkaar gebleven." Hartverscheurend was dan ook de dag dat Mike door een geweerschot om het leven kwam. 3 novem ber 2020, die ochtend staat in Hoedemakers geheugen gegrift. Door een mense lijke fout konden de chim pansees uit hun verblijf ontsnappen. Inmiddels waren ze al lang geen knuffelapen meer, het con tact met mensen was de cennia geleden afgeschaft. Een uitgebroken aap vormde een gevaar voor de bezoekers en moest wor den uitgeschakeld. Hoede- maker, die op het dieren park woont, kreeg een tele foontje dat hij binnen moest blijven. Een protocol trad in werking en twaalf minuten later was Mike (53), samen met zijn zoon Karibuna (19), gedood. De verzorger mocht zijn huis weer verlaten en knielde neer bij zijn oude kame raad. ,,Dan breek je." Dierenactivisten maak ten Hoedemaker en de die rentuin de dagen erna uit voor moordenaars. ,,Daar- mee hebben ze me tot op het bot gekrenkt." Voor de gepensioneerde verzorger, die inmiddels 75 jaar is, was de dood van Mike de aanleiding om een boek te schrijven. Daarin legt hij uit hoe het denken over dierentuinen en de verzor ging van wilde dieren is veranderd. Het boek Van beestenboel tot hokjesgeest, opgetekend door journalist Marco Bosmans, is zijn ma nier om de feiten te weer spreken. ,,Het heeft me een jaar gekost om de dood van Mike een plekje te geven", zegt hij. ,,Er is geen dag voorbij gegaan zonder dat ik aan hem dacht." Hoedemaker bracht het lichaam van Mike hoogst persoonlijk naar de Uni versiteit Utrecht waar alle dode dierentuindieren worden onderzocht. Inmiddels heeft hij vrede met Mikes overlijden. Het dier had een goed leven, versierde alle mogelijke vrouwtjes en was nooit ziek. Hij kreeg niet de kans zo oud te worden dat de groep hem zou verstoten. Deze week is het boek gepresenteerd. Er staat een foto in van kleine Mike op een driewieler. Zijn trouwe verzorger leerde hem in de dierentuin alsnog fietsen. Met het aloude sjansen, dat tegen woordig flirten wordt genoemd, is Het kan ook zijn dat je de flirt ver keerd geïnterpreteerd hebt, en die ZATERDAG 12 FEBRUARI 2022 GO Soort: chimpansee Woonplaats: DierenPark Amers foort (tot zijn dood) Bijzonderheid: werkte ooit in het cir cus Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep.ne t PRIVÉBEELD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 60